S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Czy rekordowe wyniki TSMC za drugi kwartał wystarczą, aby wypchnąć cenę akcji z powrotem do 100 dolarów?

Chipy są obecnie w niemal każdym urządzeniu elektronicznym, z którego korzystamy. A ludzie kupują dziś dużo elektroniki. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Świadczy o tym rosnąca sprzedaż ze strony Taiwan Semiconductor, największego na świecie producenta układów scalonych.

TSMC odnotował lepsze od oczekiwanych wyniki praktycznie we wszystkich segmentach

TSMC w liczbach

Taiwan Semiconductor $TSM-3.5% poinformował o sprzedaży w kwartale na poziomie 18,16 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o prawie 44% rok do roku i pobicie oczekiwań analityków. Ponadto, dochód netto w wysokości 7,91 mld USD wzrósł o 76% w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza rekordowy kwartał dla firmy.

Te znakomite wyniki łagodzą obecnie obawy, że słaby popyt spowodowany wysoką inflacją zaszkodzi w tym roku sektorowi półprzewodników.

https://youtu.be/G_2RPXz0ztk

Akcje półprzewodników: co się dzieje z akcjami TSM?

Oprócz mocnych wyników za II kwartał, Taiwan Semiconductor, czołowy dostawca chipów dla Apple, prognozuje przychody za III kwartał w przedziale od 19,8 mld do 20,6 mld dolarów. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 14,8 mld dolarów sprzedaży w III kwartale 2021 r. Mimo to, prezes CC Wei ostrzegł o "większych problemach w łańcuchach dostaw" w rozmowie telefonicznej po ogłoszeniu wyników.

Taiwan Semiconductor produkuje chipy i półprzewodniki dla innych firm i ma jedne z najbardziej wyspecjalizowanych procesów produkcyjnych w branży. Firma twierdzi, że widzi rosnącą słabość wśród konsumentów i "mięknący popyt" na produkty takie jak smartfony, nawet jeśli popyt na chipy dla centrów danych i przemysłu motoryzacyjnego wzmacnia się. Wei uważa, że poziomy zapasów maleją i stanowią "typowy cykl" dla półprzewodników.

Akcje TSM spadły w ciągu ostatniego roku o ponad 33 proc.

Ogólnie rzecz biorąc, raport TSMC za II kwartał jest pozytywną informacją dla akcji półprzewodników w ogóle. Obawy o wzrost cen, malejący popyt konsumencki i zwiększoną podaż chipów zaszkodziły w tym roku większości głównych graczy na rynku chipów. Zarówno Nvidia jak i Advanced Micro Devices w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadły o 40%. Najnowszy raport za II kwartał częściowo jednak łagodzi te obawy. Jeśli inni producenci układów scalonych również podadzą dobre wyniki za II kwartał, może to jeszcze bardziej wzmocnić odbicie.

Co dalej

Akcje TSM i innych półprzewodników odetchnęły dziś z ulgą, idąc w górę dzięki mocnym wynikom finansowym Taiwan Semiconductor za II kwartał. Jak długo jednak potrwa ten wzrost cen akcji, dopiero się okaże.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę. Przygotowując ten tekst, czerpałem informacje od analityka Joela Baglole.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet