S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Nadchodzi rewolucja w infrastrukturze ładowania Tesli

Tesla $TSLA+3.2% testuje pomysłową cechę obecnej generacji Wall Connectors, która może zrewolucjonizować infrastrukturę ładowania. Najnowsza generacja Wall Connectors amerykańskiej firmy wyposażona jest w technologię Wi-Fi, która otwiera naprawdę szerokie możliwości. O co w tym wszystkim chodzi? 👇

Teraz będzie można wynająć prywatny wallbox.

Na Twitterze krążą właśnie zrzuty ekranu sugerujące, że właściciele ładowarek ściennych będą mogli pozwolić innym kierowcom, którzy mają aplikację Tesli, na korzystanie z ich wallboxa. Dzięki temu prywatne wallboxy będą mogły być wynajmowane, a właściciel ładowarek ściennych będzie mógł wybrać cenę za kWh. Natomiast właściciel ładowarek zdecyduje, ile pobierać za użytkowanie.

Omówimy to poniżej:

  1. Co to właściwie znaczy?
  2. Jak to będzie działać?
  3. Jak to może wpłynąć na infrastrukturę?

1. co to właściwie znaczy?

W większości przypadków miejsca ładowania Tesli są bezpłatne, a jedynym wymogiem w niektórych lokalizacjach jest to, że musisz być klientem firmy, w której się ona znajduje - na przykład, jeśli korzystasz z hotelowej ładowarki Destination Charger, niektóre lokalizacje wymagają, abyś pozostał w hotelu.

Tesla pozwoli jednak teraz na płatne ładowanie w Destination Chargers, które do tej pory były generalnie darmowe, ale jest pewien haczyk: Aby ustawić wycenę w docelowym miejscu ładowania, musisz mieć co najmniej sześć wtyczek ściennych.

2. Jak to będzie działać?

Automaker obsługuje obecnie dwie różne sieci ładowania. Podczas gdy sieć Supercharger Tesli składa się ze stacji szybkiego ładowania prądem stałym do jazdy na długich dystansach, sieć Destination Charging składa się z ładowarek poziomu 2, a konkretnie Tesla Wall Connectors, instalowanych głównie w restauracjach i hotelach.

  • Ale dzięki temu nowemu Wall Connectorowi podłączonemu do Wi-Fi, Tesla powiedziała, że pozwoli firmom na pobieranie dowolnej kwoty za użytkowanie.

Tesla zaktualizowała teraz swój formularz rejestracji biznesowej dla Wall Connectors, aby uwzględnić zapis o płatnym ładowaniu, ale producent samochodów potwierdził, że pozwoli na tę funkcję tylko dla zarządców nieruchomości z sześcioma lub więcej Wall Connectors:

Komercyjne usługi Tesli można włączyć na złączach ściennych Tesli trzeciej generacji, które są podłączone do Wi-Fi lub Cellular i mają podpisaną umowę serwisową z Teslą. Dla tej usługi należy zainstalować minimum sześć jednostek.

3. Jak to może wpłynąć na infrastrukturę?

Obecnie ta funkcja jest bardzo pożądana, ale ma wspomniany wcześniej haczyk, czyli wymóg, aby w danej lokalizacji było minimum 6 łączników. Obecnie w hotelach i restauracjach jest około 2-4 złącza, co może wyeliminować możliwości monetyzacji dla większości = po prostu będą musieli kupić i dodać więcej złącz.

Jednym pozytywnym czynnikiem dla całej infrastruktury pozostaje 👇

System ten może zachęcić niektóre miejsca i firmy do dodawania kolejnych ładowarek, ponieważ będą one teraz mogły pobierać od klientów opłaty za usługę i odzyskać koszty energii elektrycznej, których większość właścicieli EV nie będzie miała nic przeciwko płaceniu.

Jeśli interesuje Was więcej szczegółów, polecam ten film (od około 2 minuty w środku): (157) Tesla Just Changed The Game On EV Charging - YouTube

W tej chwili nowa funkcja jest w fazie testów i dostęp do niej mają tylko właściciele Tesli, którzy mają więcej niż jeden samochód zalogowany w swojej aplikacji.

  • Niestety nie mam informacji o dostępności w Czechach.

Wniosek

Osobiście widzę w tym świetny ruch, który skłoni wiele osób do rozbudowy swojej infrastruktury pod kątem późniejszej monetyzacji. Oczywiście ten nowy program może spotkać się z krytyką, ale w miksie myślę, że lepiej wyjdzie różnym hotelom, restauracjom i kinom rozbudowa ładowarek (nie tylko przez wizję pieniędzy, ale przez przyszłość, w której EV dominują na drogach). Teraz, gdy zarządcy nieruchomości mogą pobierać opłaty za usługę i jest ona w pełni zautomatyzowana w aplikacji Tesli, jest to bardziej atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ mogą odzyskać koszty rozmieszczenia ładowarek i energii elektrycznej, przyciągając jednocześnie właścicieli Tesli do swoich firm. Jednym słowem - geniusz. Ale jak stwierdziłem wyżej: Nowa funkcja jest obecnie w fazie testów!

  1. Jak oceniasz tę wiadomość?
  2. Czy ten ruch pomoże w rozbudowie infrastruktury?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Pomůže to k rozšíření infrastruktury?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet