S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

3 spółki energetyczne, które zapewniają luksusowy dochód pasywny

Kilka dużych zintegrowanych spółek energetycznych obcięło dywidendy w 2020 r. Trzy główne spółki naftowe kontynuowały wspieranie swoich dywidend w obliczu głębokiego spowolnienia w branży w 2020 roku. A te firmy okazały się być solidnymi filarami z pasywnym dochodem, które warto posiadać zarówno na złych, jak i dobrych rynkach.

To trio udowodniło, że beneficjenci mogą nadal kochać niektóre akcje energetyczne.

Choć oczywiście nie można ich wymieniać, Exxon i Chevron mają wiele podobieństw. Na przykład, obie są zintegrowanymi, amerykańskimi gigantami energetycznymi, które działają na skalę globalną. Obie firmy nadal koncentrują się na swojej podstawowej działalności związanej z ropą naftową i gazem ziemnym, chociaż niektóre z nich podejmują skoordynowane wysiłki w celu przyjęcia operacji związanych z czystą energią. I obie mają za sobą dekady rocznego wzrostu.

Aby przedstawić kilka liczb, Exxon $XOM+0.1% zwiększał swoją dywidendę co roku przez 40 kolejnych lat. Chevron zwiększa swoją wypłatę od 35 lat i nadal. To czyni je arystokratami dywidendowymi, wysoce elitarną grupą spółek, które wyraźnie wierzą w nagradzanie inwestorów poprzez regularne zwiększanie dywidend. Imponujące jest jednak to, że sektor energetyczny jest wysoce cykliczny, więc wzrost dywidendy w tym przypadku przetrwał liczne załamania w branży, w tym załamanie spowodowane pandemią w 2020 roku.

Głównym powodem jest to, że zarówno Exxon jak i Chevron $CVX+0.1% skupiają się na utrzymaniu silnych bilansów. Ich odpowiednie wskaźniki zadłużenia do kapitału własnego są prawie zawsze w dolnej części tego samego przedziału. Daje im to możliwość oparcia się na swoich bilansach w trudnych czasach, aby nadal inwestować w swoje firmy i wypłacać dywidendy. Ta siła finansowa i zaangażowanie w wypłatę dywidendy sprawiają, że są to gwiazdy o pasywnym dochodzie, które inwestorzy dywidendowi śledzący dziś akcje energetyczne powinni chcieć posiadać.

Szukasz zmiany?

TotalEnergies nie ma takiego wzrostu dywidendy w dobrej wierze jak Exxon czy Chevron. Kiedy jednak wybuchła pandemia i europejskie firmy BP i Shell obcięły swoje dywidendy, TotalEnergies $TTE zdecydowanie je zwiększył. BP i Shell obniżyły swoje dywidendy w tym samym czasie, kiedy ogłosiły plany bardziej agresywnego podejścia do czystej energii, więc ich decyzja w tym zakresie ma pewien sens. Tylko TotalEnergies podjął takie samo zobowiązanie do transformacji energetycznej, nie obciążając przy tym inwestorów dywidendowych obniżką dywidendy.

Jeśli więc podoba ci się pomysł posiadania firmy energetycznej, ale chcesz zabezpieczyć przyszłość czystej energii, TotalEnergies jest całkiem solidnym wyborem. W szczególności wykorzystuje dzisiejsze wysokie ceny energii, aby agresywnie przeznaczyć środki na czystsze alternatywy.

To powiedziawszy, inwestorzy dochodowi powinni zrozumieć, że francuskie podatki muszą być płacone od dywidend tutaj. Koszty te można odzyskać w zeznaniu podatkowym w USA. Zmiany kursów walutowych oznaczają również, że amerykańscy inwestorzy będą obserwować niewielkie różnice w kwartalnych kontrolach, które faktycznie pobierają. Widać jednak bardzo wyraźnie, że TotalEnergies rozumie znaczenie dochodu pasywnego dla swoich akcjonariuszy.

Podsumowanie

Stopadywidendy Exxona wynosi dziś około 4%. Stopa zwrotu Chevronu wynosi nieco poniżej 3,9%. A TotalEnergies to około 5,2%. Wszystkie są znacznie powyżej tego, co można uzyskać z funduszu indeksowego S&P 500 . Tymczasem, jeśli inflacja powali cię na kolana, nazwy energetyczne, takie jak te, które korzystają z wysokich cen energii, które duszą twój portfel, mogą pomóc złagodzić cios. Jeśli szukasz pasywnego strumienia dochodów z sektora energetycznego, te trzy powinny znaleźć się na Twojej krótkiej liście.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet