S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Tyhle 3 věci dělá v bearmarketu každý chytrý investor

Více než 20 %. To je hodnota, kterou od svého maxima na začátku roku ztratil nejznámější index S&P 500. Na takové scénáře neexistuje žádná ověřená strategie, která by 100% zabránila ztrátám. A nebo možná i existuje. Ale nepomůže vám, když nemůžete časovat trh. Dají se ale najít triky, kterými můžete následky zmírnit. Nebo alespoň situaci přečkat relativně v pohodě.

Medvědí trh oficiálně dorazil

Minulý týden vstoupil index S&P 500 - jeden z nejpopulárnějších indexů, který sleduje 500 největších amerických veřejných společností - do medvědího trhu a ze svých maxim z počátku ledna 2022 klesl o více než 20 %. Neexistují žádné spolehlivé plány, které by vás během medvědího trhu zachránily, ale existují některé věci, které chytří investoři dělají, aby bouři přečkali. Zde jsou tři z nich.

1. Nepropadejte panice

Říkám to pořád. STAY CALM! Když akciový trh vstoupí do medvědího trhu, první věc, kterou si investoři musí uvědomit, je, že medvědí trhy jsou na akciovém trhu nevyhnutelným jevem. Stávaly se již v minulosti a předpokládat, že se budou opakovat i v budoucnu, je jednou z nejbezpečnějších sázek, které můžete učinit. Jediná věc, kterou na medvědím trhu nechcete dělat, je panikařit. Panika může být kontraproduktivní zejména v případě, že vás přiměje prodávat akcie jen kvůli klesajícím cenám.

Cílem by vždy mělo být nakupovat nízko a prodávat vysoko, nikoli naopak. Pokud máte do důchodu daleko, máte na své straně čas nechat trh, aby se odrazil ode dna. Ne každá akcie, jejíž cena klesne, nakonec opět vzroste, ale historie nám ukázala, že hlavní indexy - jako S&P 500, Dow Jones a Nasdaq Composite - a trh jako celek mají tendenci se nakonec odrazit ode dna.

2. Zaměřte se na diverzifikaci

"Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku" je relevantní rčení v mnoha aspektech života a u investování tomu není jinak. Diverzifikace je jedním z hlavních investičních pilířů a každé solidní portfolio by mělo obsahovat přiměřený mix aktiv. Nikdy se nechcete ocitnout v situaci, kdy úspěch nebo pád vašeho portfolia závisí na příliš malém počtu akcií. Diverzifikace je klíčem ke snížení některých rizik, která přicházejí během medvědích trhů.

Pokud je vaše portfolio dobře diverzifikované, nemusíte zažít hyperrůst, který se může stát u jednotlivých společností, ale také nejste zcela vystaveni náhlým propadům, které mohou nastat. Být all in v Netflixu byste měsíc zpátky asi nechtěli :)

3. Využívejte DCA

Za normálních okolností může být těžké nenechat se při nakládání s penězi ovlivnit emocemi, ale to platí zejména během medvědích trhů, kdy zdánlivě proděláváte. Aby si s tím investoři pomohli, mohou začít s průměrováním dolarových nákladů, které spočívá v pravidelném investování ve stanovených termínech bez ohledu na to, jak se akcie v danou chvíli vyvíjejí. Tedy tzv. DCA. Dollar cost averaging.

Průměrování dolarových nákladů nejenže udržuje konzistentnost, protože investujete ve stanovených intervalech, místo abyste přestali investovat, protože ceny klesají, ale také vám pomáhá snížit nákladovou základnu během medvědích trhů. Vaše nákladová základna je průměrná cena, kterou jste zaplatili za určitou akcii, protože jste pravděpodobně v průběhu času nakoupili různé akcie za různé ceny. Čím nižší je vaše nákladová základna, tím vyšší je váš zisk, když nakonec akcie prodáte.

Cílem je vyhnout se situaci, kdy se snažíte načasovat trh; s tím vám pomůže průměrování nákladů na akcie. Pokud věříte, že ceny budou stále klesat, je těžké se přesvědčit, abyste nakoupili za dnešní cenu, pokud bude cena brzy nižší. Nikdy však nevíte, jak dlouho trendy vydrží; jednou z nejlepších věcí, které můžete jako investor udělat, je zůstat konzistentní a věřit, že investujete do skvělých společností a fondů, které budou přinášet skvělé dlouhodobé výnosy.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Předpokládám, že tady tohle každý ví, protože tu máme samé chytré investory!? :)

Tož... nepovažuju se úplně za blbce, ale na druhou stranu je někdy dost těžký držet ten směr a tyhle základy si uvědomovat. Člověk se lehce nechá strhnout někam, kam nechce 😂

To je ovšem svatá pravda. Jako kdekoliv v životě, i tady platí, že když přestanete koukat na ten big picture, tak je hrozně lehký sejít z cesty

Pod to bych se podepsal

No. Třeba s tou diverzifikací mám trošku problém. Když se zamiluju do firmy, tak ji potom trošku podvědomě hrozně nadvažuji v portfoliu. Ups 😏😂