Elon Musk se pustil do světových ekonomů. "Nemáte pravdu." Proč nejbohatší muž světa běsní?

Názory Elona Muska nemusí být vždy úplně dobře přijímány. Jenže když si člověk vyfiltruje ty největší nesmysly, tak musí uznat, že dost často má nejbohatší muž světa pravdu. Byť tedy občas své myšlenky formuluje poněkud zvláštně. Váhu jeho názorům také dodává to všechno, co se mu podařilo vybudovat. To bychom měli brát v úvahu i v jeho aktuálním sporu s několika předními ekonomy, kteří s ním výrazně nesouhlasí.

Názory Elona Muska opět rozvířily světová média

Elon Musk řekl, že COVID-19 "lidem namluvil, že vlastně nemusíte tvrdě pracovat".

Jenže to si nemyslí někteří přední ekonomové:

"Práce z domova nezpůsobila, že by pracovníci byli méně produktivní", uvedli tři ekonomové v rozhovoru pro Insider. "Jediným omezením produktivity bylo, když měli pracovníci doma děti, o které se museli starat."

Elon Musk ale není příznivcem práce na dálku. Generální ředitel společnosti Tesla $TSLA-2.4% vydal 31. května zaměstnancům ultimátum: buď se vrátí do kanceláře na plný úvazek, nebo si najdou práci jinde.

Zdá se, že snaha společnosti Tesla o návrat lidí do kanceláří je nyní v plném proudu. Grace Kay ze serveru Insider informovala, že Tesla začala sledovat pracovníky pomocí jejich průkazů a zasílá automatické e-maily pracovníkům, kteří chybí v kanceláři.

The Information uvedl, že návrat do kanceláří Tesly brzdí nedostatek fyzických prostor, přičemž někteří pracovníci mají problém najít stůl. Proč je tedy Musk tak odhodlaný dostat všechny zpět do kanceláře?

Miliardář dal jasně najevo, že se domnívá, že práce na dálku umožňuje lidem vyhnout se těžké práci. Na otázku na Twitteru, jak by odpověděl lidem, kteří by si mohli myslet, že práce v kanceláři je zastaralá, miliardář Tesly odpověděl: "Měli by předstírat, že pracují někde jinde."

https://twitter.com/elonmusk/status/1529983508206190592

Musk také v květnu napsal na Twitter: "Všechny ty Covid věci s pobytem doma lidem namluvily, že vlastně není třeba tvrdě pracovat."

A mohlo by nás to všechny vážně poznamenat.

Jenže na druhé straně máme tři ekonomy, kteří shodně uvedli, že práce na dálku během pandemie produktivitu pracovníků nepoškodila. "Většina důkazů ukazuje, že produktivita se zvýšila, zatímco lidé zůstávali doma," řekla listu Insider Natacha Postel-Vinay, ekonomická a finanční historička z London School of Economics.

"Lidé trávili méně času dojížděním, takže mohli část tohoto času využít k práci, a také mohli trávit více času s rodinou a spánkem, což znamenalo, že byli šťastnější a ve výsledku produktivnější," dodala.

Profesor hospodářských dějin Albrecht Ritschl rovněž uvedl, že odbourání dojíždění do práce je bonusem pro produktivitu pracovníků, a dodal, že práce z domova vede k menšímu počtu hodin strávených na "nesmyslných schůzkách".

Má pravdu Musk, nebo ekonomové? Opravdu se lidé vyhýbají tvrdé práci, což nás jako lidstvo brzdí? Nebo považujete dojíždění do práce za naprosto zastaralý historický přežitek? Podělte se do komentáře! 

A pokud se vám moje články líbí, neváhejte mi hodit follow. Ať vám nic neuteče! 

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.


Už bych si nedokázal představit směný provoz nebo práci v kanceláři od-do. Občas pracuju v neděli večer, občas trávím pracovní den u bazénu. Ale je to oblastí ve které se pohybuju

Až na vyjímky má pravdu. Zkušenosti, které s prací z domu mám, mu dávají 100% za pravdu. Někteří berou home office vyloženě jako dovolenou navíc.

Aby ne... co mu mají co kecat do firmy?

Já osobně třeba nejsem schopnej donutit se fakt hardcore makat doma

Timeline Tracker Overview