S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Warrena Buffetta 2 firmy, które dominują nawet w czasie krachu na rynku

W 2022 roku rynek był zdecydowanie niekorzystny, ale te wspierane przez Buffetta akcje rosną. Berkshire Hathaway powrócił do dominacji na rynku w 2022 roku. Mniej więcej w połowie roku firma prezesa Warrena Buffetta spadła o około 9%, podczas gdy indeks S&P 500 spadł w tym czasie o około 21%. Dotychczasowe wyniki konglomeratu inwestycyjnego mogą nie brzmieć jak powód do świętowania, ale w kontekście wyglądają całkiem dobrze, a firma ma kilka udziałów, które radzą sobie bardzo dobrze w tym wymagającym środowisku, a te spółki z pewnością do nich należą.

Te dwie firmy należą do silnych graczy nawet w tym niekorzystnym okresie.

1. Occidental Petroleum $OXY-0.4%

Berkshire Hathaway pomogło sfinansować przejęcie Occidental Pet roleum przez Anadarko Petroleum w 2019 roku poprzez inwestycję w wysokości około 10 miliardów dolarów. Ponieważ ropa naftowa i gaz ziemny podniosły się z niekorzystnych skutków pandemii i obecnie korzystają z rekordowych cen, Buffett i Berkshire zwiększyli swoje inwestycje w Occidental.

Pomimo ogólnie trudnych warunków rynkowych, cena akcji Occidental wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie. Nietrudno zauważyć, dlaczego inwestorzy są podekscytowani. Wraz z rosnącymi cenami energii wzrosły oczekiwania co do tegorocznych zysków, a skok w oczekiwanych zyskach na przyszły rok jest jeszcze bardziej wyraźny.

Źródło.

Oracle of Omaha zdaje się obstawiać, że ceny ropy pozostaną wysokie w dającej się przewidzieć przyszłości. Buffett nabył w pierwszym kwartale dodatkowe akcje Occidental Petroleum i jak ujawniono w ostatnich dokumentach, nadal umacniał swoją pozycję w spółce. Occidental stanowi obecnie około 3,6% portfela akcji Berkshire i jest szóstym największym posiadaczem akcji Berkshire.

Firma Buffetta posiada obecnie około 16,4% akcji spółki energetycznej, a niektórzy inwestorzy uważają, że Berkshire jest na dobrej drodze do przejęcia Occidental w całości. Oprócz pozycji w akcjach, Berkshire posiada również warranty na akcje Occidental, które dają mu opcję zakupu dodatkowych akcji po cenie około 59,62 USD za akcję. Jeśli Buffett zdecyduje się na wykonanie tych warrantów, Berkshire będzie posiadał około 25% udziałów w spółce naftowej.

Biorąc pod uwagę, że ceny gazu prawdopodobnie pozostaną wysokie, a potencjalny wykup jest w planach, Occidental może w przewidywalnej przyszłości nadal znacząco przewyższać szeroki rynek.

2. Activision Blizzard $ATVI+0.1%

Od piątkowego zamknięcia Activision Blizzard rośnie o 18% w skali roku i o 20% od ogłoszenia transakcji z Microsoftem. Biorąc jednak pod uwagę obecną cenę akcji Activision wynoszącą około 78 dolarów za akcję oraz fakt, że Microsoft zamierza kupić wydawcę za 95 dolarów za akcję w ramach transakcji all-cash, to przy obecnych cenach akcje są nadal droższe o 21%. Zamknięcie transakcji ma nastąpić w pierwszej połowie 2023 roku.

Berkshire ogłosiło na swoim dorocznym zebraniu akcjonariuszy, że zakupiło jeszcze więcej akcji spółki hazardowej, wyrażając duże zaufanie do prawdopodobieństwa przejścia transakcji. Rozległe rezerwy gotówkowe Microsoftu i solidny zespół zarządzający sprawiają, że jest on wiarygodnym nabywcą, a gotówkowy charakter transakcji oznacza, że inwestorzy nie będą narażeni na potencjalne wahania cen akcji giganta technologicznego w przypadku ciągłej zmienności rynku.

Z drugiej strony, przejęcie musi być jeszcze zatwierdzone przez regulatorów, a niektórzy inwestorzy obstawiają, że kwestie antymonopolowe spowodują w końcu jego rozpad. Choć Microsoft ma mnóstwo silnej konkurencji w branży gier i w szerszej przestrzeni technologicznej, to fakt, że Activision Blizzard można kupić z tak znacznym dyskontem w stosunku do ceny wykupu, daje do zrozumienia, że zdaniem rynku wciąż istnieje spore ryzyko.

Z rynkiem wiąże się oczywiście wiele czynników ryzyka i nie zawsze należy w pełni "stawiać" na Warrena Buffetta, choć od wielu lat wykazuje się on swoim geniuszem inwestycyjnym, potraktuj to jedynie jako wskazówkę, a nie poradę inwestycyjną.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet