S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Dlaczego Warren Buffett woli Occidental Petroleum od Chevron Corporation?

Warren Buffett jest inspiracją dla wielu inwestorów, którzy często podążają za jego szczegółowymi krokami, spostrzeżeniami czy analizami. Dzisiaj chciałbym się skupić na 2 akcjach, które kupował Buffett ( $OXY+0.9% i $CVX+1.5%). Przyjrzymy się również, dlaczego Buffett woli Occidental Petroleum od Chevron Corporation. Na którą inwestycję lepiej postawić ?

Akcje spółek energetycznych w końcu wracają na ziemię. Po świetnym początku roku, ceny akcji spółek naftowych i gazowych spadły wraz ze spadkiem cen surowców (zwłaszcza amerykańskiego gazu ziemnego) w ostatnich tygodniach. Mimo to, sektor energetyczny jest jak na razie najlepiej radzącym sobie sektorem w tym roku, ponieważ główne indeksy rynkowe nadal znajdują się w korekcie lub na terytorium rynku niedźwiedzia.

Warren Buffett nadal jest byczo nastawiony do energii i nadal zwiększa swoją ekspozycję na ten sektor. Przyjrzyjmy się więc dwóm energetycznym udziałom legendarnego inwestora... Occidental Petroleum i Chevron - która inwestycja jest lepsza?

Occidental Petroleum $OXY+0.9%

Berkshire jest największym udziałowcem w $OXY+0.9%. Posiada 175,4 mln akcji o wartości 10,8 mld dolarów.

Occidental bezwzględnie zabrał się za 2022 rok. W szczytowym momencie, 26 maja, akcje były notowane na poziomie 70,86 USD - co daje zwrot 128% w ciągu roku w ciągu mniej niż sześciu miesięcy. Od tego czasu akcje spadły o około 19%. Nie ma jednak wątpliwości, że Buffett widzi w tym spadku okazję do kupna. Jego Berkshire Hathaway kupił w zeszłym tygodniu kolejne 12 mln akcji Occidental, dzięki czemu łączna pozycja Berkshire w firmie wynosi 175,4 mln akcji - 18,7% wszystkich akcji (przy czym spekuluje się, że Buffett ostatecznie kupi całą firmę).

Nic dziwnego, że Buffett chętnie wkłada kolejne pieniądze w akcje Occidental. Przy cenach ropy powyżej 100 dolarów za baryłkę, spółka nadal generuje mnóstwo wolnych przepływów pieniężnych. W ostatnim kwartale wolne przepływy pieniężne na akcję wzrosły do 10,26 USD. W rzeczywistości Occidental wypompowuje tak dużo gotówki, że jego wycena (na podstawie wolnych przepływów pieniężnych) pozostaje niska pomimo ostatniego wzrostu. Obecny wskaźnik cena do wolnych przepływów pieniężnych wynosi 6 - znacznie poniżej pięcioletniej średniej wynoszącej 25,3.

Wydaje się, że trudno w to uwierzyć, ale Occidental może nadal wyglądać tanio. Nic dziwnego, że Berkshire wciąż w nią inwestuje.

Co więcej, firma ujawniła dwie kluczowe inicjatywy, które ucieszą pana Buffetta (i innych akcjonariuszy):

  • Program skupu akcji o wartości 3 mld USD.
  • Plany redukcji długu netto poniżej 20 mld USD.

Occidental odkupił już 9 mln akcji w pierwszym kwartale 2022 roku. Tymczasem na froncie zadłużenia agencja ratingowa Fitch zrewidowała swoją perspektywę do pozytywnej, zauważając, że Occidental "zmniejszył swoje zadłużenie o około 8,1 mld dolarów od początku roku." W rezultacie $OXY+0.9% zmniejszył swój dług netto do około 24 miliardów dolarów, co stanowi spadek o ponad 44% w stosunku do szczytu sprzed trzech lat.

Chevron Corporation $CVX+1.5%

Chevron może nie osiągnął takiego sukcesu jak Occidental, ale i tak miał dobry rok. Akcje Chevronu wzrosły o 16,48% od początku roku. Mimo to, jego akcje spadły o ponad 22% od szczytu, podczas gdy akcje Occidental spadły o 19%. Jako potęga w dziedzinie ropy i gazu, Chevron jest bardziej narażony na działanie zakładów przetwórczych, takich jak rafinacja i handel detaliczny - biznesy, które stały się celem krytyki ze strony administracji Bidena.

Po tym, jak w zeszłym miesiącu prezydent Biden skrytykował amerykański przemysł naftowy i gazowy za wysokie ceny benzyny, prezes Chevronu Mike Wirth wysłał do prezydenta list, w którym odrzucił twierdzenia, że winę za wysokie ceny benzyny ponoszą producenci ropy i rafinerie. W liście Wirth zaproponował sugestie, które pomogłyby zwiększyć podaż i obniżyć ceny. Słowna strzelanina między Wirth i Bidenem już ostygła, ale chłodne stosunki między Waszyngtonem a przemysłem naftowym i gazowym mogą dać niektórym inwestorom chwilę wytchnienia. W końcu niektórzy ustawodawcy wzywali do wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków dla producentów ropy i gazu. Taki podatek z założenia zniweczyłby wiele zysków i wolnych przepływów pieniężnych, którymi cieszyły się firmy naftowe w 2022 roku. I chociaż większość produkcji i sprzedaży Chevronu odbywa się poza USA, podatek od nadzwyczajnych zysków mógłby zostać nałożony również na zyski zagraniczne.

  • Warto jednak zauważyć, że obecnie wydaje się mało prawdopodobne, aby taki podatek przeszedł przez Kongres.

Dane o wolnych przepływach pieniężnych $CVX+1.5% na akcję:

Perspektywy finansowe Chevronu pozostają na razie jasne. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wygenerował on 176 mld dolarów przychodu - najwięcej od 2015 roku. Wolne przepływy pieniężne wzrosły wówczas do 12,86 USD na akcję. Spółka podniosła również kwartalną dywidendę do 1,42 USD i ogłosiła podwojenie programu skupu akcji - mówiąc, że w ciągu najbliższego roku wykupi akcje o wartości do 10 mld USD.

Co jest lepszą inwestycją? $CVX+1.5% x $OXY+0.9%

Chevron oferuje wiele, w tym 4,09% dywidendy (w porównaniu do zaledwie 0,88% dla Occidental) - ale Buffett cieszy się znacznie grubszą dywidendą, ponieważ posiada akcje uprzywilejowane i x dodatkowych warrantów, które pozwalają Buffettowi kontynuować kupowanie akcji $OXY+0.9% po rozsądnej cenie. Nie ma jednak wątpliwości, że sam Buffett uważa Occidental za okazję - przynajmniej na razie. Jest to raczej czysta gra na produkcję ropy i gazu w czasie, gdy dostawy energii są nadal ograniczone, a ceny wysokie. Co więcej, $OXY+0.9% nie jest zależny tylko od ropy i gazu, ale staje się również głównym graczem w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla oraz procesów i produktów chemicznych. Wydaje się, że koncentracja Occidental na wykupach akcji i spłacie długu utrzymuje go w stanie skupienia na dostarczaniu wartości dla akcjonariuszy.

Oczywiście można mnie skontrować mówiąc, że $CVX+1.5% też planuje buybacki. Akcje $CVX+1.5% mogą jednak nie wydawać się okazją, gdyż spółki skupiające się głównie na ropie i gazie tracą ostatnio pieniądze. $CVX+1.5% ma prawie 6-krotną kapitalizację rynkową i utrzymuje P/E na poziomie 13, natomiast $OXY+0.9%, z kapitalizacją rynkową około 54 miliardów dolarów, ma P/E na poziomie 8,7.

Drobne porównanie wyników:

$OXY+0.9%

$CVX+1.5%

  • To jest tylko moje porównanie! Nie Buffeta. Sam Warren Buffett nie skomentował jeszcze dlaczego regularnie kupuje duże ilości akcji $OXY+0.9%.
  • Która firma wygląda dla Ciebie atrakcyjnie? Ewentualnie: czy inwestujesz w jedną z nich?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Která společnost je podle vás lepší investicí?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet