S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Joann, B&G Foods i 2 inne akcje, których należy unikać mimo kuszących zysków z dywidendy

W czasie dekoniunktury w Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących kupowania akcji, których cena znacznie spadła, dzięki czemu stały się one bardziej atrakcyjne niż kiedykolwiek. Ale dobrze byłoby też zwrócić uwagę na te elementy, które nie wyglądają tak dobrze, jak mogłoby się wydawać. Tak właśnie jest w przypadku tej selekcji, w której pokażemy, że wysoka stopa dywidendy nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z super akcjami.

Joanna to sieć sklepów tekstylnych, która jest obecna na giełdzie dopiero od 2021 r.

1. Apollo Finansowanie nieruchomości komercyjnych $ARI+0.4%

Apollo Commercial Real Estate Finance, komercyjny REIT hipoteczny (lub mREIT), spadł w tym roku wraz z innymi mREIT-ami z powodu gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Źródło.

Niższe zyski mogą wpłynąć na zdolność Apollo do utrzymania obecnej soczystej rentowności dywidendowej(13,88%). Ale to nie wszystko. W przeszłości ARI obniżyło swoją dywidendę. Od 2019 r. obniżyła kwartalną wypłatę z 46 centów na akcję do 35 centów na akcję.

Do tego dochodzi jeszcze potencjalny problem spowolnienia wzrostu na rynku nieruchomości komercyjnych. Po zsumowaniu tych danych można stwierdzić, że należy unikać tych akcji. Próba uzyskania dwucyfrowej stopy zwrotu może okazać się dla tej firmy brzemienna w skutkach.

2. B&G Foods $BGS+0.1%

Producent produktów spożywczych B&G Foods może wyglądać kusząco po dzisiejszych cenach. Po pierwsze, można stwierdzić, że są to akcje defensywne, których działalność prawdopodobnie będzie odporna na spowolnienie gospodarcze. W ostatnich miesiącach nastąpił również spadek cen.

Źródło.

W rezultacie, nie tylko przesunął się na niską wycenę (forward multiple of 13.7x). Stopa zwrotu z dywidendy w przyszłości wynosi 8,53%. Przed wejściem na giełdę należy jednak pamiętać o zastrzeżeniach.

Ryzyko stanowi inflacja żywności. Jak zauważył w kwietniu jeden z komentatorów serwisu Seeking Alpha, koszty produkcji jednego z głównych produktów firmy (Crisco) gwałtownie wzrosły ze względu na rosnące ceny nasion i oleju roślinnego. Obecna wypłata dywidendy (1,90 USD na akcję rocznie) przewyższa zyski. Jakikolwiek wpływ na jej rentowność mógłby spowodować konieczność zmniejszenia dywidendy.

3. Healthcare Services Group $HCSG+0.7%

Healthcare Services Group nie jest dobrze znaną spółką, ale wielu inwestorów dywidendowych może ją znać. Firma świadczy usługi porządkowe i żywieniowe dla domów opieki i szpitali, a jej główną atrakcją jest 18 lat wzrostu dywidendy.

Źródło.

Chociaż do osiągnięcia statusu "arystokraty dywidendowego" brakuje mu zaledwie siedmiu lat, może mu się to nie udać. Obecna wypłata(85 centów rocznie, rentowność 5,36%) stanowi 132,6% zysku firmy. Trzeba przyznać, że jest to w dużej mierze efekt tego, że w wyniku pandemii zyski firmy mocno ucierpiały.

Jednak nawet jeśli uda się przywrócić rentowność do poziomu sprzed wirusa, może zabraknąć miejsca na dalszy wzrost wypłat. Jest to dojrzała firma o niskim wzroście. Rosnące koszty pracy mogą wywierać presję na marże firmy. Wiele wskazuje na to, że jest to pułapka dywidendowa.

4. Joann Inc. $JOAN+2.0%

Akcje sieci sklepów tekstylnych Joann, która została upubliczniona przez prywatnych właścicieli w 2021 r., znacznie spadły z ceny IPO wynoszącej 12 USD za akcję. Jest to wynikiem słabnącej pandemii, a także inflacji i problemów z łańcuchem dostaw, które dotykają obecnie handel detaliczny.

Źródło.

Te ostatnie negatywne zjawiska znacznie przewyższają atrakcyjność akcji jako inwestycji o wysokiej rentowności. Przy obecnych cenach akcje dają rentowność terminową na poziomie 5,09%, ale mimo że od momentu debiutu giełdowego spadły o około 31,25%, mogą nadal spadać.

Przynajmniej takie wnioski płyną z ostatnich wyników kwartalnych. Spadająca sprzedaż i rosnące koszty spowodowały duży spadek skorygowanego kwartalnego zysku EBITDA, a zysk netto zmienił się z dodatniego na ujemny. Jeśli te słabe wyniki utrzymają się, zarząd może być zmuszony do ponownego rozważenia możliwości utrzymania obecnej dywidendy.

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna, ale inspiracja analizą Thomasa Niela. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet