S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Czy Tesla nadal jest dobrym zakupem teraz, gdy ma duże problemy?

Tesla była jednym z największych twórców bogactwa w ciągu ostatnich pięciu lat. Producent samochodów elektrycznych pod kierownictwem wizjonerskiego prezesa Elona Muska przekształcił się z firmy bliskiej bankructwa w jedną z najbardziej wartościowych firm na świecie. Teraz jednak zaczyna się zmagać i pojawia się pytanie, czy to nadal dobry zakup.

Tesla

Inwestorzy, którzy zaufali i zainwestowali w Teslę po cenie tak niskiej jak 70 dolarów za akcję, przez lata zbierali ogromne zyski, ponieważ cena akcji Tesli poszybowała do ponad niebotycznego poziomu 1200 dolarów. Ale z biegiem lat pojawiły się bardziej odpowiednie możliwości inwestycyjne, a Tesla była po prostu go-to stock. Ale czy teraz jest czas na kupno ?

  • Biorąc pod uwagę, że akcje Tesli skorygowały się ostatnio o ponad 40%, a cena znajduje się obecnie poniżej 680 dolarów za akcję, wydawałoby się, że tak - ale nie chodzi tylko o cenę.

Jak Tesla

  • Producent samochodów elektrycznych zanotował kolejny solidny zestaw liczb w pierwszym kwartale 2022 roku.
  • Dostawy pojazdów osiągnęły rekordowy poziom 310 048 sztuk, co oznacza wzrost o 68% w stosunku do roku poprzedniego.
  • Sprzedaż wzrosła o 81% rok do roku do 18,8 mld dolarów, a dochód netto skoczył ponad sześciokrotnie do 3,3 mld dolarów.
  • Tesla wygenerowała również solidne wolne przepływy pieniężne w wysokości 2,2 mld dolarów w kwartale i zakończyła kwartał z solidnym bilansem - gotówka, ekwiwalenty pieniężne i krótkoterminowe zbywalne papiery wartościowe wyniosły łącznie 18 mld dolarów.

Tesla ogromnie skorzystała na szybkim rozpowszechnieniu się pojazdów elektrycznych w ciągu ostatnich kilku lat. A ponieważ ten trend rośnie, lider branży ma dobrą pozycję do rozwoju swojej działalności przez wiele lat.

Wykres Tesli

Jak jednak wielu może wiedzieć, w ostatnich dniach i tygodniach sprawy potoczyły się już nie różowo - Tesla zapowiedziała (a konkretnie Elon Musk), że zwolni około 10% swoich pracowników, a także zamknie swoje ramię zajmujące się rozwojem autonomicznej jazdy, a w ostateczności osiągnie gorsze wyniki.

Moim zdaniem wynika to z tego, co dzieje się obecnie na świecie i że nawet sam Elon Musk wierzy w recesję.

Otoczenie zewnętrzne staje się bardzo wymagające

Choć upowszechnienie EV będzie z czasem rosło, to droga nie będzie gładka. W krótkim i średnim okresie dwie główne siły zewnętrzne mogą spowolnić ten trend.

  1. Wysoka inflacja, którą obserwujemy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, US Bureau of Labor Statistics poinformował, że stopa inflacji za 12 miesięcy kończących się w maju wyniosła 8,6%, czyli najwięcej od grudnia 1981 r. Wyższe stopy inflacji oznaczają, że obywatele muszą płacić więcej za podstawowe potrzeby, takie jak żywność i energia, pozostawiając im mniej pieniędzy na wydatki uznaniowe. W naturalny sposób będą odkładać zakupy drogich dóbr trwałych, takich jak domy i samochody. Nie pomogło to, że Tesla w tym roku kilkakrotnie podnosiła ceny, aby pokryć wyższe koszty materiałów i eksploatacji.
  2. Rezerwa Federalna podnosiła w tym roku stopy procentowe i oczekuje się, że w najbliższych miesiącach będzie je dalej podnosić, aby walczyć z gwałtownie rosnącą inflacją. Wyższe stopy procentowe będą miały dalszy wpływ na przystępność cenową, ponieważ większość ludzi polega na kredytach, aby sfinansować przedmioty o dużym znaczeniu, takie jak domy i samochody.


Czy Tesla jest teraz odpowiednio wyceniona?

W ciągu ostatnich dwóch lat wskaźnik ceny do sprzedaży (PS) spółki wahał się między 6 a 30. Przy cenie poniżej 700 USD, akcje sprzedaje się przy wskaźniku PS wynoszącym około 12

  • Z jednej strony, wycena akcji Tesli znajduje się obecnie w dolnej granicy przedziału z ostatnich dwóch lat, zwłaszcza po ostatniej korekcie cenowej.
  • Jeśli jednak rozszerzymy nasz horyzont dalej, akcje Tesli były handlowane przy średnim wskaźniku PS wynoszącym 9,9 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.
  • Przy dzisiejszej wycenie około 12-krotności wskaźnika PS, akcje Tesli wciąż notowane są powyżej swojej pięcioletniej średniej.

https://twitter.com/ViralErik/status/1487720743999873025

Co więcej, jeśli następnie porównamy wycenę Tesli do wyceny jej rówieśników, takich jak Ford Motor, Tesla wydaje się być na zupełnie innej planecie. Wskaźniki PS, price-to-book (PB) i price-to-earnings (PE) Forda wynoszą odpowiednio 0,3, 1,0 i 4,0. Dla porównania, wskaźniki Tesli wynoszą 12, 21 i 96. (Wszystko opiera się na cenie, a ta w momencie czytania tego artykułu może być inna niż w momencie pisania).

To czy ta cena jest już dla Ciebie dobrym zakupem pozostawiam Tobie, ale ja osobiście zdecydowanie jeszcze bym poczekał i zgromadził gotówkę na ewentualny zakup w okresie dekoniunktury, która moim zdaniem jeszcze na pewno nadejdzie.

Osobiście mam dużo wiary w Teslę i na pewno będę chciał dalej kupować. Jednocześnie patrząc w przyszłość (Jak już pewnie wszyscy zauważyli za jakieś 15 lat nie będą produkowane inne samochody niż elektryczne) uważam, że Tesla jest na samym początku swojej drogi.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet