S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Te 4 super proste i skuteczne strategie są polecane przez samego Warrena Buffetta.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu zamierzam zaczerpnąć ze złotej puli myśli i opinii Warrena Buffetta, które powinny być niezmienne. Nic na to nie poradzę, że "Wyrocznia z Omaha" udowadnia coraz większej liczbie pokoleń, jak powinno się to robić. I założę się, że na tegorocznych spadkach znów zarobi niezłą kasę. Przyjrzyjmy się bliżej 4 podstawowym strategiom Warrena Buffetta, które są skuteczne w każdym momencie.

Warren Buffett wie, o czym mówi - wystarczy spojrzeć na jego sukcesy inwestycyjne sięgające wielu dziesięcioleci wstecz.

1. inwestuj w indeks S&P 500 $^GSPC-0.2%

W wywiadzie z 2017 roku Buffett doradził osobom oszczędzającym na emeryturę, aby konsekwentnie inwestowały w tani fundusz indeksowy S&P 500. Powiedział: "Myślę, że jest to rzecz, która ma największy sens praktycznie przez cały czas".

Fundusze indeksowe S&P 500 inwestują w akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500. Są to największe i najprężniej działające spółki giełdowe w USA. W ujęciu historycznym stopa wzrostu indeksu S&P 500 wynosiła około 7% rocznie, po uwzględnieniu inflacji.

Fundusze indeksowe są łatwo dostępne u niektórych brokerów, takich jak Degiro. Osobiście korzystam z czeskiej Patrii, która może nie ma najprzyjemniejszego i najbardziej aktualnego wyglądu, ale do celów zakupu tego indeksu etfk jest w zupełności wystarczająca. Mam ustawione zlecenie stałe i dlatego nie muszę się w ogóle martwić o regularne miesięczne zakupy.

Należy zauważyć, że Buffett szczególnie poleca fundusze o niskich kosztach. Są to fundusze o niskim wskaźniku kosztów, który odzwierciedla, jak duża część zainwestowanego kapitału jest przeznaczana na wydatki funduszu.

2. Koncentracja na perspektywie długoterminowej

Można inwestować w celu szybkiego osiągnięcia zysku lub w perspektywie długoterminowej. Buffett stosuje drugą strategię. Powiedział, że preferowanym przez niego okresem przechowywania jest czas nieograniczony.

Niektóre akcje lepiej nadają się do długiego okresu utrzymywania niż inne. Buffett lubi firmy o ugruntowanej pozycji, z dobrą historią w różnych okresach gospodarczych - firmy, które mają siłę przebicia. Na ogół nadają się do tego akcje blue chipów i tytuły z indeksu S&P 500.

Z drugiej strony, akcje związane z modą, start-upy i radykalni innowatorzy są zazwyczaj poza obszarem zainteresowania Buffetta. W tych kategoriach istnieją pewne możliwości, ale inwestowanie w nie jest znacznie bardziej ryzykowne.

3. Nie kieruj się krótkoterminowymi wahaniami

Buffett jest wierny swojemu długoterminowemu podejściu i nie poddaje się zawirowaniom na rynku. Zapytany o radę, jak radzić sobie z niestabilnością rynku, Buffett odpowiedział:"Nie obserwuj rynku zbyt uważnie". Buffett uważa, że jest to właściwe postępowanie. Ja też, zwłaszcza w dzisiejszych czasach lepiej w ogóle nie oglądać swojego portfolio 😃.

Piękno inwestowania długoterminowego polega na tym, że nie trzeba nic robić, gdy ceny akcji spadają na wszystkich giełdach. Pamiętaj, że inwestujesz w firmy, które są trwałe. Jeśli firmy te nie zmieniły się zasadniczo, najlepszym rozwiązaniem jest czekanie. Inną opcją jest oczywiście nadmierny zakup po jeszcze lepszej cenie niż ta, po której kupiło się akcje przed pogorszeniem koniunktury.

4. Idź pod prąd

Buffett słynnie powiedział, że jego celem inwestycyjnym jest "bać się, gdy inni są chciwi, a być chciwym tylko wtedy, gdy inni się boją". Innymi słowy, należy zachować ostrożność, gdy ceny rynkowe rosną w niebezpiecznie szybkim tempie, i szukać okazji, gdy rynek jest dziesiątkowany przez sprzedających.

Dla Buffetta okazja często oznacza kupowanie dobrych akcji po niższych cenach. Dokładnie to samo zrobił w pierwszym kwartale 2022 roku podczas wielkiej wyprzedaży technologii. Podczas gdy inni inwestorzy zmniejszali swoje zaangażowanie w technologie, Buffett na przykład kupił 3,7 mln akcji Apple, jednej ze swoich ulubionych akcji.

Jako wielki fan Buffetta, naturalnie stosuję się do jego rad. Nie zawsze w 100%, co nawet nie byłoby słuszne, trzeba mieć własną głowę.

Kilka dni temu napisałem krótki wpis na temat sytuacji na rynkach i mojej wizji rynku niedźwiedzia. Tam zastosowałem w praktyce wszystkie cztery rady Buffetta: Korzystaj z tego, co możesz, póki trwa rynek niedźwiedzia.Pojawia sięwiele możliwości inwestycyjnych.

Disclaimer: Nie jest to rekomendacja inwestycyjna, inspirowana tekstem Catherine Brock. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet