S&P 500 ^GSPC
5,078.17
+0.17%
Meta META
$487.05
+1.10%
Alphabet GOOG
$140.10
+0.97%
Apple AAPL
$182.63
+0.81%
Amazon AMZN
$173.54
-0.68%
Nvidia NVDA
$787.01
-0.49%
Tesla TSLA
$199.73
+0.17%
Microsoft MSFT
$407.48
-0.01%

Michael Burry upiera się przy swoim scenariuszu katastrofy, ale te 4 akcje również nie dały mu spokoju

Michael Burry był jednym z pierwszych inwestorów, którzy przewidzieli i wykorzystali kryzys na rynku kredytów hipotecznych subprime. Ten "wróżbita" ostrzegał nas również przed wzrostem inflacji i załamaniem na giełdzie w 2022 roku - dla wielu może się to wydawać śmiałym stwierdzeniem, ale z drugiej strony - informował nas o obecnych warunkach i rosnącej inflacji w latach 2020-2021, kiedy inflacja wynosiła 2% (w porównaniu z 8,6% obecnie). Scenariusz katastroficzny jest nadal realizowany, choć jest to trochę sprzeczne, gdyż na początku roku sprzedał większość swojego portfela, ale do tej pory mamy informacje o zakupie 4 nowych akcji.

Michael Burry uważa, że rynek ma jeszcze dużo miejsca na dalsze spadki. Jednak ostatecznie dostrzega on wartość czterech akcji.

Wprowadzenie do Burry

Michael Burry zazwyczaj wyprzedza nas o rok lub dwa w swoich transakcjach i wychodzi kilka miesięcy wcześniej, ale zazwyczaj ma rację w ogromnym stopniu, niezależnie od tego, czy były to jego wczesne wybory akcji, legendarna krótka transakcja na rynku kredytów hipotecznych, inwestycja w Gamestop o dużej wartości w 2020 r., czy krótka transakcja na Teslę w 2021 r.

Prognoza na ten rok

W 2021 roku Burry zaczął ostrzegać przed inflacją i nadmierną stymulacją ze strony rządu. Kiedy na początku 2021 roku stał się niedźwiedziem, był w mniejszości, ponieważ większość ludzi w świecie finansów była nastawiona byczo, a banki centralne i politycy uważali, że inflacja jest przejściowa.

W czasie, gdy ostrzegał przed inflacją, była ona wciąż poniżej docelowego poziomu 2% ustalonego przez Rezerwę Federalną. Szacuje on, że do końca 2022 roku nastąpi krach na rynku.

Ostatnie zakupy

Najnowsze sprawozdanie 13F Burry'ego za pierwszy kwartał 2022 roku pokazuje szeroki zakres nowych inwestycji i kilka interesujących posunięć strategicznych z opcjami. Jest to znacząca zmiana w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy to Burry sprzedawał większość swojego portfela akcji i nawoływał do "krachu matek wszystkich krachów".

Nie jest on byczo nastawiony do całego rynku, dlatego nie do końca rozumiem, dlaczego po tych słowach znowu kupował👇.

Gdzie Burry widzi swoją szansę?

Platformy Meta $FB+0.5% i Alphabet $GOOG+1.0%

Na uwagę zasługuje postawienie przez Burry'ego na duże technologie.

Akcje technologiczne i wzrostowe są w słabej kondycji od prawie pół roku. Dodanie tych dwóch akcji do portfela po raz pierwszy jest posunięciem kontrariańskim. W portfelu Burry'ego znajduje się obecnie 6 500 akcji spółki macierzystej Google - Alphabet Inc. oraz 80 000 akcji Meta Platforms Inc, spółki macierzystej Facebooka. Są to jego czwarte i szóste co do wielkości udziały.

Posunięcie to może być postrzegane jako wotum zaufania dla reklamy cyfrowej. Może to być również sygnał świadczący o niedowartościowaniu. Obie akcje są notowane odpowiednio po 13-krotnym i 20-krotnym kursie przyszłego zysku.

  • Osobiście nie obawiałbym się inwestowania w Google, ale prawdopodobnie nadal miałbym problem z Metą, ponieważ nie widzę tam żadnego katalizatora wzrostu w najbliższym czasie. Na razie wiemy tylko o planach Metaverse, co z mojej perspektywy jest na razie niewystarczające. Czy ktoś inwestuje w $FB+0.5% po dzisiejszych cenach?

Booking.com $BKNG-0.6%

Serwis turystyczny Booking.com jest obecnie drugim co do wielkości pakietem akcji w portfelu Scion Asset Management należącym do Burry'ego. W pierwszym kwartale kupił 8 000 akcji spółki.

Akcje Booking są notowane przy wskaźniku ceny do wolnych przepływów pieniężnych wynoszącym 17. Oznacza to, że stopa zwrotu z przepływów pieniężnych wynosi aż 5,9%. W miarę otwierania się granic międzynarodowych i zmniejszania ograniczeń w swobodnym przepływie osób, rezerwacje mogą być idealnym sposobem na ożywienie światowych podróży.

  • Czy sądzisz, że wzrośnie popyt na podróże? Osobiście rozumiem pogląd, że "kowdery się skończyły" i ludzie chcą wreszcie podróżować. Z drugiej strony, wiele gospodarstw domowych znajduje się w gorszej sytuacji finansowej, ponieważ ceny wszystkiego idą w górę.

Apple $AAPL+0.8%

Burry kupił w tym kwartale wiele akcji z branży technologicznej, ale nie powinno to sugerować, że jest optymistą co do całego sektora.

W dokumencie 13F znalazł się ogromny krótki zakład przeciwko firmie Apple.

Na koniec I kwartału zgłosił 206 000 opcji sprzedaży akcji Apple. Wartość nominalna tego zakładu wynosi około 28 mln USD. Rzeczywisty koszt może być jednak znacznie niższy, zważywszy na sposób ustalania cen składek opcyjnych.

Mimo to zaskakujące jest, że jeden z najbardziej znanych na świecie sprzedawców krótkich akcji bierze na celownik jedną z najbardziej wartościowych spółek na świecie. Do tej pory firma Apple straciła około 18% swojej wartości. Zakłócenia w łańcuchu dostaw w Chinach, w połączeniu z osłabieniem siły nabywczej konsumentów, mogą mieć krótkoterminowy wpływ na firmę Apple.

Akcje są też notowane przy stosunkowo wysokiej wycenie. Akcje firmy Apple są notowane przy wskaźniku ceny do zysku na poziomie 22, czyli znacznie powyżej historycznej średniej wynoszącej 15.

  • Mimo że Apple jest jednym z moich faworytów, rozumiem, że postawił na firmę Apple. W krótkim okresie mogą wystąpić problemy związane z lokautami w Chinach i ograniczeniami sprzedaży w Rosji. Może nie będzie to nic przełomowego, ale może spowodować pewne spadki i straty. Firma jest jednak na to przygotowana i otwarcie na to liczy.

Na koniec dodam jeszcze jedną ulubioną firmę Burry'ego 👇.

Warner Brothers Discovery $WBD

Gigant medialny Warner Brothers Discovery jest obecnie trzecią co do wielkości spółką w portfelu Burry'ego. W pierwszym kwartale dodał 750 000 akcji.

W wyniku fuzji Discovery i Warner Media powstał globalny potentat w dziedzinie treści. Konglomerat posiada prawa do kultowych postaci, w tym Batmana i innych superbohaterów, kanałów sportowych w Europie, HBO i CNN.

Akcje spółki spadły o około 44% z powodu problemów związanych z zadłużeniem i konkurencją na rynku transmisji strumieniowych online. Spółka spodziewa się jednak, że do przyszłego roku wygeneruje wolne przepływy pieniężne na akcję w wysokości 3,65 USD, co przy obecnej wartości rynkowej oznaczałoby stopę zwrotu z FCF na poziomie 26%.

Być może właśnie dlatego Burry postawił na nią tak dużą kwotę.

___________________________________________________________________________

  • Co sądzisz o ostatnich zakupach Burry'ego?
  • Czy któraś z tych firm również spełniłaby Twoje wymagania?
  • Czy skracasz? Co sądzisz o zakładzie przeciwko firmie Apple?

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet