PepsiCo překonává odhady analytiků, investoři na to reagují spekulováním o tržním obratu

Společnost PepsiCo $PEP+0.3% nám dnes ukázala své výsledky, které se nesou ve znamení překonání odhadů analytiků. Nejde ani tak o dobrou zprávu pro společnost, jako o dobrou zprávu pro investory, kteří věří, že většina společností (která má tento týden přednést výsledky) nasměruje další vývoj trhu. Pepsi na dobré zprávy reaguje růstem v pre-marketu a zároveň nám společnost přináší i zlepšenou prognózu do budoucna.

PepsiCo $PEP+0.3% 

Proč je vůbec tato výsledková sezóna tak důležitá?

Tato výsledková sezóna nám ukáže především další vývoj pro zbytek roku 2022. V tomto kontextu budou pokyny společnosti PepsiCo pravděpodobně předzvěstí pro investory, kteří hledají jakékoli známky obratu na trhu.

Možná je to nejdůležitější výdělečná sezóna vůbec (minimálně pro ty, kteří hledají vodítka pro možný obrat trhu). Je to proto, že mnoho analytiků varuje před "recesí zisků", která začne v právě skončeném čtvrtletí. Pokud tomu tak je, pak společnost jako PepsiCo bude mít hodně co říci o stavu amerického spotřebitele.

Zpátky k výsledkům

Akcie společnosti vzrostly o 1% na 171,80 USD v pre-marketu.

Výrobci nápojů a balených potravin dosud pociťovali jen malý dopad desítky let vysoké inflace na spotřebitelskou poptávku, zejména ve Spojených státech, protože lidé upřednostňují výdaje na jídlo doma než v restauracích.

Začínají se však objevovat náznaky, že bylo dosaženo stropu pro zvýšení cen, přičemž některé obchody s potravinami nyní tlačí zpět na zvyšování cen ze strany potravinářských společností.

Začátkem tohoto roku, PepsiCo - sekce občerstvení - krátce zmizela z regálů kanadského obchodníka s potravinami Loblaw poté, co se obě společnosti potýkaly s nárůstem cen. 

To však mělo malý vliv na celkové čisté příjmy společnosti PepsiCo, které ve druhém čtvrtletí končícím 11. červnem vzrostly o 5,2% na 20,23 miliardy dolarů, což překonalo odhady analytiků ve výši 19,51 miliardy dolarů.

Organické tržby v severoamerické pobočce společnosti Frito-Lay (lupínky prodávané společností Pepsi) vzrostly ve sledovaném čtvrtletí o 14 %, přičemž značky občerstvení Doritos, Cheetos a Ruffles (další dceřiné společnosti Pepsi) dosáhly dvouciferného růstu čistých příjmů.

  • Organické tržby v nápojové jednotce PepsiCo v Severní Americe vzrostly o 9%.
  • Další odhad, který Pepsi překonala je zisk na akcii, který byl 1,86 USD ve srovnání s odhady analytiků 1,74 USD na akcii.

PepsiCo uvedla, že očekává, že organické příjmy ve fiskálním roce 2022 vzrostou o 10% ve srovnání s předchozí prognózou 8% nárůstu.

Nápojový gigant také udržel svou celoroční prognózu růstu zisku ve výši 8%, i když se rostoucí náklady na komodity a dopravu stále podepisují na maržích.

BLÍŽÍ SE PANDEMICKÁ RALLY KE KONCI?

PepsiCo není výhradně nápojová společnost. Stal se z ní i ''svačinový obr''. To postavilo základy společnosti jakožto defenzivní akcie. To se během pandemie naplno projevilo. Spotřebitelé se pustili do naskladňování svých spíží, což sice omezilo restaurace a podniky s občerstvením, ale napomohlo to právě $PEP+0.3%.

Tento trend se přenesl i do roku 2021. Společnost měla nejméně šest po sobě jdoucích čtvrtletí, kdy její zisk na akcii (EPS) a výnosy byly meziročně vyšší. Není divu, že akcie $PEP+0.3% vzrostly od začátku pandemie o 64%.

Růst se však zpomaluje. Pokud se investoři podívají na výsledky společnosti za celý rok 2021 ve srovnání s celým rokem 2020, byli by spokojeni s přibližným ziskem 13% jak v EPS, tak v příjmech. Což nám může naznačovat důvody k obavám, že společnost zpomaluje.

Závěr

Pepsi nám jednoznačně přinesla dobré zprávy z pohledu na překonání výsledků a dalšího výhledu do konce roku. Je to pro nás také menší vodítko, že se spotřebitelé dokážou poprat s nárůstem cen. ALE! Když to zní až moc dobře, tak to má háček - Tím háčkem myslím, že jsme možná v bodě, kdy společnost už nebude schopná přenášet zdražování na koncové zákazníky (zdražovat se dá vždy, ale to už nese riziko snížených prodejů). Pepsi se možná nachází v bodě, kdy dokázala své náklady přenášet na zákazníky, ale už zde máme riziko, že další navýšení odláká řadu kupujících k jiným značkám. Jak to vidíte vy?😎
 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.


Autor @pb2205 má karmu 1225 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Myslím že inflace se projeví spíš až v dalších kvartálních výsledcích.

I když nám zase covid začíná řádit, tak si nemyslím, že se dostaneme na stejnou úroveň pandemie jako byla před rokem nebo dvěma. Tím myslím to, že covid možná přijde, ale už z něj tolik nevytěží a těžko na něj vůbec navážou. Takové růsty a skoky jsou ojedinělé.

Rozhodně je to dobrá známka, že společnost překonává odhady. Ale co bude dál? Zdražovat se nedá nonstop, spotřebitelům taktéž dochází prachy...

Timeline Tracker Overview