S&P 500 ^GSPC 5,010.6 +0.87%
Nvidia NVDA $795.18 +4.35%
Tesla TSLA $142.05 -3.40%
Amazon AMZN $177.23 +1.49%
Alphabet GOOG $157.95 +1.43%
Apple AAPL $165.84 +0.51%
Microsoft MSFT $400.96 +0.46%
Meta META $481.73 +0.14%

Warren Buffett zakochał się: Czy w końcu kupi całą tę firmę?

Warren Buffett jest niewątpliwie jednym z największych inwestorów wszech czasów. A jeśli ktoś taki, kto od kilku lat siedzi na gotówce, bo według jego słów na rynku nie ma nic ciekawego, zaczyna ni stąd ni zowąd kupować tony akcji jednej konkretnej spółki, to warto zacząć się jej też przyglądać. Osobiście interesuje mnie przede wszystkim zrozumienie, co konkretnie sprawiło, że tak wielki strzał sięgnął w końcu do swojego skarbca.

Buffett od dłuższego czasu siedział na ogromnej kupie gotówki. W ostatnim półroczu zaczął agresywnie rozpuszczać ją na kilka tytułów.

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta $BRK-B+0.9% ogłosił, że kupił dodatkowe 9,9 mln akcji Occidental Petroleum $OXY+0.6%, co daje mu 17,4% udziałów w spółce naftowej.

Według piątkowego zgłoszenia do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Berkshire zapłacił około 582 mln dolarów za akcje, które kupił między środą a piątkiem. Firma Buffetta jest największym akcjonariuszem Occidental, posiadając obecnie 163,4 mln akcji o wartości około 9,9 mld dolarów.

Jego udział jest o około 60% większy niż udział Vanguarda, kolejnego największego akcjonariusza, według danych Refinitiv. Berkshire posiada również warranty na zakup dodatkowych 83,9 mln akcji Occidental za 5 mld dolarów.

Z pewnością nie jest to obraz, który przyzwyczailiśmy się oglądać w akcjach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy

Cena akcji Occidental wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie, korzystając z zakupów Berkshire'a, a także ze wzrostu cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę.

Inwestycja Berkshire wywołała spekulacje rynkowe, że konglomerat Buffetta z Omaha w Nebrasce może ostatecznie kupić cały Occidental.

W nocie badawczej z 23 czerwca analityk Truist Securities Neal Dingmann dostrzegł "dobrą okazję" do przejęcia Berkshire i powiedział, że zakup pomoże zdywersyfikować portfel energetyczny Berkshire.

Occidental zmniejsza zadłużenie, które napęczniało, gdy w 2019 roku kupił Anadarko Petroleum Corp za 35,7 mld dolarów. Berkshire kupił akcje uprzywilejowane Occidental o wartości 10 mld dolarów, aby pomóc sfinansować ten zakup, a także nabył wówczas warranty.

Pod koniec marca miała też 25+1.2%,9 mld dolarów+1.2% udziałów w koncernie naftowym Chevron $CVX+1.2%. Cena akcji Berkshire spadła w tym roku o 8%, podczas gdy indeks Standard & Poor's 500 spadł o 20%.

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet