S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Obsáhlé shrnutí: Jak se ekonomika chovala při předešlých recesích?

Všichni jsme to čekali. Pořád tu ale byla šance, že by to přecijen mohlo nějak vyšumět. Bohužel. Recese je tu (tedy je v USA, což je trh, který nás nejspíš zajímá nejvíce). V deseti z posledních deseti případů, kdy americká ekonomika klesla ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích, byla americká ekonomika prohlášena za recesi. A tentokrát to nejspíš nebude vyjímka.

Jak se chovaly trhy a ekonomika při předchozích recesích?

Všichni známe definici. Ale ne, dva po sobě jdoucí poklesy HDP nebudou nutně znamenat, že jsme oficiálně v recesi. O recesi rozhoduje nezávislý výbor uvnitř Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER - National Bureau of Economic Research ), kde definovali recesi jako:

Výrazný pokles ekonomické aktivity rozšířený v celé ekonomice, který trvá déle než několik měsíců a který je obvykle patrný v reálném HDP, reálných příjmech, zaměstnanosti, průmyslové výrobě a velkoobchodních a maloobchodních tržbách. 

Čekání na NBER je zbytečné, protože s oznámením obvykle čekají déle než šest měsíců od začátku poklesu. A konečně, jako by to nebylo dost komplikované, je tu politická optika země v recesi, protože se blíží volby v polovině volebního období a Bílý dům udělá vše, co je v jeho silách, aby současný pokles neklasifikoval jako recesi. Tedy alespoň to tvrdí političtí komentátoři v USA.

Jaká bude aktuální situace? Těžko říct. Můžeme se ale podívat na historické analogické situace. Začněme pozitivně 🍏

Pozitiva

Obvykle jsou období recese spojena se zvýšeným propouštěním a nezaměstnaností. Naštěstí je však nyní nezaměstnanost v USA nejnižší za opravdu dlouhou dobu.

Jak vidíme, nezaměstnanost zůstává opravdu nízko. Zdroj

Bylo obnoveno 98 % pracovních míst, která byla ztracena v důsledku pandemie, a americká ekonomika od ledna vytvořila úctyhodných 2,2 milionu pracovních míst. Bylo to tak dobré, že v USA nyní připadají 2 volná pracovní místa na každého nezaměstnaného.

Nebojí se ani lidé. Podle průzkumu se téměř 80 % respondentů neobává ztráty zaměstnání. V návaznosti na nízkou míru nezaměstnanosti došlo v červnu také k nárůstu spotřebitelských výdajů o 1,1 %. To je dobrá zpráva, protože spotřebitelské výdaje tvoří největší část americké ekonomiky.

Consumer spending stále roste. Lidé tedy nepřestávají utrácet. Zdroj


Podle nedávné zprávy, kterou zveřejnila společnost American Express, došlo ve 2. čtvrtletí 22. roku k obrovskému skoku ve výdajích na cestování a zábavu. Existuje argument, že zvýšené výdaje jsou způsobeny rostoucí inflací, ale existuje malá šance, že bychom se mohli ze současné svízelné situace dostat právě větším utrácením.

O této spirále jsem zde nedávno také psal. Je totiž možné, že lidé více utrácejí právě PROTOŽE je inflace. Tedy přesně naopak, než by to podle učebnice mělo být. Na vině je ale právě ona inflace. Lidé se prostě teoreticky mohou bát, že o své peníze přijdou, a tak je chtějí utratit, dokud mají svou hodnotu. Vzhledem k tomu, že to ale trvá už dost dlouho, tak se nedá předpokládat, že by stále dobíhal tento sentiment.

Více v článku: Který druh inflace je horší? A jsme aktuálně zaseknutí ve smrtící inflační spirále, kterou si zhoršujeme sami?

Problémy

Inflace a zvyšování úrokových sazeb
Inflace vyskočila na 9,1 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1981. Ačkoli existuje mnoho teorií o tom, proč inflace řádí, není překvapením, že v mnoha amerických domácnostech chybí peníze. Důsledkem je, že Američané ušetřili pouze 5,4 % osobního příjmu, což je VÝRAZNÝ meziroční pokles z 12,4 %.

Tady křivka vytvořila hezkou zeď. Zdroj

V rámci boje proti rostoucí inflaci vydává Fed masivní zvýšení úrokových sazeb, které zdraží půjčování peněz. Úrokové sazby se během pouhých čtyř měsíců zvýšily z téměř nuly na 2,5 %. Jedná se o nejrychlejší zpřísnění měnové politiky za dlouhou dobu. Pochopitelně to povede k přibrzdění ekonomiky, pomalejšímu růstu společností atd.

Spotřebitelský sentiment
Přestože spotřebitelé utrácejí více, celkový sentiment se snížil. Spotřebitelská důvěra v USA je nyní nejnižší od února 21. století. Většinu z toho lze přičíst inflaci. Koneckonců rostoucí inflace je něco, co se projeví v našich každodenních nákupech, jako je benzín a potraviny, a téměř každý pocítí její nápor.

