S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Nowy i obiecujący ESG SmallCap ETF z dużym potencjałem

Ten ETF jest jednym z trzech nowych funduszy uruchomionych przez State Street Global Advisors. Powodem, dla którego zwrócił moją uwagę jest jego skupienie się na ESG, o którym ostatnio jest dość głośno. Przy rosnącej świadomości społecznej i inwestorskiej związanej z tym obszarem, uznałem za interesujące przyjrzenie się temu indeksowi.

Przyszłościowy fundusz ETF koncentrujący się na ESG.

Czym jest ESG?

To skrót od trzech słów: Environment, Social and Governance, czyli: środowisko , społeczeństwo i zarządzanie. Spółki, które szczycą się wysokim ESG, dbają o ochronę środowiska, zachowują się odpowiedzialnie wobec pracowników i partnerów biznesowych, a także dbają o jakość ładu korporacyjnego. Firmy z wysokimi wynikami = firmy zrównoważone. Na świecie jest ponad dziesięć tysięcy firm, które mają ten ranking, większość z nich w Ameryce. Punktacja jest obliczana na podstawie danych, które są publicznie dostępne, np. raportów rocznych. Istnieje metodologia obliczania wyniku, która uwzględnia kilka czynników.

Definicja ESIX

Ten indeks stara się śledzić indeks zaprojektowany w celu wyselekcjonowania spółek z indeksu S&P SmallCap 600®, które spełniają określone kryteria zrównoważonego rozwoju (kryteria związane z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i ładem korporacyjnym), przy jednoczesnym zachowaniu podobnych ogólnych wag grup branżowych do indeksu S&P SmallCap 600®. ESIX może służyć jako potencjalna podstawowa ekspozycja ESG w oparciu o skupienie się na kryteriach ESG i kompleksowe pokrycie rynku przez flagowy S&P SmallCap 600® Core Index.

Źródło: Yahoo.Finance

Jak widzimy, obecna cena to ok. 27$ (cena notowań ok. 30$), więc może to być ciekawe wejście, a także widzimy, że ten ETF nie jest tak podatny na niekorzystne wydarzenia na świecie, jak mogą być poszczególne akcje.

Benchmark - S&P SmallCap 600 ESG Index

Data rozpoczęcia działalności - 10.01.2022 r.

Wydatki operacyjne funduszu - 0,12%

Stopa dywidendy - 1,52%

Zarządzający - State Street Global Advisors Funds Management Inc.

Częstotliwość dystrybucji - kwartalna

TOP 10 holdingów

Skupienie na sektorze

Ze statystyk wyraźnie widać dywersyfikację funduszu, największy udział mają usługi finansowe, następnie technologia i przemysł z prawie 15% reprezentacją, także sektor konsumencki, niezbędna opieka zdrowotna i nieruchomości....

Koncentracja geograficzna

Z wykresu widać wyraźną koncentrację na USA z ponad 98%, co potwierdza pierwsze zdania tego artykułu, gdyż największa koncentracja ESG firm jest w USA, a następnie w pobliskiej Ameryce Łacińskiej, Azji i Europie.

Oczywiście jest to jeszcze stosunkowo nowy ETF , ale moim zdaniem ten obszar ma duże perspektywy, ponieważ same spółki przykładają coraz większą wagę do ESG, a także państwa będą coraz bardziej forsować tę ideę. Dla inwestorów, którzy nie lubią zmienności i wolą oddać swoje pieniądze w bardziej doświadczone ręce może to być ciekawa alternatywa. Decyzja należy do każdego inwestora i jest to tylko analiza ciekawego ETF-u, a nie doradztwo inwestycyjne.

Vidíte perspektívu v ESG?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet