S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

W tajnym portfelu Warrena Buffetta tylko te 3 spółki stanowią 86%. Jakie to są akcje?

Działania Warrena Buffetta są pod obserwacją. Żaden inwestor nie jest tak obserwowany i podziwiany jak on. Śmiem twierdzić, że jego portfel Berkshire Hathaway wystarczyłby, aby wybić z głowy wielu z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą już o innym portfelu, który podlega nie tej firmie, ale New England Asset Management, którego właścicielem jest również Oracle of Omaha.

Te "tajne" akcje są również w ogromnym stopniu własnością Berkshire Hathaway.

W czerwcu 1998 r. Berkshire Hathaway kupił za 22 mld USD towarzystwo ubezpieczeniowe General Re. Jednym z segmentów operacyjnych, które firma Buffetta nabyła dzięki temu wykupowi, jest specjalistyczna firma New England Asset Management. Chociaż Buffett nie kieruje aktywami o wartości 6,31 mld dolarów, którymi zarządza New England Asset Management, aktywa te są ostatecznie własnością Berkshire Hathaway.

Co ciekawe, choć ten tajny portfel Buffetta zawiera ponad 160 oddzielnych pakietów, to 86% zainwestowanych aktywów jest związanych z zaledwie trzema akcjami.

1. Apple $AAPL+0.9% - 56,6%

Największy holding New England Asset Management, Apple, jest również największym holdingiem Berkshire Hathaway. O ile jednak Apple stanowi 39,4% zainwestowanych aktywów Berkshire, to w przypadku New England Asset Management jest to aż 56,6%.

Apple jest spółką, którą Warren Buffett, i przypuszczalnie inni money managerowie, konsekwentnie lubią. Ma niezwykle lojalnych klientów, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a jej innowacje doprowadziły sprzedaż i zyski do rekordowych poziomów.

Źródło.

Na przykład fizyczne produkty firmy Apple od dziesięcioleci zapoznają klientów z jej marką. W pierwszym kwartale Apple miało 50% udział w amerykańskim rynku smartfonów. Wyłączając trzeci kwartał 2021 roku, iPhone firmy Apple przechwycił co najmniej połowę sprzedaży smartfonów w USA od momentu wprowadzenia wersji obsługujących 5G - wynika z danych Counterpoint Research.

Ale przyszłość Apple to nie tylko sprzedaż smartfonów, tabletów i laptopów. CEO Tim Cook nadzoruje wieloletnią transformację, która kładzie nacisk na usługi prepaid. Skupienie się na subskrypcjach powinno dodatkowo wzmocnić lojalność wobecmarki, stabilnie zwiększyć marże operacyjne i zminimalizować wahania sprzedaży, które zazwyczaj towarzyszą cyklom wymiany produktów. Innymi słowy, Apple nie porzuca produktów, które klienci wciąż kochają. Dopiero realizuje swój potencjał jako dostawca platform.

Żadna dyskusja na temat Apple nie jest kompletna bez wspomnienia o jej mamuciego programu zwrotu z kapitału. Od czasu wprowadzenia skupu akcji własnych w 2013 roku, Apple skupiło prawie 500 miliardów dolarów własnych akcji zwykłych. Zwraca też akcjonariuszom w formie dywidendy blisko 14,9 mld dolarów rocznie.

2. U.S. Bancorp $USB--0.8% 14.9%

Drugim co do wielkości holdingiem w tajnym portfelu Warrena Buffetta są akcje regionalnego banku U.S. Bancorp, który jest spółką matką bardziej znanego U.S. Banku.

Podczas gdy Berkshire Hathaway posiada ponad 126 milionów akcji U.S. Bancorp, New England posiadał na koniec pierwszego kwartału około 17,7 milionów akcji. Stanowi to 14,9% z 6,3 mld USD zainwestowanych aktywów firmy.

Źródło.

