S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

Dlaczego nigdy nie ma czasu na giełdę?

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moją opinią, ale także opinią dużej części inwestorów na temat - market timing. Zawsze byłem przeciwnikiem market timing, ponieważ jest to praktycznie niemożliwe i ostatecznie nie będzie działać dla Ciebie w dłuższej perspektywie. Uważam, że jeśli jesteś początkującym inwestorem, to docenisz ten artykuł. Ponieważ obecne otoczenie rynkowe jest nieprzewidywalne, wielu inwestorów zaczyna robić to, co najgorsze - spekulować o zwrocie rynku lub odwrotnie - o głębszych spadkach, które są przed nami.

Większość początkujących inwestorów może dostrzec pewne zawiłości i niepewności na rynku akcji. Jedną z głównych niewiadomych, z jaką styka się inwestor, gdy podchodzi do swojej pierwszej inwestycji. Naprawdę teraz, pomyśl o tym z perspektywy kompletnego początkującego (wy, wytrawni smarkacze, będziecie już wiedzieć, do czego zmierzam) - Inwestor widzi ruchy w górę i w dół przez cały czas i w zasadzie nie wie, kiedy wsiąść do tego wyimaginowanego pociągu, aby złapać najlepsze warunki.

Przyjrzyjmy się pułapkom, które się z tym wiążą 👇.

  • Jako punkt numer jeden polecam nie czasować rynku, a już na pewno nie wybierać się na zakupy z wizją typu: Znam tę spółkę, wow dziś spadła o 3% - kupuję. Nie bardzo. Kluczem jest badanie 👉 analiza 👉 obliczenie wartości wewnętrznej akcji 👉 inwestycja.
  • Dużą pułapką, którą widzę jest to, że inwestor będzie czekał na ten ogromny spadek (powiedzmy 15%) - tylko punkt krytyczny jest taki, że ten spadek może nie nadejść przez tydzień, miesiąc, a może nawet pół roku. Co to oznacza dla ciebie? Czy zamierzasz po prostu czekać sześć miesięcy i pozwolić swoim pieniądzom siedzieć pasywnie na koncie bankowym, zamiast pozwolić inwestorowi, po dokładnym przemyśleniu, wykorzystać je i pozwolić im docenić się w czasie?
  • Wielu z was może znać to uczucie, kiedy byliście na początku swojej kariery i powiedzieliście sobie: Poczekam i mam nadzieję, że w ciągu kilku dni zejdzie. Niestety, to co dzieje się w większości przypadków, to fakt, że do tego czasu akcje będą się huśtać i dodawać kolejne x procent zwyżki (oczywiście nie jest to zapisana reguła) = niewykorzystana okazja przez czekanie/oczekiwanie.
  • Próba czasu na rynku może często wzbudzać w Tobie negatywne emocje, co znów prowadzi do złych decyzji. Powszechnie mówi się, że przy inwestowaniu emocje muszą iść na bok. Straty rzeczywiście czasem bolą, ale to wiąże się z ryzykiem, które każdy musi dobrze znać.

Dla inwestora długoterminowego czas spędzony na rynku zawsze będzie na pierwszym miejscu.

W pewnym sensie nie ma absolutnie żadnej różnicy, czy inwestor zacznie inwestować w 1980 r., czy dopiero w 2022 r. Czas spędzony na rynku zawsze wygra.

Ta sama ''zasada'' dotyczy sprzedaży akcji. Niejeden nowicjusz może być zdezorientowany w pierwszych chwilach, gdy jego inwestycja gwałtownie wzrosła, a następnie zaczął dostrzegać jakąś drobną serię spadków, która w końcu doprowadziła go do gwałtownej sprzedaży.

Kiedy akcje spadają, naturalnym impulsem może być naciśnięcie przycisku sprzedaży, ale Bank of America odkrył, że najlepsze dni na rynku często następują po największych spadkach, więc paniczna sprzedaż może znacznie zmniejszyć zyski dla długoterminowych inwestorów, powodując, że przegapią oni najlepsze dni.

  • Nawet sami profesjonalni ekonomiści i analitycy nie wiedzą, kiedy rynek lub konkretna akcja znajdzie swoje dno lub szczyt.

Aby przekonać Cię o bezsensowności market timingu, przedstawię jeden przykład 👇.

Badania pokazują, że market timing może być mniej ważny niż myślisz. W poniższym przykładzie Jane, Jack i John rozpoczęli inwestowanie w 1977 roku i przez kolejne 40 lat trójka rodzeństwa inwestuje 10 000 USD rocznie w akcje globalne. Nawet z ponad 40 lat doskonałego timingu, Jane tylko nieznacznie bije Jack, który nigdy nie próbował timingu rynku. Najgorzej radzi sobie John, który miał naprawdę złe punkty wejścia i najgorszy timing podczas swojej kariery inwestycyjnej. Średnia roczna stopa zwrotu Johna wynosi 8,8% w porównaniu do Jane, która prawdopodobnie jest robotem AI i wybrała każde dno ze średnią roczną stopą zwrotu 9,3%. Nadal uważasz, że strategia market timing jest skuteczna?

Jeden z moich ulubionych twórców w świecie inwestowania oferuje podobny przykład i ładne wyjaśnienie: (158) Best Investment Strategy = PROVEN - YouTube

  1. Jeśli lubicie tego typu posty, koniecznie podrzućcie mi linka w komentarzach.
  2. Jakie jest Twoje zdanie na temat market timingu?
  3. Czy masz jakieś pozytywne/negatywne doświadczenia z market timingiem?

Proszę pamiętać, że to tylko moje zdanie i nikomu go nie narzucam. Ten post jest przeznaczony wyłącznie do celów edukacyjnych.

Snažíte se časovat trh?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet