S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

5 akcji Warrena Buffetta, w których zwiększam swoją pozycję i których nigdy nie sprzedam.

Od 1965 roku, kiedy Warren Buffett został prezesem Berkshire Hathaway, jest uważany za mistrza w dziedzinie zarabiania pieniędzy i wybierania firm, w które warto inwestować. W tym artykule przeanalizujemy 5 spółek, których właścicielem jest sam BUffett, a w których ja osobiście zwiększam swoje pozycje.

Buffett

Chociaż nawet Wyrocznia z Omaha nie jest nieomylna i Berkshire w rzadkich przypadkach zalicza słabsze lata, jego osiągnięcia są naprawdę niesamowite i stanowi on inspirację dla wielu inwestorów.

Johnson & Johnson $JNJ-1.4%

Firma Johnson & Johnson, wraz ze swoimi spółkami zależnymi, prowadzi badania, opracowuje, produkuje i sprzedaje na całym świecie różnorodne produkty ochrony zdrowia.

https://twitter.com/JNJNews/status/1534521701316403201

Być może najbardziej znaczącym faktem, jaki mogę podać na temat J&J, jest to, że jest to jedna z dwóch spółek giełdowych o bardzo pożądanym ratingu kredytowym AAA przyznanym przez agencję Standard & Poor's. Aby przedstawić to w pewnym kontekście, S&P jest bardziej przekonana, że Johnson & Johnson będzie obsługiwać i spłacać swoje zadłużenie, niż że rząd federalny Stanów Zjednoczonych (który posiada rating kredytowy tylko na poziomie AA) będzie obsługiwać swoje zadłużenie. To mówi coś o jakości i trwałości modelu operacyjnego firmy J&J.

 • Johnson & Johnson jest spółką o charakterze wysoce defensywnym. Wynika to z faktu, że popyt na leki na receptę, wyroby medyczne i usługi medyczne w każdym otoczeniu gospodarczym jest bardzo stabilny.
 • To właśnie pomogło firmie J&J zwiększać skorygowany zysk operacyjny każdego roku przez ponad trzy dekady z rzędu.
J&J

Firma J&J może oprzeć się na swoim ogromnym segmencie urządzeń medycznych, który wydaje się doskonale przygotowany do rozwoju w przyszłości.

Firma J&J zwiększała swoje podstawowe roczne wypłaty przez 60 kolejnych lat, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo i stabilność, Johnson & Johnson spełnia wszystkie kryteria.

U.S. Bancorp $USB+3.1%

Akcje banków, takich jak U.S. Bancorp, mają charakter cykliczny, co oznacza, że zmieniają się wraz z rozwojem gospodarki amerykańskiej/globalnej. Gdy nadchodzi recesja, nierzadko banki odnotowują wzrost liczby kredytów zagrożonych.

Należy jednak pamiętać, że okresy ekspansji gospodarczej trwają nieproporcjonalnie dłużej niż recesje. Po okresie dekoniunktury, który zwykle trwa kilka kwartałów, U.S. Bancorp często cieszy się latami ekspansji gospodarczej i związanego z nią wzrostu kredytów i depozytów.

https://www.youtube.com/watch?v=Tc1fMKRhYWA

 • Moim zdaniem jednak najlepszym aspektem U.S. Bancorp jest jego cyfryzacja. Na dzień 28 lutego 81% klientów aktywnie korzystało z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.
 • 65% wszystkich transakcji sprzedaży kredytów przeprowadzono w formie cyfrowej, co stanowi wzrost o 20 punktów procentowych w porównaniu z początkiem 2020 r.

Cyfrowe obejścia są znacznie tańsze dla banków, dlatego wysiłki w zakresie cyfryzacji przyczyniają się do jeszcze większej efektywności działań U.S. Bancorp.

Visa i Mastercard $V-0.9% i $MA-1.7%

Firmy te w największym stopniu skorzystały z ekspansji gospodarczej trwającej znacznie dłużej niż recesja. Są to firmy, których siłą napędową są zwiększone wydatki konsumentów i przedsiębiorstw. W miarę naturalnego rozwoju gospodarki amerykańskiej i światowej, Visa i Mastercard będą czerpać z tego zyski.

 • Poza faktem, że obie te firmy działają cyklicznie, jednym z największych powodów ich sukcesu jest udział w rynku amerykańskim.
 • W 2020 r. Visa i Mastercard kontrolowały 54% wolumenu zakupów dokonywanych w amerykańskich sieciach kart kredytowych - wynika z raportów czterech największych sieci kart kredytowych dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
 • Ponadto Visa i Mastercard nie działają jako pożyczkodawcy (choć żadna z tych firm nie miałaby problemu z generowaniem przychodów z odsetek i opłat jako pożyczkodawca, to jednak takie działanie naraziłoby każdą z nich na potencjalne straty kredytowe w czasie nieuniknionego spowolnienia gospodarczego).
 • Ponieważ obie firmy ściśle przestrzegają zasad przetwarzania płatności, żadna z nich nie musi odkładać kapitału na pokrycie strat kredytowych.
 • Ten często pomijany punkt wyjaśnia, dlaczego marże zysku Visy i Mastercard wynoszą odpowiednio ponad 50% i 45%, a także pokazuje, jak obie firmy mogą tak szybko podnieść się z recesji.

https://twitter.com/business/status/1539166487075774464

Ostatnim powodem, dla którego warto zaufać Visie i Mastercard, jest potencjał rozwoju płatności bezgotówkowych. Ponieważ znaczna część transakcji na świecie nadal odbywa się w gotówce, istnieją duże możliwości ekspansji organicznej i akwizycyjnej w regionach, w których sektor bankowy jest niedostatecznie rozwinięty.

Amazon $AMZN-0.4%

Prawdopodobnie nie muszę wspominać, jaką firmą jest Amazon, ale z pewnością warto zauważyć, że marcowy raport firmy eMarketer przewiduje, że w 2022 roku Amazon będzie odpowiadał za niecałe 40% całej sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, czyli o 8,5% więcej niż 14 najbliższych konkurentów Amazona razem wziętych.

 • Sama dominacja firmy na rynku sprzedaży detalicznej w Internecie pozwoliła jej zapisać 200 milionów osób do programu Prime.
 • Opłaty pobierane od klientów Prime pomagają zasilać sieć logistyczną i podbijać ceny konkurentów.

https://www.youtube.com/watch?v=jodN03xuggk

Choć Amazon jest najbardziej znany z handlu detalicznego, to segment usług w chmurze Amazon Web Services (AWS) jest jego "dojną krową".

AWS jest wiodącym na świecie dostawcą infrastruktury chmury obliczeniowej, a jej przychody w ciągu ostatnich kilku kwartałów systematycznie rosły o 30% do 40%. Co ważne, marże operacyjne na usługach chmury obliczeniowej są znacznie wyższe niż w przypadku handlu detalicznego w Internecie. Wraz ze wzrostem udziału AWS w całkowitych przychodach, przepływy pieniężne z działalności operacyjnej firmy Amazon powinny gwałtownie wzrosnąć.

Inne segmenty firmy, charakteryzujące się wyższą marżą, takie jak usługi subskrypcyjne i reklama, przyczyniają się do generowania przepływów pieniężnych przez Amazon i powinny wzrastać w dłuższej perspektywie.

Jak już wcześniej wspomniałem, we wszystkich tych spółkach mam mniejszą lub większą pozycję i obecnie stopniowo ją powiększam.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet