S&P 500 ^GSPC 5,291.75 -0.24%
Nvidia NVDA $1,135.17 +6.62%
Tesla TSLA $175.86 -1.89%
Alphabet GOOG $177.47 +0.65%
Amazon AMZN $181.43 +0.38%
Meta META $476.71 -0.32%
Microsoft MSFT $428.94 -0.28%
Apple AAPL $189.75 -0.12%

Dlaczego akcje Alibaby są bardziej ryzykowne niż kiedykolwiek?

W ciągu ostatnich 5 dni akcje Alibaby $BABA-1.1% zanotowały kolejną 13% stratę, pogłębiając 70% spadek na ATH. Niektórzy mogą widzieć tu okazję i kupować dip, ale mój pogląd jest nieco inny. W tym momencie, nawet przy najlepszej wycenie, nie kupiłbym i nie zainwestował w $BABA-1.1%. Przesłanki i związane z nimi ryzyka tej inwestycji przedstawię w dzisiejszym artykule.

$BABA-1.1%

Here we go again - Sprawa znana również jako Alibaba x SEC znów nabiera tempa. Przez chwilę wyglądało na to, że ryzyko związane z delistingiem z amerykańskiej giełdy po prostu się rozmyje i w końcu zobaczymy, jak $BABA-1.1% zbiera owoce swojego potencjału. Niestety, na razie nie jest to możliwe, gdyż w piątek SEC przedstawił nam listę spółek, które niosą ryzyko potencjalnego delistingu.

Regulatorzy dodali akcje $BABA-1.1% do rosnącej listy chińskich firm, które mogą zostać wycofane z Wall Street. Delisting zazwyczaj pojawia się, gdy firma wykazuje niskie ceny akcji, bankructwo lub jakiś skandal księgowy. Ale w tym przypadku nie jest to żadne z tych zagrożeń. Jest to ''jedynie'' kolejny polityczny spór między wyobrażeniami USA i Chin.

Dla wyjaśnienia - Ameryka stoi na stanowisku, że firmy powinny zgłaszać jak najwięcej informacji i danych finansowych lub wrażliwych, natomiast Chiny chcą, aby dane wrażliwe pozostały ukryte przed opinią publiczną.

 • Alibaba rzeczywiście może być świetną firmą (tak widzi ją np. Charlie Munger), ale mamy zbyt wiele negatywów: swego czasu rozpasanie Chin na rodzimych spółkach, okresowe ryzyka dotyczące delistingu, wreszcie mania kowarianizmu.
 • To dość smutna historia spółki, która miała (i ma) potencjał, ale headwinds są więcej niż może sobie poradzić i dlatego nawet kupując akcje po rozsądnej cenie nie masz zaufania do wzrostu spółki.

Pełna i aktualna lista spółek zagrożonych wykluczeniem przez SEC: SEC.gov | Foreign Accountability Act ("HFCAA")

Pamiętam czas (w 2021 roku), kiedy mówiono o $BABA-1.1% przy 150$ za akcję jako o ekstra okazji. Dzisiaj mamy 90$.... Czy nadal masz takie samo zdanie?

Aktualności

Akcje Alibaby spadły w piątek (11%) po tym, jak amerykańscy regulatorzy dodali akcje do rosnącej listy chińskich firm, które mogą zostać wycofane z rynku, jeśli amerykańscy audytorzy nie będą mogli przejrzeć ich sprawozdań finansowych.

 • Sygnalizuje to trwające problemy między mentalnością amerykańskich i chińskich regulatorów.
 • Choć Alibaba twierdzi, że będzie starał się pozostać na amerykańskiej giełdzie, to ryzyko rośnie i widać to w cenach akcji.

Dlaczego delisting z amerykańskiej giełdy jest w ogóle zły, skoro $BABA-1.1% jest notowana również w Hong Kongu?

 • Firma z łatwością zamknęłaby drzwi do USA i dostępnych funduszy.
 • Firma straciłaby swoją ''widoczność''. Co będziemy myśleć - Posiadanie firmy notowanej w USA to taka oznaka dominacji czy prestiżu.
 • Wycofanie się z rynku oznaczałoby również, że relacje Chiny x USA stanęły w miejscu, czego z pewnością nikt nie chce. Współpraca między dwoma mocarstwami jest pożądana i potrzebna.

Jedna porażka za drugą przekłada się na wyniki społeczne 👇

 • W połączeniu ze słabnącą gospodarką, spowolniło to wzrost przychodów wielu firm technologicznych i spowodowało utratę miliardów dolarów z kapitalizacji rynkowej chińskich przedsiębiorstw.

Dlaczego Chiny wciąż walczą?

Przez lata Chiny odmawiały przeprowadzenia amerykańskich audytów w swoich firmach, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. Wymaga on od firm, które są przedmiotem obrotu za granicą, aby ich dokumenty audytowe znajdowały się w Chinach kontynentalnych, gdzie nie mogą być przeglądane przez zagraniczne agencje.

Oświadczenie $BABA-1.1%

W poniedziałek Alibaba powiedział, że będzie monitorować rozwój sytuacji na rynku i "dążyć do utrzymania statusu notowań zarówno na NYSE, jak i na giełdzie w Hongkongu".

 • W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, że będzie się starać o wejście na giełdę w Hong Kongu, co wielu analityków postrzega jako przygotowanie do potencjalnej utraty bezpośredniego dostępu do amerykańskiego rynku kapitałowego.
 • Obecnie Alibaba jest notowana na giełdzie w Hongkongu (secondary listing).

"Status notowań pierwotnych w Hongkongu daje chińskim ADR-om (American Depository Shares) możliwość dywersyfikacji ryzyka notowań i utrzymania dostępu do publicznego rynku akcji", jeśli zostaną zmuszone do opuszczenia Stanów Zjednoczonych - stwierdzili analitycy Goldman Sachs w raporcie z ubiegłego tygodnia.

 • Sprawne przejście Alibaby do statusu notowań może również "wyznaczyć ścieżkę" dla wielu innych chińskich ADR-ów, które będą dążyć do podobnego przejścia.

Patrząc więc na ogólną historię i rozwój $BABA-1.1%, nie dziwię się działaniom byłego prezesa i założyciela Jacka Ma.

Jack Ma

W 2020 roku założyciel $BABA-1.1% Jack Ma stwierdził, że rządowe mechanizmy regulacyjne hamują innowacje i rozwój technologiczny. Powiedziałbym, że dwa lata później to samo można by spokojnie powtórzyć i nadal byłoby to prawdą.

Co ciekawe, Jack Ma musiał uciekać przez to oświadczenie i obecnie próbuje pozbyć się swoich chińskich firm i udziałów, ponieważ chce na dobre pozbyć się komunistycznych Chin, które ma stale za plecami.

Wniosek

Normalnie powiedziałbym, że Alibaba przy 90$ to wyjątkowa okazja. Niestety czasy są takie, że dostrzegam zbyt wiele zagrożeń, które nie są warte inwestycji. Nawet jeśli zignorowałbym możliwość delistingu z USA, to ciągle przeszkadzałoby mi, że firma może nie pokazać wszystkich potrzebnych danych (przez wrażliwość i blokady z Chin). W związku z tym postrzegam Chiny jako mocarstwo z super potencjałem wzrostu. W tej chwili ten rynek jest wciąż nieregularny i dlatego trzymam tylko małą garstkę akcji.

 • Co o tym sądzisz?
 • Czy Alibaba to dobry zakup przy 90$ za akcję?
 • Czy w końcu zostanie wycofana z amerykańskiej giełdy?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Co převažuje u vás při pohledu na akcie $BABA?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet