@pb2205

Bank of America se domnívá, že streamovací akcie budou prudce zasaženy s možným příchodem recese. Uvádí nám 2 hlavní důvody, proč výrazně snížila cílovou cenu pro akcie Netflixu $NFLX. Banka varuje investory před vyšším odchodem předplatitelů a náročným makroekonomickým výhledem. Nehledě na to, že dnes k nám dorazila další nepříjemná novinka v podobě propouštění zaměstnanců.

Červená by mohla být oficiální barvou pro akcie $NFLX, protože právě ta nám vyznačuje propad o víc jak 70% od  ATH.

Netflix $NFLX je americký placený poskytovatel filmů a seriálů online - ve zkratce streamovací platforma. $NFLX  je stále nezbytnou a žádanou službou, ale pokud je na cestě recese, mohlo by to podle Bank of America znamenat špatné období pro streamovací akcie.

Firma ve čtvrtek snížila svůj cenový cíl na akcie Netflixu na 196 dolarů z 240 dolarů. Nový cenový cíl je téměř 10% od místa, kde se cena akcií uzavřela ve středu (aktuálně je hodnota akcie 181,71$). 

Netflix již delší dobu trápí problém s odchodem předplatitelů, kteří neprodlužují pravidelně svá předplatná a do toho si jej půjčují mezi sebou, čímž se opět zužuje procento aktivních předplatitelů.

Jak nám ukazuje graf výš - Ztráta předplatitelů přišla poprvé za 10 let.

Scénář recese by mohl vést k vyššímu odchodu předplatitelů nebo omezit cenovou sílu, uvedl analytik Bank of America.

"Streamování by mohlo být v recesi těžce zasaženo, kde platformy uvidí opakující se zrušení předplatných a opětovné odběry, které se shodují s plánovaným vydáním původního obsahu, zejména mezi uživatelskou základnou s nižšími příjmy," řekl.

"Pokud by se recese uchytila," dodal, "nebylo by překvapující vidět přírůstkovou fluktuaci." Jinak řečeno - vývoj jako na houpačce, kdy budou lidé pravidelně nakupovat, ale i rušit své předplatné.

Stupňování reklam by mohlo být jedním ze způsobů, jak mohou problém vyřešit. To by jim umožnilo srazit cenu předplatných dolů, aby zákazníkům zbylo více peněz na obnovování dalších předplatných služeb. To by však prospělo více konkurentům Netflixu než Netflixu samotnému.

Jedno je jasné - Netflix musí začít řešit své problémy a strategii, protože nám jinak klesá šance pro znovuzískání top postavení ve streamovacím světe, kde se pomalu dotahují společnosti jako Disney, Warner Bros. a další. Nehledě na kritiku Netflixu ohledně tvorby vlastního obsahu, který je sice originální, ale za to je finančně náročný a časově zdlouhavý.

Bank of America:

"Věříme, že Netflix zůstane dominantním poskytovatelem, pokud jeho knihovna obsahu zůstane rozsáhlá a bude mít několik velkých originálních obsahových produktů, které udržují uživatele přihlášené k odběru. Nicméně, jak stále více konkurentů přichází online a buduje své knihovny obsahu, kolektivní síla a fragmentace průmyslu pod Netflixem bude rostoucím hnacím motorem.

Další špatná zpráva k nám dorazila včera 

  • Netflix propustil 300 zaměstnanců v rámci snižování nákladů.

Netflix $NFLX uvedl, že propustil 300 zaměstnanců, což jsou asi 4% jejich pracovní síly, ve druhém kole snižování počtu pracovních míst zaměřeného na snížení nákladů poté, co streamovací gigant poprvé za více než deset let ztratil předplatitele.

Tento krok se nejvíce dotkl americké pracovní síly a přišel poté, co společnost minulý měsíc zrušila 150 pracovních míst. Společnost se tak řadí na stranu Tesly a mnoha dalších společností, kteří propouštějí své zaměstnance v dobách, kdy nejsou úplně optimální tržní podmínky.

  • Zároveň je to další (sice drobná) rána nejen pro společnost, jelikož data o nezaměstnanosti v průběhu roku 2022 v USA vzrůstají. Myslím si, že se nejedná o první a ani poslední společnost, která se musela uchýlit k tomuto kroku. 

"I když i nadále významně investujeme do podnikání, provedli jsme tyto úpravy tak, aby naše náklady rostly v souladu s naším pomalejším růstem příjmů," uvedl Netflix ve čtvrtečním prohlášení.

Dominantní světová streamovací služba se v posledních měsících dostala pod tlak, protože inflace, válka na Ukrajině a tvrdá konkurence zatěžují růst předplatitelů. Po poklesu předplatitelů v prvním čtvrtletí Netflix předpověděl ještě hlubší ztráty pro aktuální období.

K zastavení tohoto klesajícího trendu společnost plánuje zavést levnější úroveň předplatného podporovanou reklamou, o které jedná s několika společnostmi.

Abych nebyl jen skeptický: Společnost $NFLX se snaží navázat partnerství

Netflix jedná s několika společnostmi o reklamních partnerstvích, řekl ve čtvrtek generální ředitel Ted Sarandos, protože se streamovací titán snaží vyřešit problém v podobě zpomalujícího růstu předplatitelů zavedením levnějšího plánu s reklamami.

Mediální zprávy z počátku tohoto týdne uvedly, že to bylo v diskusích s Alphabet Inc (Google) a Comcast Corp NBCUniversal pro potenciální marketingové vazby.

Nepřidáváme reklamy na Netflix, jak ho znáte dnes. Přidáváme reklamní úroveň pro lidi, kteří říkají 'hej, chci nižší cenu předplatného a budu sledovat reklamy'," řekl Sarandos na Cannes Lions.

Nejhrozivější vyzyvatel Netflixu - Walt Disney - Disney+ - také uvedl, že zavede úroveň podporovanou reklamou, protože pandemický boom ve streamování slábne, konkurence se zpřísňuje a rostoucí inflace svírá spotřebitelské výdaje na zábavu.

  • Jsou pro vás streamovací akcie dobrým ''zbožím''?
  • Investujete do Netflixu nebo očekáváte další strmí pád?
  • Přikláníte se raději ke konkurenci, než k samotnému Netflixu?
  • Na kolika dolarech zakončí Netflix rok 2022?
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@czechinvestingbot 9d

Autor @pb2205 má karmu 1141 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@spritely22 7d

$NFLX má před sebou těžké období, o tom není pochyb

@pb2205 7d

To období už probíhá nějakou dobu, ale stále neznám žádné řešení a plán pro znovu zesílení. Jediné co vidím, je pravidelné snižování ratingu společnosti.

@spritely22 7d

Pravidelné? Ted to nestačilo... 😂

@johny99 8d

$NFLX v jednom nejdůležitějších aspektů - nabídce, pokulhává čím dál víc :/

@pb2205 8d

Vidím to podobně😎

@johny99 8d

A co si budeme, to taky nejvíc zajímá zákazníky. Pak ještě možná, jak je ta platforma uživatelsky přívětivá 😅

@tomasvaclavicek 9d

Podle mě v recesi streaming nemusí zahucet - je levnějším substitutem k návštěvě kina nebo jiným kulturním aktivitám které vycházejí dráž. Zároveň nečekám žádný dramatický růst, už to má kdekdo. Konkurenční boj v rámci odvětví ale bude výzva - podle osobní zkušenosti jsem spíš v camp Netflix, Disney+ po sérii Obi-Wan opet budu rušit. 😉 Ale za poslední rok docela vylepšili nabídku, zatímco na Netflix se mírně zhoršila. Nicméně nakupování obsahu asi není pro streamovací platformy udržitelné.

@pb2205 8d

S tou alternativou kin souhlasím, ale pokud se situace v domácnostech zhorší fakt nějak razantně, tak škrty budou procházet od nejméně potřebných věcí - což by třeba u mě bylo zrušení nějakých předplatných, což by mi hodilo nějakou tu kačku do peněženky. Ale teď to beru fakt ze svého pohledu na věc.

@mada_ylam34 7d

vidím to stejně, čistě pragmaticky to dává smysl

@pk77 9d

Osobně se prozatím netflixu vyhýbám obloukem, pandemický potenciál už nejspíš nezískají. A aby byl výhodnou investicí, tak by musel ještě lehce spadnout.

@pb2205 9d

Osobně se držím Disney, která je na hodnotách okolo 90$ žhavým zbožím. A především proto, že nespoléhá jen na streamovací platformu z pohledu příjmů.

@50procentnibanan 9d

Ale P/E 80 není teda žádné terno.

@jiradohnal 9d

Nevím jestli jsou reklamy správná cesta. Sice nevím jak by to fungovalo, ale levnější předplatné mi bude k ničemu, když mi tam budou vyskakovat reklamy. Pak by zase museli vytvořit nějaké premium služby, aby se dalo reklamám zabránit.

@pb2205 9d

Myslím si, že by byla levná kategorie s pravidelnou reklamou a nějaká dražší premium verze bez reklam. Otázkou bude jestli to bude doceněno a jak s tím naloží konkurence.

@spritely22 7d

O tom to ale je. 😄

@tominvest 9d

Ceny rostou, všechno roste - Nevidím sebemenší důvod proč a především jak by někoho přesvědčili obnovovat předplatné každý měsíc, když to stačí zaplatit na jeden měsíc, kdy se podívá člověk na vše, co ho zajímá a nakonec to předplatné může ještě půjčovat ostatním.

@pb2205 9d

To už je pak věc názoru, ale vidím to podobně. Celkem se spíš divím, že nikdy nevzniklo něco jako lock na jedno zařízení, aby nemohl jeden účet oblétnout dalších x domácností takřka zadarmo.

@tomasvaclavicek 9d

Třeba si na to teď došlápnou. Ale chystané akce Netflixu proti "rodinným účtům" jsem zatím nezaznamenal, možná se obávají že pak by teprve nastal odliv. Mít to takhle cca za 80kc na měsíc je opravdu terno

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