Jednym z powodów, dla których U.S. Bancorp jest tak popularny wśród odnoszących sukcesy money managerów, jest ostrożność fiskalna jego zarządu. W przeszłości bardziej ryzykowne inwestycje w instrumenty pochodne wpędziły banki w kłopoty. Jeśli chodzi o U.S. Bancorp, to trzyma się on przede wszystkim bankowości: skupia się głównie na wzroście kredytów i depozytów.

Prawdopodobnie jeszcze większe wrażenie robią trendy w zakresie zaangażowania cyfrowego. Na dzień 28 lutego 2022 roku 82% wszystkich transakcjizostało zrealizowanych cyfrowo (online lub przez aplikację mobilną), w tym 65% sprzedaży pożyczek. Dla porównania, na początku 2020 roku tylko 45% sprzedaży pożyczek odbywało się online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Transakcje cyfrowe są dla banków znacznie tańsze niż interakcje twarzą w twarz czy telefoniczne. Sukces firmy w zachęcaniu użytkowników do bankowości cyfrowej pozwala jej na obniżenie kosztów pozaodsetkowych poprzez konsolidację niektórych oddziałów.

Choć obawy przed recesją w USA obniżyły kurs akcji U.S. Bancorp, to na razie nic nie wskazuje na to, by coś było nie tak z najbardziej stabilnym bankiem regionalnym w kraju.

3. Bank of America $BAC--1.5% 14,9%.

Przypadkowo, trzecim największym holdingiem w tajnym portfelu Warrena Buffetta jest inna akcja, która zajmuje bardzo wysokie miejsce w Berkshire Hathaway. New England posiadał na koniec pierwszego kwartału ponad 22,7 mln akcji Bank of America, co stanowiło 14,9% jego zainwestowanych aktywów. Dla porównania, Berkshire Hathaway posiada ponad 1 mld akcji BofA, co stanowi około 10% zainwestowanych przez nią aktywów.

Źródło.

Atrakcyjność Bank of America dla Warrena Buffetta można prześledzić na podstawie trzech kluczowych punktów.

Po pierwsze, akcje banków mają charakter cykliczny, co pozwala wróżbicie z Omaha wykorzystać prostą grę liczbową, która sprzyja inwestorom długoterminowym. Buffett doskonale zdaje sobie sprawę, że recesje są nieuniknioną częścią cyklu koniunkturalnego. Jednak recesje trwają zwykle tylko od kilku miesięcy do kilku kwartałów. I odwrotnie, ekspansje gospodarcze rozciągają się zwykle na kilka lat. Kupowanie dobrze skapitalizowanych akcji banków pozwala Buffettowi i jego firmie wykorzystać naturalną ekspansję amerykańskiej i światowej gospodarki w czasie.

Po drugie, BofA jest najbardziej wrażliwy na stopy procentowe spośród wszystkich dużych banków. Przy czteroletniej inflacji w USA, bank centralny tego kraju nie miał innego wyboru, jak tylko agresywnie podnieść stopy procentowe. Ta podwyżka stóp powinna zwiększyć potencjał dochodów odsetkowych netto dla instytucji finansowych z tytułu niespłaconych kredytów o zmiennej stopie procentowej. W kwietniu Bank of America szacował, że równoległe przesunięcie krzywej dochodowości stóp procentowych o 100 punktów bazowych przyniosłoby mu dodatkowe 5,4 mld dolarów dochodu odsetkowego netto w ciągu 12 miesięcy.

I po trzecie, Buffettowi musi się podobać to, co widzi w inicjatywach cyfryzacji banku. Choć U.S. Bancorp wyznacza trendy w bankowości cyfrowej wśród większych instytucji finansowych, BofA w ciągu ostatnich trzech lat zyskał 5 mln aktywnych użytkowników cyfrowych. Co ważniejsze, odsetek sprzedaży kredytów zakończonych cyfrowo wzrósł w tym samym okresie z 30% do 53%. Ten konsekwentny nacisk na cyfryzację pomaga BofA w konsolidacji fizycznych oddziałów i zwiększeniu efektywności operacyjnej.

Disclaimer: To nie jest rekomendacja inwestycyjna, inspirowana tekstem Seana Williamsa. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet