S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Te 3 akcje z sektora opieki zdrowotnej są jak na razie zwycięzcami rynku niedźwiedzia. Od początku roku wzrosły o ponad…

Wczoraj pisałem o dużym spadku akcji Novavax. Dziś przyjrzałem się tytułom należącym do sektora, który jest ściśle spleciony z biotechnologicznym Novavaxem. Są to przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, który w tym roku radzi sobie świetnie i znacznie przewyższa indeks S&P 500. Jakie to firmy i co stoi za ich sukcesem?

Akcje związane z ochroną zdrowia nie są do końca najpopularniejsze wśród inwestorów, ale oczywiście i tutaj możemy znaleźć ciekawe sztuki.

1. Vertex Pharmaceuticals $VRTX-0.9%

Vertex Pharmaceuticals jest w tym roku w górę o 30% i nie bez powodu jest to najlepsza akcja. Ma duży potencjał wzrostu i już teraz generuje rewelacyjne wyniki. Jest to dominująca siła w dziedzinie mukowiscydozy, a jej najlepiej sprzedający się lek Trikafta generuje obecnie miliardowe obroty. A firma przewiduje, że jej patenty na niego wygasną w 2037 roku. W tym roku Vertex spodziewa się, że sprzedaż wyniesie od 8,4 mld do 8,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o około 12% rok do roku.

Źródło.

Jednym z powodów, dla których inwestorzy są szczególnie optymistyczni, jest fakt, że jeszcze w tym roku ma złożyć wniosek o zatwierdzenie terapii edycji genów exa-cel, nad którą pracuje wraz z CRISPR Therapeutics. Terapia ta leczy zaburzenia krwi i może zapewnić firmie Vertex sposób na dywersyfikację działań poza mukowiscydozą. Ma ona potencjał do generowania miliardów dolarów przychodów.

Ponadto, dzięki wolnym przepływom pieniężnym w ciągu ostatnich 12 miesięcy na poziomie ponad 2,4 mld USD, Vertex posiada duże zasoby, które pomogą mu w dalszym rozwoju i rozszerzaniu działalności. Biorąc pod uwagę przyszłe możliwości rozwoju spółki, Vertex jest atrakcyjnym walorem.

2. Veru $VERU-15.1%

Akcje spółki farmaceutycznej Veru w pierwszym kwartale roku wypadły słabo. Ale w kwietniu firma, która generuje przychody z produktów zdrowia seksualnego, opublikowała wiadomość, że jej potencjalny lek COVID-19 zmniejsza ryzyko śmierci u hospitalizowanych pacjentów o 55%, a akcje podskoczyły. W ubiegłym miesiącu złożyła w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wniosek o zezwolenie na zastosowanie w nagłych przypadkach (EUA) leku - sabizabuliny.

Źródło.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Veru osiągnęło sprzedaż na poziomie 60,5 mln dolarów. Nie trzeba dodawać, że lek ten ma potencjał, aby znacząco zwiększyć przychody firmy. Akcje firmy były bardzo zmienne i skoczyły o 15% w poniedziałek, gdy byczy analityk powiedział, że jest "mało wątpliwości", że EUA dostanie zielone światło. Inwestorzy powinni być ostrożni z Vero, bo choć akcja leci wysoko, to jest to niesamowicie zmienna akcja. Co więcej, obecnie obraca się nim po cenie około 20-krotnie wyższej od jego wartości - może więc czekać go spadek, zwłaszcza jeśli zatwierdzenie nie pójdzie zgodnie z oczekiwaniami.

3. TransMedics Group $TMDX-2.3%

Firma TransMedics zajmująca się przeszczepami organów to kolejny gorący zakup. W przeciwieństwie do Vero, jednak jego 63,5% wzrost wartości w tym roku jest znacznie bardziej stopniowy. Inwestorzy są tu zaintrygowani długoterminowym potencjałem spółki i jej szybkim wzrostem. TransMedics opracował system opieki nad organami, który może transportować wiele organów, jedyną zatwierdzoną przez FDA platformę zdolną do tego. Może to pomóc zwiększyć wskaźnik wykorzystania oddanych narządów i poprawić wyniki leczenia.

Źródło.

Przychody firmy szybują w górę - sprzedaż netto za pierwsze trzy miesiące 2022 roku wyniosła 15,9 mln dolarów, co oznacza wzrost o 125% w stosunku do roku poprzedniego. Spółka podniosła też prognozę na ten rok. TransMedics prognozuje, że sprzedaż netto za 2022 rok może osiągnąć 65 mln dolarów, rosnąc aż o 115%.

Z kapitalizacją rynkową poniżej 1 miliarda dolarów TransMedics jest wciąż stosunkowo małą firmą. Nie jest jeszcze rentowna, ale generuje wysokie marże brutto przekraczające 70%. W miarę rozwoju działalności może to pomóc w wejściu na ścieżkę rentowności.

Disclaimer: To nie jest rekomendacja inwestycyjna, inspirowana analizą Dawida Jagielskiego. Nie jestem profesjonalnym inwestorem.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet