S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Jednoduchý způsob, jak můžeme my, drobní investoři, překonat Wall Street

Profesionálové z Wall Street jsou dobře vyškolení a vysoce informovaní, což jim dává velkou sílu. Jednotlivci neporazí Wall Street, pokud se budou snažit investovat stejným způsobem jako profesionálové. Jednotlivci mají oproti Wall Street jednu velkou výhodu, která může přinést vynikající investiční výsledky.

Nemusíte hrát stejné hry jako profesionálové z Wall Street.

Wall Street je plná chytrých lidí, kteří jsou extrémně dobře placeni za to, aby analyzovali hrstku společností a odvětví, ve kterých působí. Profesionální investiční společnosti mají celé týmy věnované finančním rozhodnutím, aby svým klientům generovaly co nejlepší výnosy upravené o riziko.

Pokud si myslíte, že v kterémkoli daném roce můžete být lepší než Wall Street, pravděpodobně se mýlíte. Burza je informační hra. Nemáte stejný čas a zdroje jako profesionálové z Wall Street, které byste mohli věnovat odhalování a analýze nových informací, jakmile budou k dispozici. Šance na lepší výkon za jediný rok nejsou velké.

Ale vy jako individuální investor máte oproti Wall Street výhodu. Můžete hrát jinou hru.

Wall Street je zavázána měsíčním, čtvrtletním a ročním hodnocením výkonnosti. Portfolio manažeři nechtějí na konci měsíce vykazovat velkou ztrátu, často dostávají zaplaceno za výkon. Špatný rok by navíc mohl klienty poslat hledat jinam. Tyto věci zásadně mění způsob, jakým profesionálové z Wall Street spravují portfolia.

Investovat můžete s víceletým časovým horizontem. Nemusíte se starat o to, co vaše portfolio udělá v průběhu měsíce, čtvrtletí nebo roku. Pokud je vaším cílem maximalizovat hodnotu v dlouhodobém horizontu – za pět, 10 nebo 20 let – koho zajímá, co se tento měsíc stalo?

Benjamin Graham napsal, že akciový trh je hlasovací stroj, nikoli váha. Jeho akolyt Warren Buffett však tvrdí, že z krátkodobého hlediska je to hlasovací stroj, ale z dlouhodobého hlediska váhový stroj.

Jinými slovy, cenu cenného papíru v kteroukoli chvíli ovlivňují různé faktory, včetně sentimentu investorů, zpráv dne nebo jen toho, na které straně postele se nějaký velký akcionář probudil. Z dlouhodobého hlediska je pravděpodobnější, že cena cenného papíru bude odrážet jeho vnitřní hodnotu – jeho váhu.

Je mnohem snazší investovat na základě představy o vnitřní hodnotě akcie. Můžete ignorovat veškerý hluk hlasovacího zařízení a investovat pouze podle toho, jakou společnost skutečně stojí. Wall Street to nedokáže. Musí investovat na základě toho, zda si myslí, že akcie právě teď porazí celkový trh.

Úspěšní investoři nepotřebují přechytračit Wall Street. Nejlepším ukazatelem úspěchu investorů je skutečně to, kolik času dají investičnímu rozhodnutí na vypracování. Čím déle držíte investici, tím je pravděpodobnější, že dosáhnete výnosů v souladu s očekáváním.

Průměrný roční výnos indexu S&P 500 od roku 1957 do roku 2021 byl asi 10,5 %. V některých letech je mnohem vyšší, v jiných je nižší nebo dokonce záporný.

Jinými slovy, je mnohem snazší předpovědět, kde bude index akciového trhu za 10 let, než kde bude za jeden rok. Proto je pro dosažení dobrých investičních výsledků důležité mít dlouhodobý časový horizont. Vy, jako individuální investor, to můžete udělat. Wall Street nemůže.

Pokud chcete porazit Wall Street, nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je držet se dál od her, které hraje. Analytici zveřejnili zprávy s přesnými cenami, o kterých očekávají, že se akcie budou obchodovat za jeden rok. Zřídka, pokud vůbec, to říkají přímo na tečku. Je pro vás mnohem cennější určit, jakou hodnotu má společnost právě teď na základě dlouhodobých očekávání, a investovat do jejích akcií, když je společnost oceněna hluboko pod tímto číslem. V průběhu času, pokud je vaše analýza dobrá, uvidíte, že se ceny akcií pohybují směrem ke své skutečné váze.

Investujete dlhodobo?

Vote to see the results! 23 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Dlouhodobé investice se zpravidla vyplácí (aneb trpělivost růže přináší). To ovšem neznamená, že akcii nemůžete prodat třeba za měsíc v případě, že vám vytvořila slušný zisk a nyní máte pocit, že se vyčerpala, nebo že přichází obrat na trhu.

Otázka je také, co kupovat. Vybírat jednotlivé akcie (stock picking) nebo kupovat raději celé indexy či ETF? Indexy a ETF více rozkládají riziko a více času rostou než klesají. U indexů ale narážím (jako drobný investor) na problém, kde je kupovat. U brokerů je máte zpravidla jako CFD - tedy na páku a s overnight poplatky, což výrazně snižuje rentabilitu dlouhodobého držení. Navíc jak známo, nejpozději po roce vám broker CFD kontrakt uzavře a hotovo. V některých případech (např. při současném beer marketu) není vůbec jisté, jestli za rok budou indexy výše a tudíž jestli tímto vyděláte.

já jen dlouhodobě :))

též

vždycky to chce vstupovat do obchodů s dlouhodobým časovým horizontem

Skúšal som kratkodobejsie obchody ale nic moc

Za mna to tiež nebolo úspešne idem si svoje spoločnosti prikupujem a pokoj

jasna cesta hodl :D

trading je náročnější :/

bohužel to není pro každého

Ja som zštíty hodler 😀

Zaryty*

Hodl till we die?😀

yes sir :D

nejmín náročná strategie :D

A ukazuje sa ako správna