CCI klesá. Zdroj
Co je CCI? Zdroj

Zjednodušeně - nižší CCI = pesimičtější nálada lidí. 

Oslabení sentimentu způsobí, že spotřebitelé omezí své diskreční výdaje právě v době, kdy ekonomika bojuje o dynamiku. To může vést k sebenaplňujícímu se proroctví, kdy pokud dostatečný počet lidí uvěří, že ekonomika jde do recese, budou podnikat kroky, které tuto myšlenku odrážejí, jako je snížení výdajů, menší cestování atd. což povede ke skutečné recesi.

Firmy dříve či později začnou propouštět, protože zvyšování sazeb si vynutí konzervativní politiku a klesající spotřebitelský sentiment sníží poptávku. Je to vidět na špatných čtvrtletních výsledcích. To nás přivádí k naší otázce, jak si akciový trh obecně vedl během recese a jaký je optimální způsob investování peněz.

Předešlé recese

Ačkoli mají recese děsivou pověst, od roku 1945 trvaly recese v průměru 11 měsíců s průměrným poklesem HDP o 2,3 %. Za posledních 70 let netrvala žádná recese déle než 18 měsíců.

Za posledních 13 let recese způsobily, že trh ztratil hodnotu jen v polovině případů, a v průměru byste z toho stejně vyšli s celkovým výnosem 1,7 %. To znamená, že ať už byla recese, nebo ne, investice do akciového trhu byla stále jednou z nejlepších dostupných sázek.

To, že průměrná výkonnost během recese byla pozitivní ale neznamená, že trh neprošel brutálním poklesem, který by hrál na nervy investorů. V průměru měl index S&P 500 během těchto recesí téměř 30 % down.

Maximální propad byl v letech 2007-09 s mínus 57 %. Představte si, že více než polovina vašeho portfolia ztratí hodnotu. Fuj tyvole. V naší současné situaci se index S&P 500 propadl o 14 % a QQQ o 21 %. Než dosáhneme dna, může nás čekat ještě nějaká bolest. Na druhou stranu - analytici mají posledních několika týdnech čím dál častěji opačný názor. Tedy že dno jsme již našli.

Tento propad na hlavním indexu má zatím "jen" 14 %

I pro ty, kteří mají nervy z oceli, by bylo těžké nepropadnout panice a neprodávat. Ale řekněme, že jste se udrželi. Co pak? Co se dělo po recesích?

Co se dělo po recesi?

Po skončení recese byste za pouhý rok vydělali v 85 % případů. A po třech letech byste byli v zelených číslech ve 100 % případů! Ale samozřejmě neříkám, že je to nutně nějaká záruka...

Zdůvodnění je jednoduché - recese je obdobím malé naděje a chmurných vyhlídek, ale jakmile investoři začnou slyšet zprávy o znovuotevření ekonomiky a opětovném růstu podniků, samotný optimismus stačí k tomu, aby trh vyrazil vzhůru. Ekonomika může po recesi zůstat pomalá, ale akciový trh může přesto v očekávání relativního zlepšení vyletět vzhůru.

To ukazuje, jak důležité je zůstat investorem. Stay calm přátelé :)

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pěkné a komplexní shrnutí. Z článku bych usoudil jedno - Pravidelné investování je v tomto období velice důležité. A i když se historií řídit nedá, tak věřím, že na konci budeme rádi za nákup super levných akcií.

to pravidelne investovanie je vyborna vec a ti kt. to trosku sleduju a  pocas poklesu trhov poslu kazdy mesiac o 100% - 200% viac je uplny ideal....

Je to tak, hlavně je to hrozně jednoduché 👍

Ten CCI mluví dost jasně. Jenže na názoru obyvatelstva se může podepsat spíš to co se říká v médiích, než to co je skutečnost

Tak obecně lidé, kteří se o trhy nezajímají reagují hlavně na to aktuální dění a nehledí na případný pozdější obrat. Zdražuje se = jsme v pytli, konec světa

Určitě, média dělají obecně ráda konce světa a blázní lidi

Super shrnutí. Jen bych tedy zmínil, že si nemyslím, že by inflaci přikrmovali sami lidé, kteří se snaží utratit peníze dokud mají svoji hodnotu. Většina z nich totiž pořád vlastně ani neví co to ta inflace je a jsou od mala tlačení do šetření

Jak píšu, ja si taky nemyslím, že by to tak bylo. Trvá to už dost dlouho na to, aby se neprojevilo nejake zpomalení tempa. Lidem by jednou ty penize docházet začaly...

Úplne súhlasím s týmto názorom 👌ľudia iba robia to čo musia

V televizi dělali klasickej průzkum ohledně inflace. Ptali se nějaký ženský, co si o tom jakože myslí a ona: ,,no mně ta inflace zase tak nevadí, ale vadí mi, jak se všechno zdražuje" :)

Tak to je výborný 😃

Tyvole tak to je gól 🤣🤣🤣

Oooooof