S&P 500 ^GSPC
5,027.86
-0.47%
Nvidia NVDA
$850.77
-2.67%
Amazon AMZN
$181.19
-1.16%
Meta META
$495.40
-0.87%
Alphabet GOOG
$157.11
+0.71%
Microsoft MSFT
$412.22
-0.57%
Apple AAPL
$168.59
-0.47%
Tesla TSLA
$156.83
-0.18%

Čísla mluví jasně: Společnost BYD sesazuje Teslu z trůnu krále elektrických vozidel

Čínská společnost BYD podporovaná Warrenem Buffettem předstihla Teslu $TSLA-0.2% v celosvětovém prodeji elektromobilů. Výrobce automobilů a bateriová skupina se sídlem v Šen-čenu se také připravuje na protlačení na zahraniční trhy. Může dominance BYD pokračovat? Jak hodnotí tuto společnost Warren Buffett ? 👇 


BYD - čínská automobilová skupina podporovaná Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, sesadila Teslu Elona Muska z trůnu jako největšího světového výrobce elektrických vozidel podle prodeje, což signalizuje rostoucí dominanci Číny v tomto odvětví. 

Společnost BYD se sídlem v Shenzhenu prodala v prvních šesti měsících roku 641 000 vozidel, což je podle firemních podání více než 300% skok oproti stejnému období předchozího roku. To ve srovnání s 564 000 vozidly prodanými společností Tesla, která obvinila těžké druhé čtvrtletí z narušení dodavatelského řetězce a prodeje v Číně poté, co její provoz byl zasažen koronavirovými omezeními a cestovními omezeními. 

Vzestup společnosti BYD podtrhuje posilující pozici Číny v oblasti obnovitelné energie, která se může pochlubit rozsahem a nákladovými výhodami ve velké části dodavatelského řetězce elektrických vozidel, baterií a větrné a solární energie. "Výkon vypadá působivě," řekl Jeff Chung, automobilový analytik Citigroup, o růstu tržeb BYD

Mnoho modelů BYD jsou plug-in hybridní vozidla, která používají velkou baterii kromě tradičního motoru pro delší cesty, ale podle čínských prodejních pravidel se počítají jako vozidla s "nulovými emisemi". BYD, který je částečně vlastněn Buffettovou Berkshire Hathaway, také předstihl jihokorejskou LG jako druhého největšího výrobce baterií EV na světě, po čínské technologii Contemporary Amperex, známé jako CATL. 

BYD od dubna překonal LG Energy, pokud jde o měsíční podíl na trhu. To bylo částečně způsobeno narušením továrny Tesly v Šanghaji poté, co bylo nejlidnatější čínské město nuceno k dvouměsíčnímu uzamčení, aby potlačilo vlnu případů koronaviru Omicron. Tesla, spolu se spojkou čínských výrobců elektromobilů, včetně Li Auto, Xpeng a Nio, byla lockdowny zasažena více než BYD, která těžila, protože většina jejích továren nesídlí v regionech a městech, které utrpěly nejpřísnější omezení.

Z pohledu růstu si vede BYD taktéž daleko lépe ( v letošním roce). $TSLA-0.2% je na -41% YTD.


Analytici považují vzestup čínského domácího automobilového průmyslu za předchůdce tektonického posunu na globálním automobilovém trhu, protože se čínští výrobci elektromobilů začínají zaměřovat na exportní trhy. V loňském roce Čína, největší automobilový trh na světě, vyvezla více než půl milionu elektrických vozidel, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. Přesto asi třetinu čínského vývozu do Evropy tvořily evropské značky vlastněné Čínou, jako jsou Volvo Cars a MG Motor, zatímco pouze 2 procenta reprezentovala čínské značky. Téměř polovina pocházela z Tesly a zbývajících 14 procent pocházelo z evropských společných podniků v Číně. BYD však "jede na všechny válce", přičemž produkty pokrývají mnoho kritických segmentů trhu s elektromobily. Očekává se také, že BYD brzy vyzve zahraniční automobilky na jejich domácí půdě, zejména v USA. "Chystají se udělat opravdu agresivní kroky, aby se stali mezinárodními.

Vlastní Buffett stále akcie BYD?

