@pb2205

Ceny ropy klesají s rostoucími obavami z recese. Obchodníci se obávají, že ekonomické zpomalení utlumí poptávku, což nese špatně především energetický sektor. Energetické akcie na to reagují převážně propadem, taková Occidental Petroleum $OXY spadla na 55$ od začátku měsíce, což je skoro o -21%. Tuto cenu nenechal bez povšimnutí ani Warren Buffett, který rozšířil svou ''sbírku'' akcií $OXY o 9,6 milionů akcií.

Buffett očividně $OXY hodně věří a rozšiřuje tak bez váhání svou pozici.

Berkshire Hathaway kupuje o 9,6 milionu více akcií Occidental, zvyšuje tak podíl na více než 16,3%. 

Nákupy byly provedeny během minulého týdne a stály asi 529 milionů dolarů, uvedla Berkshire v regulačním podání ve středu. Ty přicházejí navíc k nákupu akcií společnosti Berkshire minulý měsíc v ropné společnosti za 336 milionů dolarů a nákupům ve výši 7 miliard dolarů na začátku tohoto roku.

Po nákupech nyní Berkshire vlastní asi 152,7 milionu akcií Occidental v hodnotě asi 8,52 miliardy dolarů na základě středečního uzavření akcií Occidental, což je pokles o více než 21% od doby, kdy se v květnu dotkl svého ročního maxima (přes 70$ za akcii).

Ceny akcií společnosti Occidental však v letošním roce vzrostly o více než 90%, po více než zdvojnásobení, protože těžily z nákupů Berkshire a rostoucích cen ropy po ruské invazi na Ukrajinu.

Berkshire je největším individuálním akcionářem společnosti Occidental. Společnost také vlastní opce na nákup 83,9 milionu akcií Occidental, což by v případě uplatnění zvýšilo její podíl na více než 25%.

Berkshire byla v roce 2022 ve výdajové horečce. V prvním čtvrtletí vynaložila 51,1 miliardy dolarů na akcie, včetně zvýšeného podílu v ropné společnosti Chevron Corp o 25,9 miliardy dolarů.

Analytici považovali Occidental a Chevron za způsob, jak může Berkshire těžit z rostoucích cen ropy po ruské invazi na Ukrajinu.

Poslední výsledky $OXY z 10. května 2022:

  • Tržby činily 8,53 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 58 %. 
  • Upravený zisk na zředěnou akcii dosáhl 2,12 USD ve srovnání s 1,48 USD ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

Hotovost a ekvivalenty skončily čtvrtletí na 1,95 miliardy dolarů. Wall Street byla velice potěšena, když viděla, že Occidental během čtvrtletí splatil 12% svého dluhu, neboli 3,3 miliardy dolarů.

Splácení dluhu je velice důležité i pro nás investory

Occidental Petroleum snížil dlouhodobý dluh o 8,1 miliardy dolarů meziročně. To je navíc ke snížení dluhu o 6,4 miliardy dolarů dosaženému v roce 2021. To snižuje úrokové náklady a zvyšuje peněžní tok. To také otevírá dveře pro zvýšení dividend a zpětnému odkupu akcií. To vše bude mít pozitivní dopad na výkonnost cen akcií.

Nejvíc úspěchu sklízí sektor OxyChem

Generální ředitel $OXY:

"Naše divize OxyChem dosáhla svého třetího rekordního čtvrtletního zisku v řadě, protože naši zaměstnanci nadále uspokojovali rostoucí poptávku po základních chemikáliích..."

Management plánuje během druhého čtvrtletí zvýšit výrobu o dalších více než 6 %. 

Další katalyzátor pro růst

Ptáte se, co by mohlo pomoci posunout společnost v dlouhodobém horizontu? Odpovím vám jednoduše: zachycování uhlíku. Společnost plánuje vynaložit až 1 miliardu dolarů na vybudování zařízení pro přímé zachycování (DAC). Zpeněžení této technologie prostřednictvím prodeje uhlíkových kreditů, generální ředitelka Occidental Petroleum Vicki Hollub uvedla, že "může být dalším podnikem s přidanou hodnotou" pro energetického giganta.

Přechod na dekarbonizaci DAC mu poskytuje další výhodu: schopnost prodávat "čistou nulovou ropu"

Pro více informací a zajímavostí o společnosti $OXY vám doporučím tento článek: Tohle Buffett dobře věděl: 2 informace, které vás přesvědčí k nákupu Occidental Petroleum | Bulios

  • Investujete do $OXY?
  • Přikupoval někdo také při této příležitosti v podobě 21% propadu?

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Discussion
@spritely22 3d

Buffett to má určitě připočítáné

@spritely22 3d

A ví co dělá. 😎

@alphareturns 3d

To rozhodně

@about37cats 3d

Kdyby ne, nebyl by jedním z nejbohatších lidi na světě

@miroslavmucha 8d

So, uvidíme....????

@alphareturns 3d

Co uvidíme...?

@about37cats 3d

Co to je za odpověď. 🙄

@jaroslavkostial 9d

Ked uz tu mame energy krizu a bude to zjavne este horsie, ked rusi vypnu plyn celej EU, cize to neskonci za mesiac, mate nejaky tip na ETF zamerany na tento segment? vdaka

@pb2205 9d

Neberte to přímo jako doporučení, ale osobně se mi poslední dobou líbí výkonnost Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) a Vanguard Energy Index Fund ETF (VDE). Takže na ty bych se podíval.

@alphareturns 3d

Přesně, to jsou některá z nich

@about37cats 3d

Tak tak

@alphareturns 3d

Etf je mnoho

@jiradohnal 10d

Mohlo by to ještě spadnout. Za 45 bych už přemýšlel👌

@pb2205 10d

U takové ceny bych se dvakrát nerozmýšlel😄 Ale těžko říct, jestli k ní společnost směřuje.

@spritely22 3d

Necasuj ten trh. 😂

@alphareturns 3d

Nejde to

@pb2205 2d

Osobně u $OXY už nějakou pozici mám, takže bych se vůbec nezlobil, kdyby byl trošku výplach energy sektoru a přineslo to lepší ceny😄

@pk77 10d

Diverzifikovaná a výhodná sázka. V oxy věřím a překonáme 70$ bez problémů.

@pb2205 10d

Doufám v to😅

@about37cats 3d

Šance tu je

@pb2205 10d

Kdo přikupoval $OXY ve slevě? 🙋‍♂️🙋‍♂️

@alphareturns 3d

Já ne

@about37cats 3d

Jen něco málo, co ty

@pb2205 2d

Neodolal jsem, ta cena je velice lákavá, když se podíváme na potenciál pro růst a portfolio příjmů oxy.

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