S&P 500 ^GSPC 5,308.31 +0.00%
Tesla TSLA $177.75 +1.60%
Amazon AMZN $181.00 -1.38%
Nvidia NVDA $938.61 -0.97%
Microsoft MSFT $428.75 +0.80%
Apple AAPL $192.31 +0.66%
Alphabet GOOG $179.00 +0.30%
Meta META $467.50 -0.29%

W jakim stopniu dobrze jest dywersyfikować?

Dywersyfikacja to odwieczny temat, na który każdy ma swoje zdanie. Nie jestem wyjątkiem.

Podział inwestycji na wiele koszyków powinien być obowiązkiem

Myślę, że dywersyfikacja w ogóle powinna się zdecydowanie zdarzyć, to jest 100%. Ładnie uśrednia wyniki poszczególnych akcji. Inwestowanie jest z natury ryzykowne, więc po co zwiększać to ryzyko poprzez niewystarczającą dywersyfikację, prawda?

Pierwszym krokiem jest z pewnością wybór odpowiedniej mieszanki aktywów, w które można włożyć gotówkę. Opcji jest wiele i zależą od wielu aspektów. Horyzont inwestycyjny, oczekiwana stopa zwrotu itp. Osobiście najbardziej eksponuję się na rynku akcji, gdyż uważam, że w dłuższym okresie czasu bije on na głowę inne instrumenty. Unikam obligacji czy złota. Inwestuję tylko minimalnie w kryptowaluty, czyli Bitcoin i Ethereum, ponieważ jestem świadomy ogromnej zmienności tych aktywów. Zakupione waluty natychmiast przenoszę do portfela sprzętowego.

W przypadku akcji inwestuję w cały rynek poprzez etfy indeksowe, jak również wybierając poszczególne tytuły. Index etf działa jako hedge, nie ufam sobie jeszcze na tyle, żeby pokonać rynek w moim horyzoncie. Kolejnym ważnym krokiem dywersyfikacji jest powiedzenie sobie, ile tytułów chcę posiadać. Ideałem dla mnie byłoby między 10 a 15, na razie. To się jeszcze nie dzieje, to już ponad 20.

Działam w wielu sektorach, takich jak tytoń, telekomunikacja, technologia i dobra konsumpcyjne. Jeśli więc dojdzie do jakiegoś masowego wykupu spółek technologicznych, to wpływ na portfel nie będzie tak przytłaczający, bo przeciwnie, sektor dóbr konsumpcyjnych może sobie dobrze radzić i uśredniać ogólne wyniki.

Ostatnim krokiem jest dywersyfikacja regionalna. Nie jest to do końca alfa i omega w dobie globalizacji, ale mimo wszystko jest to ważne. Osobiście najbardziej ufam akcjom amerykańskim, w które inwestuję najwięcej, ale mam też trochę w Chinach. Jest to dość kontrowersyjny wybór, który teraz jest jeszcze bardziej kontrowersyjny w obliczu ciągłej agresji Chin wobec Tajwanu. Miejmy nadzieję, że nie spowoduje to globalnego konfliktu.

W jaki sposób dokonujesz dywersyfikacji? A jaką wagę do tego przywiązujesz? Będę czekać na Wasze opinie i odpowiedzi w komentarzach 😄.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet