S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Proč si Apple půjčuje peníze na zpětný odkup akcií?

Žádná s Big Tech společností v posledních letech nevynaložila takový objem financí na zpětný odkup akcií jako právě Apple. Tomu se podařilo za posledních 5 let snížit jejich počet o úctyhodných 22,1 %. V pondělí Apple oznámil, že se hodlá zadlužit, avšak opět ve prospěch akcionářů. Pojme se proto podívat, jak konkrétně z toho budou akcionáři profitovat.  

Apple vydá dluhopisy za 5,5 miliardy dolarů, aby mohl financovat zpětné odkupy akcií a dividendy 

Apple prodává dluhopisy, aby financoval zpětné odkupy a dividendy

Apple $AAPL+0.0% znovu plánuje vydat dluh, aby odměnil své akcionáře odkupem vlastních akcií a vyplácením dividend. Výrobce iPhonů plánuje čtyřdílnou dohodu složenou ze 7letých, 10letých, 30letých a 40letých dluhopisů. 

https://youtu.be/jnxTFYfcytY

Společnost zatím nezveřejnila, kolik očekává, že v rámci transakce získá, ale uvedla, že výnosy jsou určeny pro obecné firemní účely. Společnost Moody's v prosinci povýšila Apple na AAA a přidělila mu nejvyšší možné hodnocení, které sdílely pouze dvě další americké společnosti Johnson & Johnson a Microsoft Corp

Je vůbec potřeba se zadlužovat? 

I přesto, že se Apple zadlužuje velmi výhodně, není to prakticky potřeba. Společnost ke konci druhého čtvrtletí držela v hotovosti 27,5 miliardy a k tomu přes 20 miliard dolarů v krátkodobých investicích. To je spoustu peněz, které by mohly být využity právě na financovaní zpětných odkupů akcií nebo dividendy kdyby to bylo třeba. Apple se však rozhodl jít jinou cestou. 

Kdy provádět zpětné odkupy akcií

Zpětné odkupy akcií jsou obecně považovány za dobrou věc, avšak společnosti by měli vykupovat své akcie tehdy, jsou-li akcie levné, ne tehdy, jsou-li akcie poblíž svých historických maxim. Akcie Applu se nyní obchodují zhruba 12 % pod historickými maximy a to za téměř 27 násobek zisku (P/E). Z toho důvodu nejsem úplně přesvědčen, že je zpětný odkup akcií na těchto cenových úrovních tak výhodný, jak by mohl být, kdyby akcie byla levnější.  

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 961 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

S takovym množstvím hotovosti mi opravdu přijde zbytečné si půjčovat 🤷‍♂️

je to překvapivé, co si budeme

Tak jestli si půjčují s úroky hluboko pod inflací a výhodněji než vláda tak to není vůbec špatné, ale mohli by se možná snažit ty peníze využít trošku lépe.

právě

Nevím jestli jsou ty sazby za které si Apple půjčuje v tom videu, ale rád bych věděl jak výhodné to prpro ne je, aby nakupovala na dluh své akcie na tak vysokých valuacich a jestli opravdu není jiná cesta jak investovaný kapitál lépe zhodnotit. Tohle finanční inženýrství na Apple moc nemusím, protože se pak docela špatně orientuje jak ta firma organicky roste a co dělá umělé navýšení EPS.

Dle všeho si půjčuje za 1,4-2,85 % podle doby splatnosti. Také nejsem přesvědčen o tom, že tohle je ta nejlepší cesta ke zhodnocení kapitálů, akcie přece jenom nejsou bůhví jak levné.

ano, EPS je takto manipulovatelné. To je fakt a netýká se jenom $AAPL+0.0%

Opravdu se Apple potřebuje zadlužovat? To se mi nějak nezdá...

Pravda je, že si Apple může půjčit velmi levně a je to jedna z možností získání kapitálů.

klobouk dolů, v tomto směru dělá $AAPL+0.0% opravdu maximum ve prospěch akcionářů

to rozhodně, suma kterou společnost každý rok vynakládá na buyback je opravdu bezprecedentní

V tomto případě jde asi jen o to, že chtějí akcionářům přilepšit a nehledí vůbec na aktuální cenu. Z jejich strany to asi moc výhodné nebude, ale rozhodně se tím zavděčí investorům.

Tohle mě taky fascinuje. Oni jsou fakt posedlí tím být nejlepší ve všem. Která jiná firma (byť třeba s fakt perfektním produktem) se ještě takhle realizuje mimo provozních záležitostí taky ještě ve finančním/bankovním sektoru? Na druhou stranu je otázka, jestli to není na škodu

jasně, ale je potřeba být také kritický