S&P 500 ^GSPC 5,048.95 -0.43%
Tesla TSLA $157.91 +9.14%
Nvidia NVDA $806.83 -2.11%
Amazon AMZN $176.36 -1.77%
Meta META $489.69 -1.29%
Apple AAPL $168.16 +0.76%
Alphabet GOOG $159.40 -0.32%
Microsoft MSFT $406.95 -0.15%

Rychlý pohled: Meta platforms. Jak dnes vypadá akcie, která byla hodně zmiňovaná v roce 2020 a 2021?

Máme tu další rychlý pohled. Tentokrát se podíváme na společnost Meta Platforms $META-1.3% . Jedná se o společnost vlastnící sociální sítě jako například Facebook nebo Instagram. Tato společnost byla skloňována v mnoha článcích v letech 2020 a 2021, kde kolikrát byla doporučována, jako dobrá koupě třeba i při ceně kolem 250 až 300 USD na akcii. Jak společnost vypadá dneska? Stojí společnost stále za úvahu po poklesech ze začátku tohoto roku? Na to se nyní podíváme. 

 

P/E: Poměr ceny a zisku za poslední rok je podle Finviz někde kolem 13. Dále poměr aktuální ceny a průměrného zisku za posledních 5 let je někde kolem 19. Co to znamená? To znamená, že pokud by společnost dosahovala v budoucnu každý rok zisku ve výši zhruba 25 mld. USD, tak při současné ceně to vyhází na devatenáctinásobek zisku, což u technologického sektoru není vůbec špatné ohodnocení.

Tržní kapitalizace: Současná tržní kapitalizace společnosti je kolem 475 mld. USD, což z ní dělá společnost, která se, co se týče tržní kapitalizace řadí na vyšší příčky v indexu.

Marže: Společnost měla za posledních 5 let následující marže: 39%, 39%, 26%, 33%, 33%.  Což nám dává průměrnou čistou marži zhruba 34%. Je zde také vidět, že marže jsou sice konstantní, ale za poslední 3 roky poklesly, ale ne moc.

Růst tržeb a zisků: Za posledních 5 let činil průměrný roční růst tržeb zhruba 38% a průměrný roční růst zisků zhruba 29%. Zde zisky rostou pomaleji než tržby, ale i tak měly slušné tempo růstu. Jedná se zde o poměrně konzistentní růst, tudíž průměrný růst není "naboostovaný" velkými výkyvy ve výsledcích.

Snižování počtu akcií v oběhu: Společnost drží stále zhruba stejný počet akcií v oběhu. Tudíž nevydává nové akcie a ani neskupuje stávající akcie. Sice jsem radši, když společnost své akcie skupuje, ale i s tímto stavem se smířím.

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva: Tak u tohoto bodu bych rád vysvětlil, proč mám tuto společnost tak rád. Když se podíváme do rozvahy, tak zjistíme, že společnost má na účtech a v krátkodobých investicích, což jsou vysoce likvidní položky rozvahy, zhruba 48 mld. USD, ve všech krátkodobých (vysoce likvidních aktivech) potom zhruba 66 mld. USD. A teď se podíváme na stranu pasiv. Celkové závazky společnosti Ať už krátkodobé nebo dlouhodobé, prostě celkové závazky činí zhruba 41 mld. USD. Takže i kdyby společnost nevydělala ani cent, tak by byla schopna s přehledem splatit všechny svoje dlouhodobé a krátkodobé závazky a ještě by jí zhruba 25 mld. USD zbylo. Představte si to tak, že máte úvěr na auto, úvěr na kuchyň a hypotéku na dům. No a teď to trochu přeženu, ale toto je realita společnosti $META-1.3% . Představte si, že byste měli hotovost na účtu, plus byste prodali svoje oblečení co máte ve skříni například a například boty z botníku a měly byste jak na splacení úvěru na auto, tak i na splacení úvěru na kuchyň a i dokonce na splacení hypotéky na dům. To by byl fajn život ne? No a přesně v takové situaci je teď společnost $META-1.3% .

Růst provozního a volného cashflow: Průměrný roční růst provozního cashflow za posledních pět let byl zhruba 27%, a průměrný roční růst volného cashflow byl zhruba 24%.  Jak i zde vidíme, tak volné cashflow roste pomalejším tempem než to provozní, ale i tak se zde jedná o poměrně konzistentní růst a tyto tempa růstu nejsou vůbec špatné.

Cena/volné cashflow: Průměrné roční volné cashflow za posledních 5 let bylo zhruba kolem 23 mld. USD. při současné tržní kapitalizaci to děla poměr kolem 20, což zase není vůbec špatné ohodnocení na to, že to je technologická společnost.

Návratnost investovaného kapitálu: Průměrná návratnost investovaného kapitálu skrze dlouhodobé závazky a vlastní jmění je zhruba kolem 20% ročně, což si myslím, že je dobrá návratnost.

Splácení závazků z volného cashflow: Za předpokladu, že by firma vynakládala průměrně 23 mld. USD na splácení svých závazků, tak by tyto závazky splatila za necelé dva roky. Takže si myslím, že společnost by neměla mít problém v případě růstu úrokových sazeb, protože pokud se jí úrok líbit nebude, tak v podstatě může své závazky splatit hned. Peněz na to má dost.

Ocenění:

Zde si pojďme udělat jenom takovou jednoduchou úvahu. Samozřejmě rozumím, že  na akciích společnosti panuje poměrně negativní sentiment, takže zkusíme být více konzervativní.  u všech tří scénářů bude požadována návratnost 12,5% a scénáře jsou následující:

Nejhorší- Růst FCF průměrně o 4% ročně po dobu následujících 10 let a P/FCF 10.

Normální-  Růst FCF průměrně o 8% ročně po dobu následujících 10 let a P/FCF 12.

Nejlepší-  Růst FCF průměrně o 12% ročně po dobu následujících 10 let a P/FCF 15.

Zde mi cena bez započtení bezpečnostního polštáře vyšla kolem 204 USD, po započtení bezpečnostního polštáře 20% mi cena vyšla kolem 163USD.

Závěr: Co k tomuto říct? asi jen to, že tu máme společnost s velmi silnou a kvalitní rozvahou, dále je zde potenciál co se týče Metaverse. Zároveň Společnost má poměrně silnou značku (v dnešní době už v podstatě používá facebook každý druhý člověk na planetě, a to zde musíme ještě započítat lidi co tyto produkty využívat nemohou, protože nemají jak). Takže mě ani pokles aktivních uživatelů začátkem tohoto roku nepřekvapil. Podle mého teď společnost může růst skrze právě Metaverse, nebo i skrze to, co dělala doposud, a to efektivně cílit reklamu skrze své sociální sítě a zvyšovat příjmy na jednoho uživatele. Takže pokud by někdo věřil těmto a nebo lepším scénářům, tak si myslím ,že by se na tuto společnost měl určitě podívat hlouběji.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 63 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Uvidíme ako sa bude dariť firme, po predstavení zmien na Facebooku a Instagrame. Firma predstavila rozdelenie úvodnej obrazovky na Home, kde nájdete platený obsah a omnoho viac doporucovanych stránok, ktoré za vás vyberie algoritmus. Pokiaľ budete chcieť kontrolovať svoj obsah, weby ktoré sledujete, priateľov, k tomu bude slúžiť záložka feed. Na jednej strane to môže pomôcť $META-1.3% priniesť viac peňazí z reklám, na druhej strane to môže priniesť odliv užívateľov zvyknutých na klasické rozloženie Facebooku a Instagramu. Zatiaľ svoju pozíciu nenavysujem. Budem pozorne sledovať vývoj.

Super analýza podaná lidským způsobem, když to tak řeknu😄 Myslíte si, že vzrůstající obliba třeba TikToku může společnost nějakým způsobem ohrozit?🤔

Nemyslím si. TikTok nepoužívám takže nevím do detailu jak funguje, ale co vím, že je převážně dělaný na krátké videa, zatímco co meta má Facebook a instagram atd. Hlavně Facebook nabízí zatím více možností. Například třeba Facebook marketplace. Takže si myslím, že TikTok bude Facebook konkurovat, ale podle mě ho nějak zásadně ohrozit nemůže. TikTok jako sociální síť spíš bude konkurovat instagram a to je jenom část společnosti meta.

Z pohledu businessu jsou to celkem odlišné platformy, převážně bych tiktok srovnal s vytuněnou verzi instagram reels. Jen mě zajímal váš názor, protože TikTok si získává neskutečnou oblibu ve světě a ta platforma je doslova a do písmene vytvořená na budování závislosti a tahání peněz pro tvůrce. Meta prozatím jen mluví o nějakém větším zásahu a pomoci pro své tvůrce na soc. sítích, takže třeba vytáhnou nějaký nový krok na posílení.

Po těch propadech jsem musel zvětšit pozici, opravdu kvalitní firma, která ví, jak vydělávat 👍

$META-1.3% je jedna z mých největších pozic :))

Představa, že by měl takový gigant nějakým způsobem zaniknout, protože už není jeho hlavní produkt tak trendy jako kdysi, je úsměvná. Mají tak obrovskou základnu uživatelů, že můžou monetizovat cokoliv jakkoliv a pořád se budou hrnout vpřed naprosto brutálním způsobem. Pokud dalších 10 let nedojde k nějaké zásadní inovaci, tak asi začnou skomírat. Do té doby o ně ale strach nemám

Hlavně ta jejich rozvaha je pro mě prostě účetní porno😂😂😂

jedna z nejlepších na trhu

😅😅😅 věřím