S&P 500 ^GSPC 4,967.23 -0.88%
Nvidia NVDA $762.00 -10.00%
Meta META $481.07 -4.13%
Amazon AMZN $174.63 -2.56%
Tesla TSLA $147.02 -1.94%
Microsoft MSFT $399.12 -1.27%
Apple AAPL $165.00 -1.22%
Alphabet GOOG $155.72 -1.10%

3 podhodnocené akcie jaderné energetiky, které budou těžit z přijetí taxonomie EU

Jaderná energetika je pojem, který se skloňuje stále více s postupným zaměřením na odříznutí naší závislosti na energiích z Ruska. Evropská unie se pokouší jít jaderné energetice naproti - Potvrzuje to i nejnovější hlasování o taxonomii, což přinese těmto společnostem řadu výhod a dotací. Právě proto si myslím, že nastal čas na to, aby naše pozornost směřovala k akciím jaderné energetiky.

 

Zatímco se svět snaží odklonit od ruské ropy, Evropská unie (EU) právě učinila zajímavý krok, když odhlasovala politiku navrženou Evropskou komisí. Ta je známá jako taxonomie a nařizuje, že některé plynové a jaderné projekty lze považovat za ekologické. To jim umožní přístup k výhodnějším úvěrům a státním dotačním programům.

Jak píše deník New York Times, "politika známá jako 'taxonomie' má zastavit 'greenwashing', rozšířenou praxi nesprávného označování energetických projektů za šetrné k životnímu prostředí". EU by tím také získala větší prostor pro náhradu energetických zdrojů, které dostala od Ruska před jeho invazí na Ukrajinu.

Výstup rovněž poznamenává, že přijetí taxonomie by se mohlo snadno stát globálním měřítkem. Je pravda, že pokud se osvědčí, budou tento příklad pravděpodobně následovat i další země. Ale i nejnovější vývoj ve vztahu k EU se pravděpodobně ukáže jako pozitivní katalyzátor pro zásoby jaderné energie na celém světě.

To znamená, že čas začít sledovat tento sektor je právě teď. Podívejme se na akcie jaderných energetických společností, které budou z tohoto rozhodnutí nejspíše těžit. Zároveň se jedná o společnosti, které jsou celkem podhodnocené - právě proto si myslím, že politika EU je může dostat do lepšího postavení pro růst.

3 podhodnocené akcie jaderné energetiky:

Centrus Energy $LEU+1.8% 

Akcie v letošním roce ztrácí -51%.

Společnost Centrus Energy $LEU+1.8%  se sídlem v Marylandu má v ropném a plynárenském sektoru jedinečnou výhodu: dodává palivo, které je potřebné k pohonu jaderných elektráren.

Začínala jako United States Enrichment Corporation v roce 1992, která byla vytvořena za účelem výroby obohaceného uranu pro americké ministerstvo energetiky. Poté, co prošla několika změnami, byla nakonec v roce 2014 restrukturalizována na společnost Centrus Energy, která však stále slouží jako mateřská společnost Enrichment Corporation. Její seznam smluv na dodávky jaderného paliva je rozsáhlý a sahá až po rok 2026, což je pro investory taková krátkodobá jistota.

Zatímco někteří zpochybňují, zda je taxonomie skutečně ekologickou politikou, Centrus si za svou práci s HALEU (uran) vysloužil pochvalu. Uvádí se, že "je efektivnější a čistší než předchozí jaderná paliva, což společnosti poskytuje konkurenční výhodu". Díky tomu bude snadnou volbou pro firmy z EU, které usilují o získání zakázek v oblasti jaderné energie.

  • Musím podotknout, že společnost $LEU+1.8% je na trhu pouze 5 let, takže nám ještě nic moc neukázala (mimo výstřel na konci roku 2021, kdy společnost drásala nové ATH, ze kterých je ke dnešku už jen stará vzpomínka).
  • Nicméně to musíme brát tak, že se společnost musela opět vrátit na zem. V roce 2021 udělala totiž enormní nárůst 270% za pouhé 3 měsíce, což bylo neudržitelné. 

NuScale Power $SMR-0.8% 

Další poměrně mladá společnost je $SMR-0.8%, která si připisuje od začátku roku kladných 4,47%.

Chytrý obchodní symbol společnosti NuScale Power $SMR-0.8% nepochybně odkazuje na produkt, který vyrábí: malé modulární reaktory (SMR). Tyto jaderné reaktory jsou schopny vyrábět značné množství nízkouhlíkové elektřiny.

Posláním společnosti je "zlepšovat kvalitu života lidstva neustálým zdokonalováním jaderné energie". Zdá se, že společnost NuScale je na dobré cestě k dosažení tohoto cíle. Stejně jako společnost Centrus se zaměřuje na to, aby jaderná energie byla čistší a bezpečnější, a považuje ji za důležitý prostředek pohonu budoucnosti.

Někteří analytici označují $SMR-0.8% jako nejlepší energetickou akcii k nákupu pro červen 2022, poznamenávají, že "jaderná energie má nejvyšší kapacitní faktor ze všech ostatních zdrojů energie, který činí 92,5 %." Proto se domnívám, že akcie $SMR-0.8% mají značný potenciál k růstu. Nyní, když EU zavedla taxonomii, má ještě větší potenciál pro růst. Společnost NuScale již má projekty v několika zemích EU včetně Polska a Rumunska.

  • Americká vláda a americká jaderná technologická společnost NuScale Power poskytnou 14 milionů dolarů (13,3 milionu EUR) na podporu front-end inženýrské a designové studie pro nasazení první malé modulární reaktorové elektrárny (SMR) v Rumunsku.
  • Investice má mobilizovat mnohamiliardové úsilí a urychlit přechod na čistou energii, vytvořit tisíce pracovních míst a posílit evropskou energetickou bezpečnost při zachování nejvyšších standardů jaderné bezpečnosti

Electricite de France $EDF.PA 

Akcie jsou na -11,2%, což nevypadá jako moc, ale při pohledu na ATH z let 2007 je to značný posun směrem dolů.

Ještě nedávno by se tato penny stock jevila jako vysoce spekulativní investice. Ale evropská energetická krize se ukazuje být pro Electricite de France $EDF.PA významným přínosem. Francouzská vláda oznámila, že plánuje plně znárodnit zadluženou společnost, aby pomohla své zemi udržet si v turbulentních časech dostatek energie. Podle agentury Bloomberg "stát zvýší svůj podíl v EDF na 100 % ze současných 84 %. O způsobu této operace nebylo v této fázi rozhodnuto."

Není proto divu, že akcie $EDF.PA včera po této zprávě vystřelily o více než 10 %. Tento bývalý průmyslový gigant má již několik let klesající tendenci, protože postoj k jaderné energetice se stal negativním. Díky zásahu francouzské vlády se však společnost možná konečně dočká růstového katalyzátoru, který potřebuje k tomu, aby začala opět stoupat.

S odchodem taxonomie nikdy nebyla lepší doba pro společnost se sídlem v EU, aby se pustila do projektů v oblasti jaderné energie. $EDF.PA  se obchoduje za méně než 2 dolary za akcii a pro investory bude pravděpodobně lákavou hrou.

  • Společnost můžete najít také pod tickerem ECIFY a EDF. Proto se nelekněte rozdílných cen akcie a výplaty dividend.
  • Znárodnění této společnost je opravdu velká věc a obří podpora pro společnost, za kterou v podstatě ''zamázne'' dluh stát. Přínos společnosti může být však enormní, navíc je na půdě EU = což znamená, že z toho mohou těžit i členské státy.

Závěr

Ať už se vám tento výběr akcií líbí nebo ne, tak je nutné podotknout, že jaderná energetika bude velice přínosná v aktuální době a napětí ve světě. Investujete do nějaké akcie zaměřeně na jadernou energii? EU jde svými rozhodnutími těmto společnostem naproti a snaží se jim pomáhat, dotace a různé formy podpory budou vítány a rozhodně to může pohnout i s aktuální výkonností těchto společností. 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Nech si každý hovori čo chce jadro tu bude ešte velmi velmi dlho

renewable energy OK ale nestači to

Přesně tak, neexistuje (prozatím) žádná lepší alternativa.

O Electricite de France se teď hodně mluví, zestátnění může pomoct👌 Myslím, že už hledají i nového ředitele, takže LFG!

Ano, četl jsem že probíhá výběr nového ředitele 💪

Jádro, uhlí, solární energie, LNG  - jediná cesta k odříznutí závislosti na Rusku😎

Kdyby to bylo tak jednoduché jak to zní 😄