S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Czy przy dzisiejszych cenach akcje Occidental Petroleum są nadal atrakcyjne z punktu widzenia inwestycyjnego?

Jeden z największych zakładów Warrena Buffetta na 2022 rok przyciągnął sporo uwagi swoimi ostatnimi wynikami. Occidental Petroleum $OXY+0.9% zaoferował nam całkiem dobre wiadomości, poparte jeszcze lepszą perspektywą na 2022 r. Dlaczego więc akcje spadają w ostatnich dniach? Czy obecny spadek poniżej 60$ za akcję to świetna okazja inwestycyjna?

Obecnie cena akcji $OXY+0.9% oscyluje wokół 59 dolarów za akcję. Ale czy to dobra cena na inwestycję?

Spójrzmy na wyniki kwartalne $OXY+0.9%, które mają nam coś podpowiedzieć 👇

Occidental Petroleum $OXY+0.9% zaraportował zysk za drugi kwartał na poziomie 3,16 USD na akcję, bijąc szacunki analityków o 13 centów, a następnie radząc sobie znacznie lepiej w porównaniu z zyskiem za drugi kwartał 21 roku na poziomie 2,12 USD na akcję. Ponadto firma spłaciła nawet 4,8 mld dolarów długu i aktywowała w kwartale program odkupu akcji.

Prezes i dyrektor generalny Vicki Hollub, zadowolona z postępów w redukcji zadłużenia, powiedziała:

"Nasze bieżące wysiłki zmierzające do poprawy bilansu pozostają na pierwszym miejscu i cieszymy się, że nasz postęp w zakresie delewarowania osiągnął etap, na którym nasza uwaga może się rozszerzyć na inne priorytety związane z przepływem gotówki."

Mocne wyniki kwartalne z $OXY+0.9%

Occidental Petroleum wygenerował w tym kwartale potężne ponad 4 mld USD FCF i zdołał zaciągnąć prawie 5 mld USD długu. Zintegrowane aktywa spółki osiągały wyniki na wszystkich poziomach, przy czym OxyChem odnotował najwyższe zyski od 30 lat .

Spółka nadal wypłaca skromną dywidendę w wysokości 0,88%. $OXY+0.9% również niedawno zainicjował 1,1 miliarda dolarów w odkupach akcji, co daje 2% annualizowany zwrot z samych tych odkupów. To była tylko niewielka część FCF firmy, a gdy zestawi się to wszystko razem, firma ma przepływy pieniężne, które generują znaczne zyski.

Occidental Petroleum kontynuuje postępy

  • Occidental Petroleum pracuje nad dalszym rozwojem swojego imponującego portfela aktywów.
  • Firma rozszerzyła swoje partnerstwo z Ecopetrol.
  • Projekt podmorski Horn Mountain West również stanowi szansę 👇.
  • Firma cały czas pracuje nad rozszerzeniem zintegrowanej produkcji, a OxyChem jest tego dobrym przykładem 👇.

''Konwersja membrany bojowej firmy ma kosztować 1,1 mld USD i dodać 275 mln USD inkrementalnej konwersji EBITDA."

  • Kontynuacja nakładów kapitałowych i poszukiwawczych pozwoli na uzyskanie dodatkowych przychodów w przyszłości.

Jak wygląda $OXY+0.9% w dalszej części roku?

Szacunki Occidental Petroleum na resztę roku pozostają mocne. Firma spodziewa się mniej więcej 1,155 mln baryłek dziennie produkcji (liczba ta może się zmieniać w zależności od popytu).

  • Koszty operacyjne produkcji i transportu mają spaść - będą na poziomie 12,3 USD za baryłkę. Jest to znacznie mniej niż obecnie .
  • Spółka oczekuje również jeszcze lepszych wyników z OxyChem i spodziewa się stopniowej redukcji kosztów.
  • Prezes podkreśla też swoje osiągnięcia i mówi, że spółka będzie nadal pracować nad zmniejszeniem zadłużenia.
  • Podsumowując - Mocne wyniki finansowe spółki będą wspierać kontynuację wzrostu zysków w pozostałej części roku.

Zwroty dla akcjonariuszy Occidental Petroleum

Spółka zwiększyła swoją kwartalną dywidendę o 0,13 USD na akcję, co nadal jest skromnym dividend yield, który stopniowo rośnie. Firma była w stanie spłacić ponad 5 mld dolarów kapitału, aby zmniejszyć dług netto do 20 mld dolarów. Firma planuje odkupić w 2022 roku akcje o wartości 3 mld dolarów, czyli prawie 6% wyemitowanych akcji, co daje łączny zwrot dla akcjonariuszy na poziomie 7%.

Spółka planuje wejść w 2023 rok ze zrównoważonym wzrostem dywidendy przy 40 USD WTI lub 50% obecnych cen. Dodatkowo, FCF spółki będzie komfortowo wspierać dodatkowe zyski.

Innym potencjalnym źródłem zwrotu dla akcjonariuszy jest przejęcie Berkshire Hathaway. Firma posiada blisko 20% udziałów w Occidental Petroleum, nie licząc akcji uprzywilejowanych, i dysponuje gotówką pozwalającą na wygodne przejęcie całej firmy. Co się stanie, dopiero się okaże, ale może to doprowadzić do szybkich nagród dla akcjonariuszy, co widzę bardzo dobrze.

Analitycy pozostają ostrożni w sprawie akcji $OXY+0.9%

Pomimo wszystkich dobrych wiadomości, analitycy pozostają ostrożnie optymistyczni co do akcji i zalecają jej kupno. Średnia cena docelowa dla akcji Occidental Petroleum została ustalona na poziomie 75,44 USD za akcję, co sugeruje przyzwoity potencjał wzrostowy z obecnego poziomu 59 USD. Niektórzy analitycy uważają, że w najlepszym wypadku cena może podskoczyć do 110 dolarów za akcję.

Ryzyko związane z inwestowaniem w $OXY+0.9%

Największym ryzykiem są ceny ropy naftowej. Mimo że $OXY+0.9% jest bardzo zdywersyfikowaną spółką, każda ostra huśtawka w dół cen ropy byłaby złą wiadomością (jest to rodzaj ogólnego ryzyka, które dotyczy wszystkich w sektorze). Spółka jest oczywiście silnie rentowna przy Brent na poziomie prawie 100 dolarów za baryłkę, ale na razie cena spada i jesteśmy teraz poniżej 100 dolarów. Zobaczymy co będzie dalej z ceną ropy 🤷♂️

Wniosek

Occidental Petroleum ma unikalny i niesamowicie silny portfel aktywów i FCF. Spółka ma dywidendę na poziomie blisko 1% i zobowiązała się do odkupienia ponad 5% swoich akcji w samym 2022 r. To średnia i wysoka jednocyfrowa stopa zwrotu dla akcjonariuszy. Co do zadłużenia - Dług firmy spadł do poziomu poniżej 20 miliardów dolarów i ma być nadal skutecznie redukowany. Spółka nadal celuje w rating inwestycyjny, który spodziewam się, że wkrótce osiągnie. Occidental Petroleum ma również możliwość zapewnienia silniejszych krótkoterminowych zwrotów dzięki przejęciu Berkshire Hathaway i wspomnianym wcześniej skupom akcji. Konkluzję pozostawię jednak Tobie. Mój pogląd jest taki, że $OXY+0.9% to wciąż okazja przy +55$, ale nie bałbym się wykupienia nawet przy obecnych 59$.

Należy pamiętać, że nie jest to porada inwestycyjna. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Investujete do akcií Occidental Petroleum?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

You have nice brother and sister!