V roce 2008 koupila Buffettova společnost Berkshire Hathaway 225 milionů akcií BYD za 232 milionů dolarů. Poslední dopis akcionářům Berkshire ukazuje, že tyto akcie stále držela k prosinci. 31, 2020 - kromě toho, že jejich tržní hodnota vzrostla na zhruba 5,9 miliardy dolarů.

  • Gigantická návratnost za pouhých 12 let 👆 Téměř 30násobná.
  • Prozatím nemáme žádné novější informace o tomto podílu Buffetta. 

Proč vidí ve společnosti BYD skrytý poklad?

Místopředseda Berkshire Charlie Munger nejprve upozornil Buffetta na BYD a jejího zakladatele Wang Chuanfua.

"Charlie mi jednoho dne zavolal a řekl: 'Musíme si koupit BYD, tenhle chlápek, který ho provozuje, je lepší než Thomas Edison,'" řekl Buffett CNBC v roce 2018.

"Tenhle chlápek je kombinací Thomase Edisona a Jacka Welche – něco jako Edison při řešení technických problémů a něco jako Welch v tom, že dělá to, co potřebuje," řekl. «Nikdy jsem nic podobného neviděl.»

Buffett a jeho tým, kteří byli dostatečně ohromeni, zahájili rozhovory s BYD a zpočátku nabídli, že koupí 25% podniku. Wang chtěl podporu amerického miliardáře, protože věděl, že by to posílilo veřejný profil automobilky a pomohlo jí proniknout na americký trh. Odmítl však Buffetta, protože se nechtěl rozloučit s více než 10% akcií BYD.

"Byl to muž, který nechtěl prodat svou společnost," řekl Buffett časopisu Fortune. «To bylo dobré znamení.»

Berkshire se nakonec spokojila s 9,9% podílem, který koupila její dceřiná společnost MidAmerican Energy. Holding představoval asi 25% akcií BYD kótovaných v Hongkongu a 8,25% jejích celkových akcií v oběhu.

"Zatracený zázrak"

Munger obhajoval neobvyklou sázku na čínský technologický startup na výročním zasedání Berkshire v roce 2009.

"BYD není nějaká společnost rizikového kapitálu v raném stádiu," řekl. Munger poukázal na to, že Wang již podnik vzal od stálého začátku k tomu, aby se stal předním světovým výrobcem dobíjecích lithiových baterií a komponentů mobilních telefonů.

Wang "nebyl spokojen s tím, že udělal pár zázraků," řekl Munger, takže podnikatel se pak zaměřil na automobilový průmysl. BYD navzdory omezenému kapitálu čelil tvrdé konkurenci, rychle však vyrobil nejprodávanější model automobilu v Číně.

  • Jak to vidíte vy?
  • Může BYD prokázat své kvality a úspěšně expandovat do světa? Mohlo by to také znamenat, že sesadí Teslu na dobro?

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 1197 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

popravde som tuto spoločnost ani nepoznal... zaujimave

Málokdo ji znal😄Charlie Munger má na tohle prostě talent, sehnal luxusní startup za 1$ za akcii a vytěžil z toho nákupu 30 násobek minimálně. Nebo Berkshire vytěžila, pokud budeme slovíčkařit.

Nechci ubírat zásluhu Mungerovi, ale o téhle firmě se radil s Li Lu, který mu spravuje část peněz.

velmi luxusny nakup dolar... :D kedy my take niečo chytime hahaha

😢😢😢 $TSLA-0.2%

To mě popravdě dost překvapilo

Ty výluky v Číně a dvě ''palírny peněz'' Elona Muska udělaly své. BYD se s ničím takovým nepotýká, takže výroba si jede to své tempo v podstatě bez překážek.

Prozatím má lepší pozici pro růst BYD. Především skrz to, že společnost míjí většina covid výluk, kdežto Tesla v Šhanghaji schytá každou vlnu. Navíc Tesla má teď myslím pár uzavřených továren ne?

Ano, měla by mít uzavřené 2 továrny na cca 2 týdny.

No obecně má asi lepší potenciál pro ten svůj trh.

Myslím si, že si najde kupce i mimo Čínu, což ji dá ještě větší náskok🤔

Kéž bych taky vychytal automobilku jako je BYD za 1$ jako Buffett 😄

Vychytal ji spíš Charlie Munger, ale musí se jim nechat, že mají čich na top společnosti😄