S&P 500 ^GSPC
5,022.21
-0.58%
Nvidia NVDA
$840.35
-3.87%
Meta META
$494.17
-1.12%
Amazon AMZN
$181.28
-1.11%
Tesla TSLA
$155.45
-1.06%
Apple AAPL
$168.00
-0.81%
Microsoft MSFT
$411.84
-0.66%
Alphabet GOOG
$156.88
+0.56%

Definitywny koniec pewnej epoki: kolejne firmy kryptowalutowe bankrutują

Jeśli cokolwiek stawia świat kryptowalut w złym świetle, to właśnie takie sytuacje. Niestety, musimy się z tym pogodzić i mieć nadzieję na lepsze jutro. Celsius Network rozpoczął postępowanie upadłościowe, firma poinformowała w środę wieczorem, stając się trzecią dużą firmą kryptowalutową w ciągu ostatnich dwóch tygodni, która wpadła w podobne problemy. Ludzie nigdy się nie nauczą...

Bankructwo Celsius and Co. rzuca złe światło na kryptowaluty w ogóle

Firma z New Jersey złożyła wniosek o upadłość w Nowym Jorku i powiedziała, że ma 167 milionów dolarów w aktywach, aby sfinansować działania podczas restrukturyzacji.

"Jestem przekonany, że kiedy spojrzymy wstecz na historię Celsjusza, uznamy to za moment definiujący" - powiedział w komunikacie prasowym Alex Mashinsky, współzałożyciel i dyrektor generalny Celsjusza.

Po upadku stablecoina Terra, firmy pożyczające kryptowaluty i brokerskie zmagały się z problemami z wypłacalnością, z częstymi niepowodzeniami wynikającymi z bezpośrednich inwestycji w monety Terra, pożyczania pieniędzy firmom, które to robiły - takim jak obecnie bankrutujący fundusz hedgingowy Three Arrows Capital - lub po prostu tracenia pieniędzy z innych ryzykownych pozycji obejmujących dźwignię.

Firma dołącza tym samym do Three Arrows Capital, a także innego pożyczkodawcy, Voyager Digital, na liście dużych firm kryptowalutowych, które złożyły wniosek o ochronę przed bankructwem.

Celsius, którego mantrą było "Unbank Yourself", oferował wysoko oprocentowane konta oszczędnościowe dla klientów detalicznych i instytucjonalnych. Firma zarabiała na zwrotach dla klientów, pożyczając swoje aktywa funduszom hedgingowym lub umieszczając je w zdecentralizowanych, obarczonych większym ryzykiem transakcjach finansowych, które opierały się na dodatkowej dźwigni.

12 czerwca Celsius pokazał pierwsze oznaki stresu, gdy zamroził konta klientów na swojej platformie, w niektórych przypadkach powodując, że klienci stracili swoje fundusze, ponieważ uniemożliwiono im spłatę pożyczek kryptowalutowych na platformie, ponieważ warunki rynkowe uległy załamaniu. Pomiędzy zamrożeniem kont klientów a ogłoszeniem upadłości, firma w dużej mierze zamilkła.

Celsius zatrudnił prawników do restrukturyzacji, zwolnił 150 pracowników i zamknął wiele zdecentralizowanych stanowisk finansowych w ciągu ostatniego miesiąca, spłacając co najmniej 900 milionów dolarów długu, zgodnie z zestawieniem.

Na zasadzie skonsolidowanej, firma powiedziała w złożeniu, że ma od 1 miliarda dolarów do 10 miliardów dolarów w aktywach i odpowiadających im pasywów w bilansie i ma ponad 100 000 klientów, którzy są teraz uważani za niezabezpieczonych wierzycieli w przypadku upadłości.

Największym niezabezpieczonym wierzycielem Celsjusza, według petycji, jest niejaki Pharos USD FUND, któremu jest winien 81 milionów dolarów. Co warte podkreślenia, jest ona również winna 12,7 mln dolarów firmie handlowej Alameda Research.

Na podstawie ostatniego raportu firmy analitycznej blockchain Arkham Intelligence, Celsius powierzył 530 milionów dolarów funduszy korporacyjnych menedżerowi aktywów kryptowalutowych KeyFi, aby zaangażować się w bardziej ryzykowne strategie handlu zdecentralizowanymi finansami.

Założyciel KeyFi Jason Stone, który niedawno złożył pozew przeciwko Celsiusowi, powiedział, że transakcja spowodowała straty w wysokości 350 milionów dolarów dla firmy. W skardze adwokaci Stone'a zarzucili Celsiusowi "oszustwo" i"schemat Ponzi".

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet