S&P 500 ^GSPC
5,069.82
-0.16%
Alphabet GOOG
$137.43
-1.91%
Nvidia NVDA
$776.63
-1.32%
Tesla TSLA
$202.04
+1.16%
Apple AAPL
$181.42
-0.66%
Meta META
$484.02
-0.62%
Amazon AMZN
$173.16
-0.22%
Microsoft MSFT
$407.72
+0.06%

Gdybyś mógł kupić tylko jedną akcję, byłaby to właśnie ta, a oto dlaczego

Rozważni inwestorzy mogą zdecydować się na powiększenie posiadanych już pakietów akcji lub ewentualnie na zakup akcji spółki, która od dawna znajduje się na ich liście obserwacyjnej. Jedno jest jednak pewne - nie czas teraz na porzucenie strategii inwestycyjnej. Gdybym jednak mógł teraz kupić tylko jedną akcję, byłaby to właśnie ta.

Firma ta buduje dominującą pozycję w swojej branży.

Rynek e-commerce dla unikalnych i ręcznie wykonanych towarów stanowi istotną propozycję wartości dla swoich użytkowników, o czym powinni wiedzieć inwestorzy. Badanie przeprowadzone wśród kupujących na Etsy $ETSY-1.5% w 2020 roku wykazało, że zdecydowana większość użytkowników (88%) twierdzi, że serwis oferuje towary, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Dla wielu spośród 95,1 miliona aktywnych kupujących, których firma odnotowała w pierwszym kwartale, Etsy jest niezastąpionym miejscem zakupów. Z czasem przeciętny aktywny nabywca wydaje więcej na platformie. Konsumenci są coraz bardziej zainteresowani wspieraniem małych firm, a sieć sprzedawców Etsy wykorzystuje ten trend.

Z perspektywy 7,7 miliona sprzedawców Etsy jest ważnym partnerem pomagającym przedsiębiorcom w prowadzeniu małych firm i docieraniu do globalnej publiczności. Platforma Etsy nie tylko umożliwia kupującym odkrywanie nowych towarów, ale także udostępnia narzędzia do reklamowania, przetwarzania płatności i wysyłki. Analitycy uważają, że niedawny wzrost opłat dla sprzedawców nie będzie miał większego negatywnego wpływu na tę szeroką gamę usług.

Wraz ze wzrostem liczby kupujących na platformie Etsy rośnie jej wartość dla sprzedawców. I odwrotnie - większa liczba sprzedawców oznacza większy wybór towarów. Jest to klasyczny efekt sieciowy - przewaga konkurencyjna, która będzie wspierać Etsy w przyszłości.

Doskonały profil finansowy

Ponieważ Etsy nie posiada żadnych zapasów, a jedynie pośredniczy w transakcjach między kupującymi a sprzedającymi, jego model biznesowy niewiarygodnie dobrze się skaluje. Od 2016 do 2021 roku marża operacyjna firmy wzrosła z 4,8% do 20%. Po dokonaniu kluczowych inwestycji w technologię i rozwój infrastruktury na rynku, wszystkie inne transakcje są wysoce opłacalne.

Model biznesowy firmy, który nie wymaga dużego nakładu kapitału, jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia inwestycyjnego. Etsy nie potrzebuje dużo gotówki w postaci reinwestycji, aby się rozwijać. W pierwszym kwartale 2022 roku nakłady inwestycyjne stanowiły jedynie 1,6% przychodów. Oznacza to, że będzie generować duże wolne przepływy pieniężne (FCF) (623 mln USD w 2021 r.) - przepływy, które można wykorzystać do innych celów.

Podczas gdy wiele przynoszących straty i szybko rozwijających się spółek technologicznych osłabło w ostatnich miesiącach, Etsy generuje gotówkę, co jest świętym Graalem dla każdej firmy. A mimo to zostaje zmiażdżony. W chwili pisania tego tekstu wskaźnik ceny do zysków wynosi zaledwie 24, co jest najniższym wynikiem od pięciu lat. Można śmiało powiedzieć, że inwestorzy pogodzili się z tym pandemicznym zwycięzcą.

Wiem, że teraz jest to trudne, ale ważne jest, aby inwestorzy spojrzeli na sprawę z szerszej perspektywy. Zarząd Etsy uważa, że całkowita wartość rynku, na który firma może oddziaływać, wynosi setki miliardów dolarów, co oznacza, że firma wciąż ma przed sobą ogromny rozwój. Nawet Wall Street jest optymistycznie nastawiona do perspektyw Etsy- analitycy spodziewają się, że w latach 2021-2026 przychody wzrosną o 14,5%, a FCF o 16,6% rocznie.

Etsy stworzyło zróżnicowaną platformę, której wymagają zarówno kupujący, jak i sprzedający. Firma stoi na czele ogromnego wzrostu zakupów internetowych, kategorii, która będzie się rozwijać w ciągu następnej dekady. W połączeniu z fantastycznymi wynikami finansowymi, akcje Etsy wyglądają dziś na solidną okazję do kupna, co oczywiście nie jest poradą inwestycyjną, a jedynie opinią.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet