@pb2205

Jedna z největších sázek Warrena Buffetta pro rok 2022 svými nejnovějšími výsledky strhla mnoho pozornosti. Společnost Occidental Petroleum $OXY nám nabídla poměrně dobré zprávy, které jsou podpořeny ještě lepším výhledem pro rok 2022. Proč teda akcie poslední dny klesají? Je aktuální propad pod 60$ za akcii skvělou investiční příležitostí? 

Aktuálně se cena akcií $OXY pohybuje okolo 59$ za akcii. Je to ale dobrá cena pro investici?

Podívejme se na čtvrtletní výsledky $OXY, které nám napoví 👇

Společnost Occidental Petroleum $OXY vykázala za druhé čtvrtletí zisk ve výši 3,16$ na akcii, čímž překonala odhady analytiků o 13 centů a mnohem lépe si pak vedla ve srovnání se ziskem v Q2FY21 ve výši 2,12 USD na akcii. Kromě toho společnost dokonce splatila dluh ve výši 4,8 miliardy dolarů a ve čtvrtletí aktivovala svůj program zpětného odkupu akcií.

Prezidentka a generální ředitelka Vicki Hollub, spokojená s pokrokem v oblasti snižování dluhu, uvedla: 

"Naše pokračující úsilí o zlepšení rozvahy zůstává na první místě, jsme potěšeni, že náš pokrok v oblasti snižování zadluženosti dosáhl fáze, kdy se naše zaměření může rozšířit na další priority peněžních toků."

Silné čtvrtletní výsledky $OXY 

Occidental Petroleum vygenerovala v tomto čtvrtletí masivní více než 4 miliardy dolarů v FCF a podařilo se jí odvézt téměř 5 miliard dolarů v dluzích. Integrovaná aktiva společnosti fungovala na všech úrovních, přičemž Společnost OxyChem dosáhla nejvyšších zisků za posledních 30 let. 

Společnost nadále vyplácí skromnou dividendu ve výši 0,88%. $OXY také nedávno zahájila zpětné odkupy akcií ve výši 1,1 miliardy dolarů, což je 2% anualizovaný výnos pouze z těchto zpětných odkupů. Jednalo se pouze o malou část FCF společnosti a když to všechno dáme dohromady, společnost má peněžní tok, který generuje značné výnosy.

Occidental Petroleum pokračuje ve vývoji

  • Occidental Petroleum pracuje na dalším rozvoji svého působivého portfolia aktiv.
  •  Společnost rozšířila své partnerství s Ecopetrol.
  • Příležitost přináší i podmořský projekt Horn Mountain West 👇
  • Společnost nadále pracuje na rozšíření integrované výroby a OxyChem je toho dobrým příkladem 👇

''Očekává se, že konverze membrány na bojišti společnosti bude stát 1,1 miliardy dolarů a přidá 275 milionů dolarů v přírůstkové konverzi EBITDA." 

  • Pokračující kapitálové výdaje a výdaje na průzkum podpoří další budoucí výnosy.

Jak to vypadá s $OXY po zbytek roku?

Odhady společnosti Occidental Petroleum pro zbytek roku zůstávají silné. Společnost očekává zhruba 1,155 milionu barelů denně produkce (číslo se může lišit dle poptávky). 

  • Očekává se, že se sníží provozní náklady na výrobu a dopravu - budou na úrovni 12,3 USD za barel. To je podstatně méně než nyní .
  • Společnost dále očekává ještě lepší výsledky od OxyChem a očekává, že se budou postupně snižovat náklady.
  • Ředitelka společnosti také vyzdvihuje své úspěchy a říká, že bude společnost pokračovat v práci na snižování dluhu.
  • Na závěr - Silné finanční výsledky společnosti budou podporovat pokračující růst zisku po zbytek roku.

Výnosy akcionářů společnosti Occidental Petroleum

 

Společnost zvýšila svou čtvrtletní dividendu o 0,13$ na akcii, což je stále skromný dividendový výnos, který postupně roste. Společnosti se podařilo splatit více než 5 miliard dolarů v jistině, aby snížila svůj čistý dluh na 20 miliard dolarů. Společnost plánuje v roce 2022 odkoupit akcie ve výši 3 miliard dolarů, což je téměř 6% akcií v oběhu, s celkovým výnosem akcionářů 7%.

Společnost plánuje vstoupit do roku 2023 s udržitelným růstem dividend na úrovni 40 USD WTI nebo 50% současných cen. Navíc bude FCF společnosti pohodlně podporovat další výnosy.

Dalším potenciálním zdrojem výnosů akcionářů je akvizice Berkshire Hathaway. Společnost vlastní téměř 20% společnosti Occidental Petroleum, nepočítaje preferovaný vlastní kapitál, a má hotovost na pohodlné získání celé společnosti. Co se stane, se teprve uvidí, ale mohlo by to vést k rychlým odměnám pro akcionáře, což moc dobře vnímám.

Analytici zůstávají opatrní ohledně akcií $OXY 

Navzdory všem dobrým zprávám zůstávají analytici opatrně optimističtí ohledně akcií a doporučují je koupit. Průměrný cenový cíl pro akcie Occidental Petroleum byl stanoven na 75,44$ za akcii, což naznačuje slušný růstový potenciál ze současné úrovně 59$. Někteří analytici se domnívají, že v nejlepším možném scénáři by mohla cena vyskočit až na 110$ za akcii.

Riziko spojené s investicí do $OXY 

Největším rizikem jsou ceny ropy. Přestože je $OXY velice diverzifikovaná společnost, tak nějaký prudší výkyv cen ropy směrem dolů by byl zlou zprávou (tohle je takové všeobecné riziko, které platí pro všechny v sektoru). Společnost je samozřejmě silně zisková s Brentem na téměř 100$ za barel, nicméně prozatím cena klesá a nyní se nacházíme pod 100$. Uvidíme, co bude s cenou ropy dál 🤷‍♂️

Závěr

Occidental Petroleum má jedinečné a neuvěřitelně silné portfolio aktiv a FCF. Společnost má dividendu téměř 1% a je odhodlána odkoupit více než 5% akcií jen v roce 2022. To je střední až vysoká jednociferná míra návratnosti pro akcionáře. Co se týká dluhu - Dluh společnosti nyní klesl na méně než 20 miliard dolarů a očekává se, že jej bude společnost i nadále úspěšně snižovat. Společnost se stále zaměřuje na úvěrový rating investičního stupně, ke kterému očekávám, že se brzy dostane. Occidental Petroleum má také schopnost poskytovat silnější krátkodobé výnosy díky akvizici Berkshire Hathaway a již zmiňovaným zpětným odkupům akcií. Závěr však nechám na vás. Můj názor je takový, že $OXY je stále výhodná na +- 55$, ale nebál bych se přikupovat ani na nynějších 59$.

Upozorňuji, že se nejedná o investiční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Investujete do akcií Occidental Petroleum?

Vote to see the results! 19 answers already!
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Bulios doporučuje
Sponsored by @marketadvisory Advertisement
Discussion
@czechinvestingbot 2d

Autor @pb2205 má karmu 1353 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@ptrk_drzn 1d

aktuálně je pro mne $OXY  trochu dražší, ale pokukuji po ní

@pb2205 1d

Vidím to podobně jako @pk77 - stále je to na hraně...

@bikowy 16h

Já taky, ale říkal jsem si to už když se začalo mluvit o první Buffettove investici. To jsem to zase zaspal

@ptrk_drzn 13h

nevadí 😉 toho ještě zaspíš 😃

@jiradohnal 2d

OXY se mi líbí, ale vážně je škoda, že jsem o ní nevěděl dřív. Ten potenciál už tam je totiž delší dobu a očekávám, že v budoucnu bude oxy prosperovat i za předpokladu nižších cen ropy.

@pk77 2d

To mě už přijdou tak na hraně při těch 59. Jako není to zlá nákupka pro začátek, ale není to ani žádný zázrak. Dlouhodobě je to ale kvalitní sázka s diverzifikovaným portfoliem a zajímavým managementem.

@jiradohnal 2d

Možná ano, ale potenciál růstu je tam vysoký s postupem času a nižším dluhem, vysokým FCF a nabitým portfoliem, které oxy má.

@pb2205 2d

To už je na každém zvlášť jak se rozhodne - koupit/nekoupit🙌🏼 Já shrnuju fakta, údaje ze čtvrtletí a přikládám svůj názor😎

@pb2205 2d

Rok zpátky třeba na těch 25$ za akcii😄

@jiradohnal 2d

Já nevím kam jsem koukal v té době, ale ponětí o nějaké oxy mám až od letošního roku :D

@victor_nettoyeur 2d

@jiradohnal bohuzel nekdy ani to nestaci, treba v mem pripade kdy jsem je koupil v lednu 2020 jak jsem videl, ze jim v pulce roku 2019 BRK pujcuji penize na akvizici Anadarka. Pak prisel covid, OXY spadlo az o 70-80%, stopla divi a ja je pak 2022 prodal s velmi skromnym ziskem, protoze jsem vubec neodhadl ten potecial a cekal jsem vrchol na rope. Kazdopadne slusna lekce, kdyz jsem videl ze to Buffett vytahl o dalsich 100%, nastesti nejsem uplne mimo, protoze BRK je jedna z mych top pozic;

@spritely22 1d

o $OXY nevěděl snad nikdo dokud si v ní Buffett nevzal větší podíl

@bikowy 16h

Je na nich hlavne super to, že myslím na budoucnost, ve které by taky ropa vůbec nemusela být relevantní

@bikowy 16h

*myslí

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