S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Budou rekordní výsledky společnosti TSMC za druhé čtvrtletí stačit na to, aby postrčily cenu akcie zpět ke 100 dolarům?

Čipy jsou v dnešní době již téměř v každém elektronickém zařízení které používáme. A lidé dnes kupují opravdu hodně elektroniky. Není proto divu, že poptávka po nich se neustále zvyšuje. Potvrzují to i rekordní výsledky společnosti Taiwan Semiconductor za druhé čtvrtletí, která je největším světovým výrobcem čipů. 

Společnost TSMC vykázala lepší něž očekávané výsledky a to prakticky ve všech segmentech 

TSMC v číslech 

Společnost Taiwan Semiconductor $TSM-3.5% vykázala za čtvrtletí tržby ve výši 18,16 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o téměř 44 % a překonání očekávání analytiků. Čistý zisk ve výši 7,91 miliardy dolarů dále meziročně vzrostl o 76 %, což pro společnost znamená rekordní čtvrtletí.

Tyto hvězdné výsledky nyní zmírňují obavy, že slabá poptávka způsobená vysokou inflací letos poškodí sektor polovodičů

https://youtu.be/G_2RPXz0ztk

Akcie polovodičů: Co se děje s akciemi TSM?

Kromě dobrých výsledků za 2. čtvrtletí společnost Taiwan Semiconductor, která je předním dodavatelem čipů pro Apple, předpovídá na 3. čtvrtletí tržby v rozmezí 19,8 až 20,6 miliardy USD. To je podstatně více než 14,8 miliardy dolarů tržeb za 3. čtvrtletí, které zaznamenala v roce 2021. Přesto generální ředitel CC Wei v hovoru po zveřejnění výsledků varoval před "většími problémy v dodavatelských řetězcích".

Taiwan Semiconductor vyrábí čipy a polovodiče pro jiné společnosti a má jedny z nejspecializovanějších výrobních procesů v tomto odvětví. Společnost uvádí, že zaznamenává rostoucí slabost mezi spotřebiteli a "zmírnění poptávky" po produktech, jako jsou chytré telefony, i když poptávka po čipech pro datová centra a automobilový průmysl posiluje. Wei se domnívá, že úroveň zásob se snižuje a představuje "typický cyklus" pro polovodiče.

Akcie TSM za poslední rok poklesly o více něž 33 %

Celkově je zpráva společnosti TSMC za 2. čtvrtletí pozitivní zprávou pro akcie polovodičů obecně. Obavy z rostoucích cen, klesající spotřebitelské poptávky a zvýšené nabídky čipů v letošním roce poškodily většinu hlavních hráčů na trhu s čipy. Nvidia i Advanced Micro Devices se za posledních šest měsíců propadly o 40 %. Nejnovější zpráva za 2. čtvrtletí však tyto obavy částečně zmírňuje. Pokud i ostatní výrobci čipů vykážou za 2. čtvrtletí dobré výsledky, mohlo by to oživení ještě více podpořit.

Co bude dál

Akcie TSM a další akcie polovodičů dnes získávají oddechový čas a díky dobrým finančním výsledkům společnosti Taiwan Semiconductor za 2. čtvrtletí se posouvají výše. Jak dlouho tento růst cen akcií vydrží, se však teprve uvidí.

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu. Při přípravě textu jsem čerpal informace od analytika Joel Baglole. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Dokud bude Čína a vlastně i celý svět závislý na jejich technologii tak zůstanou jen u provokací aby neztratili tvar. Pokud by tam ale určité riziko stále nehrozilo, tak by jejich valuace byla na úrovni ASML.

doufejme, že to tak opravdu bude

výsledky super, to ano

ale říkám, co by se stalo kdyby Čína opravdu vtrhla na Taiwan

rozhodně by to byla tlak na cenu akcie :/

vlastníte akcie $TSM-3.5%?

ano a z pohledu akcionáře jsem minilnímně uspokojen těmito výsledky

nejspíše nakoupím více

není se čemu divit, čísla byla naprosto super

Nějakou pozici v TSM mám, největší riziko pro růst a celkově pro společnost vidím v možné agresi ze strany Číny.