S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

3 spółki z ponadprzeciętnymi dywidendami, które zapewnią Ci wzrost i dochód pasywny

Brookfield Renewable to świetny sposób na skorzystanie z przejścia na energię odnawialną. Ta ostatnia firma ma szansę na silniejszy wzrost dzięki spodziewanemu wydzieleniu jednostki Consumer Health. I ostatnia firma nie zostanie wykolejona przez utratę wyłączności swojego najlepiej sprzedającego się leku, Humiry, w USA.

Wszystkie te trzy spółki mają silne podstawy działalności i oferują atrakcyjne dywidendy.

Niestety, "ustaw to i zapomnij" nie jest strategią, którą można stosować w przypadku wielu akcji. Zbyt wiele rzeczy może się zmienić w ciągu lat, które mogą zmienić niegdyś atrakcyjną akcję w albatrosa w twoim portfelu.

Zdarzają się jednak wyjątki. Niektóre z nich oferują nawet solidne dywidendy, które z czasem znacznie zwiększają łączne zyski. Oto trzy niepowstrzymane akcje dywidendowe, które należy kupić i nigdy nie sprzedawać.

1. Brookfield Renewable $BEP+1.2%

Brookfield Renewable posiada instalacje wodne, wiatrowe, słoneczne i magazynowe, które łącznie generują około 21 gigawatów energii. Firma zwiększyła swoją dystrybucję ze złożoną roczną stopą wzrostu na poziomie 6 proc. od 2013 r. Jej dystryb ucja daje obecnie ponad 3,5 proc. Zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Przestawienie się na energię słoneczną i wiatrową ma również sens finansowy. Te dwa czyste źródła energii już teraz są bardziej opłacalne niż wytwarzanie energii z węgla lub gazu. Ich propozycje wartości będą w przyszłości jeszcze bardziej atrakcyjne.

FirmaBrookfield Renewable jest przygotowana do czerpania korzyści z tych czynników. Firma ma w planach budowę prawie 69 gigawatów mocy, a do 2030 roku ma zostać uruchomionych kolejnych 21 gigawatów. Średnioroczna całkowita stopa zwrotu na poziomie 15% powinna być łatwo osiągalna dla tych niepowstrzymanych akcji.

2. Johnson & Johnson $JNJ+0.2%

Johnson & Johnson jest prawdopodobnie jedną z najbezpieczniejszych akcji dywidendowych na naszej planecie. To król dywidend z imponującą historią 60 kolejnych lat wzrostu dywidendy. Stopa dywidendy J&J wynosi obecnie 2,5%. Spółka istnieje od 1886 roku. Ta długowieczność pokazuje, że Johnson & Johnson potrafi dostosować się do zmieniającego się otoczenia rynkowego. Dzisiejsza branża opieki zdrowotnej jest zupełnie inna niż sto lat temu, ale J&J pozostaje jednym z liderów.

Jednym z przykładów tego, w jaki sposób Johnson & Johnson kontynuuje swoją ewolucję, jest oczekujące wydzielenie działu zdrowia konsumentów. J&J planuje wydzielenie jednostki jako oddzielnego podmiotu notowanego na giełdzie w 2023 roku, przy czym segment farmaceutyczny i urządzeń medycznych pozostanie częścią głównej firmy.

W wyniku tego posunięcia Johnson & Johnson powinien być w stanie zapewnić silniejszy wzrost niż w ostatnich latach. Firma zachowa kilka produktów o szybko rosnącej sprzedaży, w tym lek na raka Darzalex i lek na choroby autoimmunologiczne Tremfya.

3. AbbVie $ABBV+1.1%

Kilka z tych samych argumentów dotyczących Johnson & Johnson odnosi się również do AbbVie. Podobnie jak J&J, AbbVie jest królem dywidend - choć ledwie ledwo, bo z 50-letnią passą podwyżek dywidendy. Szczególnie atrakcyjnie wygląda dividend yield producenta leków na poziomie 3,7% . AbbVie pokonało cały rynek jak dotąd w 2022 r. To nie jest zaskakujące. Akcje big pharma pobiły również indeks S&P 500 w ciągu ostatnich trzech, pięciu i dziesięciu lat.

Głównym powodem dobrych wyników AbbVie jest to, że firma nadal rozwija się poprzez przejęcia i wewnętrzne innowacje. Przykładowo, najlepiej sprzedający się lek Humira firmy AbbVie straci w przyszłym roku wyłączność patentową w USA. Jednak firma ma już dwóch następców Humiry, którzy szybko zwiększają sprzedaż - Rinvoq i Skyrizi. Zmniejszyła również swoją zależność od Humiry poprzez przejęcie Allergana w 2020 roku. AbbVie wyraźnie pokazała, że może przetrwać i rozwijać się na szybko zmieniającym się rynku biofarmaceutycznym. Chociaż firma nieuchronnie będzie musiała zmierzyć się z wygaśnięciem patentów na kluczowe produkty w przyszłości, jej zaangażowanie w badania i rozwój biznesu powinno sprawić, że AbbVie będzie zwycięzcą przez długi czas.

Dla inwestorów kochających dywidendy są to z pewnością ciekawe spółki. Dla mnie osobiście najciekawsza jest spółka z branży energii odnawialnej, którą również osobiście posiadam, a następnie spółki farmaceutyczne. Każdy inwestor może mieć jednak inaczej, zdecydowanie nie traktuj tego jako porady inwestycyjnej, tylko jako analizę spółek.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet