S&P 500 ^GSPC
5,121.12
-1.50%
Nvidia NVDA
$882.64
-2.60%
Meta META
$511.85
-2.16%
Tesla TSLA
$171.20
-1.95%
Amazon AMZN
$185.66
-1.79%
Microsoft MSFT
$421.86
-1.42%
Alphabet GOOG
$159.06
-1.08%
Apple AAPL
$176.13
+0.62%

Ostrzeżenie dla akcjonariuszy Netflixa, straty subskrybentów mogą być znacznie większe niż się spodziewano

Netflix $NFLX-1.2% to jedna z tych akcji, która ma bardzo tragiczny czas w tym roku - od początku roku akcje tracą prawie 70%. Za tak solidnym spadkiem stoi nie tylko otoczenie rynkowe, ale jeden krytyczny problem - czyli malejąca liczba abonentów. Na domiar złego mamy nowe ostrzeżenie od Barclays (międzynarodowego banku Wielkiej Brytanii), który tnie cenę docelową Netflixa. Ostrzega też, że spadek liczby abonentów może się utrzymać.

$NFLX-1.2%

Netflix jest na dobrej drodze, aby zgłosić kolejny słaby kwartał, ponieważ rosnąca konkurencja zabiera duże uderzenie w subskrybentów, powiedział Barclays.

W drugim kwartale Barclays spodziewa się straty na poziomie 2,8 mln abonentów, w porównaniu z oczekiwaną przez Netflix stratą na poziomie 2 mln. Tymczasem ostatnie dane banku dotyczące kart kredytowych sugerują, że liczba amerykańskich abonentów spadła o około 1% miesiąc do miesiąca zarówno w kwietniu, jak i w maju.

"Pomimo powrotu niektórych najlepiej ocenianych i najpopularniejszych programów, ogólna średnia jakość wydań Netflixa w II kwartale, szczególnie w przypadku programów telewizyjnych, była jednak stopniowo słabsza, mimo że wolumen wydań wydawał się być wyższy niż w XII kwartale" - napisał jeden z analityków.

Przede wszystkim w drugim kwartale miała miejsce premiera pierwszej połowy czwartego sezonu "Stranger Things". Mimo to, wzrost dziennych aktywnych użytkowników w USA i Kanadzie zanurzył się w negatywnym terytorium w maju, jeden z analityków powiedział.

"Naszym zdaniem Netflix może potrzebować nieco bardziej zbalansować swój mix treści w kierunku jakości, zwłaszcza biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę Disneya, Apple, HBO i Amazona, ponieważ nadchodzące produkcje i projekty na Amazon i HBO mogą stworzyć stromą konkurencję dla giganta streamingowego w trzecim kwartale".

Akcje Netflixa spadają o ponad 69% od początku 2022 roku, ponieważ firma wykazuje oznaki spowolnienia wzrostu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku streamingu. W kwietniu akcje pogrążyły się o 35% w ciągu jednego dnia po tym, jak zgłosiły utratę abonentów po raz pierwszy od ponad dekady.

Barclays uważa, że akcje czekają dalsze spadki. Powiedział, że akcje są drogie i handluje na 11,4 razy 2023 EBITDA. Dla porównania, Google i Meta handlują na 10,3 i 6,8 razy, odpowiednio.

Bank obniżył swoją cenę docelową dlaNetflixa do 170 dolarów za akcję z 275 dolarów.

Czy czasy świetności Netflixa już się skończyły?

W latach 2016-2021 roczne przychody Netflixa wzrosły z 8,8 mld dolarów do 29,7 mld dolarów, co stanowi złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 27,5%. Liczba płatnych abonentów na koniec roku wzrosła z 89,1 mln do 221,8 mln, co oznacza CAGR na poziomie 20%.

W ciągu ostatnich trzech lat wzrost przychodów Netflixa spowolnił jednak, ponieważ zyskał on większy mix zagranicznych subskrybentów o niższych przychodach. Jego subskrybenci w USA i Kanadzie - którzy generują największe przychody - stanowili w 2021 roku tylko 34 proc. jego widowni, w porównaniu z 54 proc. (tylko USA) w 2016 roku.

Netflix agresywnie rozszerzył działalność za granicą, ponieważ zabrakło mu miejsca na rozwój w USA i Kanadzie. Jednocześnie jednak ściga coraz większą liczbę formidable konkurentów - w tym Walt Disney, Amazon i Warner Bros. Odkrycie.

Netflix wymienił konkurencję jako główny headwind zarówno w czwartym kwartale 2021 roku, jak i w pierwszym kwartale 2022 roku, a także ostrzegł, że nadal będzie tracił subskrybentów w drugim kwartale 2022 roku. W rezultacie analitycy oczekują, że jej przychody wzrosną tylko o 9% za cały rok, a zysk spadnie o 3%. Ta niewyraźna prognoza z pewnością sugeruje, że dni wysokiego wzrostu Netflixa już się skończyły.

Co o tym sądzisz? Czy Netflix pokaże nam jeszcze jakieś porządne przedstawienie? A może pozostanie daleko w tyle za konkurencją? 🤔

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet