S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Zuckerberg na lopatkách? Meta je na pokraji ekonomické katastrofy

Evropská unie pohrozila tím, že již letos v létě vypne Facebook a Instagram, což by mohlo mít fatální následky pro společnost Meta $FB+0.5%. Evropská unie je znepokojena tím, že obě sociální sítě v současné době posílají údaje o evropských uživatelích do datových úložišť v USA, kde jsou zásady ochrany osobních údajů volnější (jinak řečeno hůř chráněné a náchylnější ke zneužití). Jak velké škody mohou tímto vzniknout?

 

Mark Zuckerberg již v únoru tohoto roku sdělil investorům, že tuto skutečnost nevnímá jako hrozbu pro společnost. Nicméně Britský Independent uvádí, že den klíčového rozhodnutí o budoucnosti Facebooku a Instagramu v Evropě se blíží. Konečné rozhodnutí o zákazu by mohlo přijít už v létě. Jaké to může mít následky?

Pro vytvoření nějakého obrázku o celé situaci se musíme vrátit trochu zpátky. Píše se rok 2022 a společnost Meta na začátku února sděluje nejnovější výsledky tržeb, zisků, ale především i počty aktivních denních uživatelů.

Vývoj počtu denních uživatelů Facebooku se doposud pohyboval směrem nahoru, proto bylo zveřejnění nových nepříznivých dat o uživatelích nečekanou zprávou. Vyjádřeno čísly je to následovně: počet každodenních uživatelů (DAU) sociální sítě se meziročně snížil z 1,930 miliard na 1,929 miliard.

Ekonomicky se společnosti nicméně dařilo, příjmy dokonce rostly. Meziroční nárůst ve čtvrtém kvartálů činil 20% na celkových 33,67 miliardy dolarů. Za celý rok pak Meta utržila skoro 118 miliard dolarů, což znamená meziroční nárůst o 37%. 

Trh z této zprávy absorboval především jen tu negativní část, což mělo za následek sešup z těchto výšin o víc jak 25%. Podotýkám, že víc jak 25% ztratila společnost za jeden den, propad se pak postupně prohluboval dál a dál. Navíc se pak postupně snižoval i odhad na další výhled růstu společnosti.

Na co narážím?

Dělejme, že EU prosadí svůj zákaz. Napříč EU je víc jak 307 milionů aktivních uživatelů Facebooku a Instagram podle posledních dat uvádí, že jej užívá dalších víc jak 130 milionů uživatelů.

Dokážete si představit ty následky, kdyby EU zatrhla užívání těchto platforem? Nejenže si Meta po zjištění zprávy o poklesu denních uživatelů připsala záporných 26%, ale samotný hnací motor jménem Mark Zuckerberg tím přišel o nějakých 30 miliard dolarů. Jinak řečeno: Ztráta EU by představovala katastrofální následky pro společnost.

Samotný Zuckerberg tuto možnost doposud vyvracel, EU však bude vyžadovat patřičné změny a postupy ve fungování a uchovávání těchto citlivých dat. Prozatím však nic moc nevíme o nějakém plánu pro případnou změnu. 

Jak to vidím já?

Meta se nakonec bude muset přizpůsobit

I když tedy úřady (formálně) připravují zákaz, který by musely dovést ke skutečnému konci, je to prakticky nemyslitelné. Jedná se pravděpodobně jen o pokus o zvýšení tlaku na Společnost Meta, která, což je nejpravděpodobnější se bude muset přizpůsobit novým předpisům EU a nakonec najít způsob, jak uchovávat sporné údaje výhradně na území Evropské unie.

Má to možná háček. Lídři EU debatují i o tom, že by bez těchto soc. sítí byl život ''lepší''. Především se proti Metě stavěla Francie a Německo (a z povzdáli i Británie, která ale součástí EU už není).

Podporu však Zuckerberg nenalezne ani u denních uživatelů - Uživatelé Facebooku dokonce reagují tím, že si vedou docela dobře bez času na těchto soc. sítích, které svým volným přístupem k ověřování zdrojů a údajů v mnoha ohledech narušují společenský diskurz.

Obáváte se toho, že EU zakáže Facebook a Instagram?

Vote to see the results! 134 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Všichni píšete jak kdyby FB byla jediná platforma mety. Jsem si jistý Messenger, WhatsApp a Instagram využívá každý. Alespoň jednu věc a každý den. No a zůstane to tak až do mého skonání. Lidi ve věku 15-25 bez IG neudělají denně ani krok a ne že by se to snižovalo, spíš naopak. Já metě věřím, vím že budoucnost reklamy je určitě v jejich rukou. Videa, události, produkty všechno s čím přicházejí vydělává rakety peněz a od propadu akcií po zmíněném snížení počtu aktivních uživatelů nakupuji hravě akcie každý měsíc. Už se těším na hospodářské výsledky.

Pokud k zákazu EU dojde, tak je odepsaný instagram a nejspíš i messenger samozřejmě. Navíc tu vyzdvihujete platformu whatsapp a intagram, které co se týká zpeněžení jsou na tom katastrofálně. Velice využívané platformy, které ale nepřináší tolik, co by měli. Instagram Reels a WhatsApp jsou pro společnost důležité, ale doposud jsem nepostřehl žádný upgrade, co se týká vylepšení monetizace. Reklama a ještě hůř zacílená nepokryje vše.

Jistě pokud k zákazu dojde, tak ano. V ten moment je FB opravdu v prdeli. Ale podle mě už dávno existuje řešení, jak se tomuto ubránit v případě reálné hrozby zákazu.

Už aby FB zakázali úplně

Z jakého důvodu? 🤔

vidíte to příliš černě

obě dvě strany, jak EU tak $META-4.1% se budou chtít dohodnout

to je pravda, bude muset dojít k domluvě

Investice do Mety je aktuálně nejvíc spekulativní jaká kdy byla. Nová generace 15-24 let už fb bere jako boomrovskou věc, kterou požívají málo, když k tomu přičteme skandály s ovlivňováním veřejného mínění a obchodování s osobními daty..Metaverse beru jako poslední šanci na záchranu, byť už bylo dokázáno že technicky jak je navržená  funguvat nemůže

Odkud máte tu informaci o tom, že mladá generace FB nepoužívá? Poslední data co jsem viděl ukazovala opak, tedy že i mezi mladými FB stále "frčí". Děkuji za zdroj.

pravda je že FB stagnuje :/

to já vnímám metavers jako něco extra

důležitý je samotný reklamní byznys který se nyní prodává ve výrazné slevě

Jakože ta základna by se ořízla o dalších pár set milionů, ale stále by tam bylo víc jak další miliarda. Ale chápu jak to myslíš, kdyby k tomu došlo, tak cena pujde hezky down. Tak jak tak si myslím, že se časem dopracujeme i k takovým číslům, co se týká úbytku uživatelů. Dneska ještě někdo využívá Facebook? 🤣

Partner

Já využívám FB stále, rozhodně tam nejsem jak někdo několik hodin denně, maximálně 1 hodinu denně většinou méně a stále mi přijde velmi dobrý a jiné jako Instagram nebo tiktok nevyužívám jen twetr taky jen okrajově.

i ta jedna hodina je dost

Osobně využívám FB asi nejmíň. Sice svůj osobní využívám minimálně, ale přesto tam ještě výjimečně zajdu. Ted už teda jen pro tvorbu nějakého contentu.

tiktok je hrozně návykový

Tohle snad Mark nedovolí. Ale je celkem pěkné vidět, jak se mění názory lidí na sociální sítě jako takové. Aby nakonec tohle offnutí sociálních sítí nepřišlo 😅

Co bychom bez sítí dělali...?

těžko si to představit :D

Možné je vše. Ta základna je teď obří, ale je udržitelná a i nadále atraktivní pro uživatele?

na to si už nejspíš musí odpovědět každá sám

To je těžce nereálná vize řekl bych 😅

Proč by? Konkurentů je mnoho a někteří jsou i lépe zpeněžitelní, jen nemají takové základny uživatelů. Co ale není, to může být.