Dlaczego Apple pożycza pieniądze na wykup akcji?

Żadna firma z sektora Big Tech nie wydała w ostatnich latach tyle pieniędzy na skup akcji własnych, co Apple. W ciągu ostatnich 5 lat udało się zmniejszyć ich liczbę o imponujące 22,1%. W poniedziałek Apple ogłosiło, że zamierza się zadłużyć, ale znów z korzyścią dla akcjonariuszy. Sprawdźmy, jak skorzystają na tym akcjonariusze.

Apple wyemituje obligacje o wartości 5,5 mld dolarów, aby sfinansować skup akcji i dywidendę

Apple sprzedaje obligacje, by sfinansować buybacki i dywidendy

Apple $AAPL-1.8% planuje ponownie wyemitować dług, aby wynagrodzić swoich akcjonariuszy poprzez wykup własnych akcji i wypłatę dywidendy. Producent iPhone'a planuje czteroczęściową transakcję składającą się z obligacji 7-letnich, 10-letnich, 30-letnich i 40-letnich.

https://youtu.be/jnxTFYfcytY

Firma nie ujawniła jeszcze, ile spodziewa się pozyskać w ramach transakcji, ale powiedziała, że wpływy są przeznaczone na ogólne cele korporacyjne. W grudniu agencja Moody's podniosła rating Apple do poziomu AAA, nadając mu najwyższą możliwą ocenę, którą dzielą tylko dwie inne amerykańskie firmy - Johnson & Johnson i Microsoft Corp.

Czy trzeba się zadłużać?

Nawet jeśli Apple mocno się zapożycza, to jest to praktycznie zbędne. Firma posiadała na koniec drugiego kwartału 27,5 mld dolarów w gotówce oraz ponad 20 mld dolarów w inwestycjach krótkoterminowych. To dużo pieniędzy, które w razie potrzeby można by przeznaczyć na wykup akcji lub dywidendę. Apple postanowiło jednak pójść inną drogą.

Kiedy przeprowadzać skup akcji własnych

Wykup akcji jest generalnie uważany za dobrą rzecz, ale firmy powinny wykupić swoje akcje, gdy akcje są tanie, a nie gdy akcje są blisko swoich rekordów wszech czasów. Akcje Apple są obecnie notowane około 12% poniżej historycznych maksimów i przy prawie 27-krotnym wzroście zysku (P/E). Z tego powodu nie jestem do końca przekonany, że skup akcji na tych poziomach cenowych jest tak opłacalny, jak mógłby być, gdyby akcje były tańsze.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje podane tutaj mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet