S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Jeśli historia się powtórzy, to taki scenariusz się zrealizuje i giełda zyska kilkadziesiąt procent

Szczerze mówiąc, też często mam do czynienia z krótkoterminowymi szacunkami, przewidywaniami rozwoju sytuacji itp. Ale moja długoterminowa teza jest taka, że po prostu siedzę na swoich inwestycjach i nawet kilka miesięcy/lat dekoniunktury nie denerwuje mnie w najmniejszym stopniu. W rzeczywistości opieram się na trendach historycznych. I jeśli jest jedna rzecz, na której można polegać podczas obecnego rynku niedźwiedzia na akcjach, to jest to fakt, że rynki długoterminowe mają tendencję do odbijania się od dna bardzo dobrze.

Rynki długoterminowe mają tendencję do wzrostu. Więc liczę na to, że w tym przypadku również.

Według badań Keitha Lernera, co-chief investment officer w Truist, indeks S&P 500 był wyższy po trzech latach w ośmiu z dziewięciu przypadków, gdy spadał o 20% lub więcej od ATH, i to od 1957 roku. W ciągu tych ośmiu instancji akcje zwróciły średnio 29%.

Co ciekawe, akcje również ostro odzyskały grunt po spadku o 20% lub więcej od maksimum. Dane Lernera pokazują, że indeks S&P 500 wzrósł średnio o 15% podczas siedmiu okazji, kiedy akcje spadły o 20% lub więcej od maksimum sięgającego 1957 roku.

"Biorąc pod uwagę szeroki zakres wyników" - napisał Lerner w nocie do klientów - "uważamy, że nie jest to czas na agresywne działania, ale nie opowiadamy się też za cięciem akcji dla inwestorów, którzy trzymają się długofalowo".

S&P 500, Nasdaq Composite i Dow Jones Industrial Average rozpoczęły rok najgorzej od dziesięcioleci. Dokładniej, Lerner wskazuje, że jest to trzeci najgorszy średnioterminowy zwrot dla rynków od 1950 roku i najsłabszy od 1970 roku.

Blisko -20% od początku roku

Akcje wzrostowe takie jak Amazon $AMZN-2.6%, Tesla $TSLA-1.9% i Netflix $NFLX-9.1% są w dół o ponad 30% jak dotąd w 2022 r. Względnie bezpieczne akcje jak Apple $AAPL-1.2% są w dół o 18% w tym roku.

Ogólnie rzecz biorąc, rynki pozostają ostrożne wobec recesji w USA, największej gospodarce świata.

"To jest naprawdę bardzo trudny czas dla bardzo długoterminowego myślenia" - powiedziała Kate Moore, szefowa strategii tematycznych globalnej alokacji w BlackRock. "Wiemy, że w tej chwili na rynku jest ogromna ilość sprzecznych informacji. To nie tylko polityka monetarna i trwałość inflacji, ale także to, co dzieje się geopolitycznie."

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet