S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

Nie martw się, te 3 akcje dywidendowe zapewnią Ci bezpieczny dochód pasywny nawet w czasie recesji

Obecnie wśród ekonomistów znacznie bardziej rozpowszechniony jest pogląd, że nieuchronnie zbliżamy się do recesji. Ewentualna recesja przełożyła się znacząco na ceny akcji, które spadają, a wraz z nimi rośnie stopa dywidendy. Przyjrzyjmy się zatem trzem biznesom, które zapewnią Ci bezpieczny dochód pasywny nawet w przypadku recesji, o której tak wiele się mówi.

Akcje

W tym duchu, trzy akcje są obecnie szczególnie atrakcyjne ze względu na ich wiecznie zielone modele biznesowe, dobre wyniki finansowe i stale rosnące wypłaty dywidendy. Wszystkie te trzy akcje osiągały lepsze wyniki niż rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w przeszłości, także ostatnio, zwiększały swoje dywidendy.

1. Abbott Laboratories

Abbott Laboratories $ABT+0.0% produkuje wszystko, od preparatów dla niemowląt, przez testy na koronawirusy, po urządzenia medyczne, i jest jedną z najbardziej wiarygodnych spółek, jeśli chodzi o wypłacanie dywidend.

Pięcioletni wykres cen akcji ABT , Źródło:Google Finance

Przyszła stopazwrotu z dywidendy wynosi prawie 1,8%, ale co ważniejsze, firma Abbott nieustannie zwiększała swoją dywidendę co roku przez ostatnie 50 lat, co czyni ją członkiem elitarnego klubu spółek Dividend King. Ogromny i zróżnicowany katalog produktów sprawia, że baza dochodowa firmy jest niemal niewrażliwa na gwałtowne spadki, a ponadto z biegiem czasu stale rośnie.

W ciągu ostatnich pięciu lat kwartalny dochód netto firmy Abbott wzrósł o 764%, a zarząd nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju. Co więcej, z biegiem czasu firma systematycznie zmniejsza swoje zadłużenie, co tylko wzmacnia jej długoterminową atrakcyjność.

2. AbbVie

Firma AbbVie $ABBV+0.0% , będąca spółką wydzieloną z Abbott Labs, zajmuje się opracowywaniem i komercjalizacją nowych leków na receptę. Jest to również król dywidend, a jego rentowność termin owawynosi obecnie prawie 4,1%, co przewyższa średnią rynkową rentowność globalną wynoszącą około 1,7%.

Pięcioletni wykres cen akcji ABBV , Źródło:Google Finance

Częściowo powodem tak wysokiej stopy zwrotu jest fakt, że przychody z najlepiej sprzedającego się leku Humira zaczynają spadać z powodu konkurencji ze strony leków generycznych, co może utrzymywać cenę akcji na niskim poziomie. Firma dysponuje jednak kilkoma lekami zastępczymi, które jej zdaniem powinny być w stanie zrekompensować spodziewane straty w przychodach, więc jej przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

I nie jest tak, że firma AbbVie boryka się z problemami pomimo spadku przychodów z leku Humira; w ciągu ostatnich trzech lat jej przychody kwartalne wzrosły o ponad 49%, a kwartalne wolne przepływy pieniężne (FCF) w tym samym okresie zwiększyły się o 195%. Co więcej, linia produkcyjna firmy jest jedną z największych na świecie i nierzadko zdarza się, że firma ma wiele wniosków regulacyjnych oczekujących na rozpatrzenie w tym samym czasie. Nawet jeśli jeden z kandydatów nie zostanie wprowadzony na rynek, wiele innych będzie czekało w kolejce na swoją szansę, co jest kolejnym powodem, dla którego jest to firma o dużej sile w długim okresie.

3. Costco

Jeśli nie wiesz, Costco Wholesale $COST+0.0% to hurtownia dyskontowa, która sprzedaje wszystko, od artykułów spożywczych po benzynę, a także jest trzecim co do wielkości sprzedawcą detalicznym na świecie.

Pięcioletni wykres cen akcji COST , Źródło.

Stopazwrotu z dywidendy w wysokości prawie 0,8% nie uczyni nikogo bogatym, ale zarząd konsekwentnie zwiększa wypłaty, a od czasu do czasu emituje nadzwyczajne dywidendy. W ciągu ostatnich 10 lat Costco wypuściło cztery specjalne dywidendy, zwiększając jednocześnie swoją roczną dywidendę o ponad 277%, co jest sporym osiągnięciem.

Aby to osiągnąć, Costco po prostu z czasem wdraża swój model biznesowy na coraz większą skalę. Zbiera od ludzi składki członkowskie, a następnie sprzedaje im ogromne ilości tanich, niskomarżowych produktów gospodarstwa domowego. Co roku 92,3% osób, które wykupiły członkostwo, decyduje się na przedłużenie subskrypcji, co wygenerowało dla firmy 12-miesięczną sprzedaż (TTM) o wartości ponad 4,1 miliarda dolarów. Jednak nawet ta kwota jest niewielka w porównaniu z całkowitą wartością sprzedaży TTM wynoszącą ponad 217,5 mld USD.

Przy tak dużej liczbie konsumentów odwiedzających Costco i wydających tak dużo pieniędzy, trudno sobie wyobrazić, że akcjonariuszom może zabraknąć pieniędzy.

DISCLAIMER: To nie jest rekomendacja inwestycyjna i zawsze należy przeprowadzać własną analizę. Analitykiem dla tych 3 akcji jest Alex Carchidi.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet