S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Peabody Energy, BHP Group i 3 inne spółki, które skorzystają na wzroście produkcji elektrowni węglowych

Idea produkcji energii w 100% ze źródeł odnawialnych jest ostatnio bardzo rozpowszechniona. W obliczu trwającej wojny i odchodzenia od rosyjskiego gazu, który był bardzo ważny dla Europy, kraje wracają do wykorzystywania większej liczby elektrowni węglowych. Jest to na rękę firmom wydobywczym i innym firmom koncentrującym się na węglu. Przyjrzyjmy się 5 akcjom, które mają ogromny potencjał wzrostowy w związku z rosnącym popytem na ten surowiec.

Siedziba główna Peabody Energy znajduje się w St.

1. Peabody Energy $BTU+1.1%

Peabody Energy, który jest największym dostawcą węgla w USA i jednym z liderów w globalnym sektorze inwestycji w węgiel, powinien znaleźć się na szczycie listy osób poszukujących akcji węglowych do kupienia. Od początku roku do chwili obecnej Peabody odnotowuje wzrost o 98%, co jest wynikiem niewiarygodnym, ale nie zupełnie niezwykłym w tym segmencie.

Źródło.

Jednak w odróżnieniu od innych papierów wartościowych o wysokich wynikach, które poruszają się wbrew nastrojom gospodarczym, jest całkiem możliwe, że kurs akcji wzrośnie jeszcze bardziej. Jest to twarda i nieunikniona rzeczywistość, która szczerze mówiąc jest korzystna dla wszystkich kupujących akcje węgla: energia jest ostatnim, obok żywności i wody, miejscem, w którym gospodarstwa domowe będą dokonywać cięć budżetowych.

Ponadto, ostatni raport finansowy za pierwszy kwartał 2022 r. wykazuje wzrost przychodów o ponad 6% w stosunku do roku ubiegłego. Po kilku latach wycofywania się z przemysłu węglowego, Peabody szykuje powrót, który może trwać zaskakująco długo.

2. Arch Resources $ARCH+5.5%

Innym ważnym graczem wśród akcji węglowych jest Arch Resources, spółka zajmująca się wydobyciem i przetwórstwem węgla, która zajmuje drugie miejsce pod względem podaży węgla w USA. Spółka ARCH jest wyraźnym beneficjentem nagłego wzrostu znaczenia tego sektora - od początku roku zyskała prawie 69%.

Źródło.

Mimo że niektórzy mogą nie lubić inwestować w spółki, które już są na plusie, akcje te będą prawdopodobnie rosły do końca tego roku. W jaki sposób? Zapotrzebowanie na węgiel będzie coraz bardziej rosło, jak przewidywałem w perykopie. Szczególnie Arch zasługuje na poważną uwagę przy zakupie, ponieważ po pandemii Covid-19 jego podstawy uległy poprawie. W 2021 roku firma wypracowała zysk netto w wysokości 338 mln USD i nadal wykazuje coraz większe dodatnie liczby w rachunku zysków i strat.

3. grupa BHP $BHP-0.5%

Mówiąc o tym, które akcje węgla warto kupić, trzeba przyznać, że sektor ten jest ryzykowny. Na przykład, jeżeli kryzys na Ukrainie zakończy się wcześniej niż oczekiwano lub warunki gospodarcze ustabilizują się, węgiel może szybko stracić na znaczeniu na rzecz odnawialnych lub innych (czystszych) źródeł energii. Ale nawet to może nie być problemem dla BHP.

Źródło.

Jako jedna z największych na świecie firm zajmujących się wydobyciem i przetwórstwem metali, firma posiada godne pozazdroszczenia i zróżnicowane portfolio. Ponadto firma posiada oddział naftowy, co daje jej imponujący zasięg działania. W ramach tej mieszanki BHP posiada oddział węgla metalurgicznego, którego produkty końcowe są wykorzystywane do różnych celów.

Jeśli więc z jakiegoś powodu spadnie popyt na węgiel, firma jest przygotowana na przejście do innych głównych kategorii. BHP może być również interesującą inwestycją ze względu na produkcję miedzi, która jest ważna m.in. dla produkcji pojazdów elektrycznych.

4. Natural Resource Partners $NRP-0.1%

Podobnie jak w przypadku BHP Group, inwestorzy poszukujący bardziej zdywersyfikowanego podejścia do kupna akcji spółek węglowych powinni zwrócić uwagę na Natural Resource Partners. Firma zarządza wieloma zdywersyfikowanymi nieruchomościami związanymi z energetyką i ze względu na swój szeroki zasięg mogłaby zająć się innymi surowcami, gdyby sektor węglowy nie radził sobie najlepiej, choć obecnie nie wydaje się to prawdopodobne.

Źródło.

W przeciwieństwie do BHP, KPR ma jednak bardziej spekulacyjny potencjał wzrostu. W ujęciu rocznym akcje wzrosły o 17%, co jest bardzo korzystne w porównaniu z wynikami BHP, które w tym samym okresie wyniosły 12%. Biorąc pod uwagę wiele cynicznych czynników przemawiających za kupnem akcji węglowych, Natural Resource Partners jest spółką, którą należy uważnie obserwować, jeśli zamierza się w nią zainwestować.

Jednak akcje te nie są całkowicie spekulacyjne, gdyż charakteryzują się interesującymi danymi finansowymi. Na przykład w pierwszym kwartale 2022 r. firma odnotowała przychód w wysokości 74,9 mln USD, czyli ponad dwukrotnie wyższy niż w poprzednim kwartale. Ponadto firma odnotowuje wysoki dochód netto i stale dodatnie przepływy wolnych środków pieniężnych.

5. Hallador Energy $HNRG+1.7%

Hallador Energy, jedna z mniejszych spółek węglowych o kapitalizacji rynkowej poniżej 200 mln USD, koncentruje się na rozwoju i dostawach węgla. Chociaż sama branża stała się niezwykle aktualna ze względu na katalizatory geopolityczne i ekonomiczne, akcje przyciągają uwagę ze względu na swój spekulacyjny potencjał wzrostu.

Źródło.

Biorąc pod uwagę jednocyfrową cenę, firma znajduje się niemal na terytorium akcji groszowych. Od początku roku wartość akcji wzrosła o prawie 130%. W ciągu ostatniego miesiąca wartość rynkowa spółki Hallador wzrosła o ponad 32%.

Poza szerszymi katalizatorami, Hallador utrzymuje swoją pozycję pod względem fiskalnym. W pierwszym kwartale 2022 r. firma odnotowała przychody w wysokości 58,9 mln USD, co oznacza wzrost o 26% w porównaniu z kwartałem roku poprzedniego. Zastrzeżeniem jest jednak strata netto w wysokości 10,1 mln USD, która jest wyższa niż strata w wysokości 1 mln USD w I kwartale 2021 r.

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna, lecz analiza Josha Enomoto. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet