@skolaobchodovani

 

Čínský gigant Alibaba měl v roce 2020 vstoupit na burzu se svým podílem ve skupině Ant Group za masivní valuaci. Je tedy pravděpodobné, že firma opět chystá zaklepat na burzovní vrátka. Alibaba (BABA -5,00 %) totiž podnikla kroky, které by mohly oživit IPO jejího holdingu Ant Group. Její předchozí pokus o vstup na burzu skončil totiž obrovskou ztrátou.  

 

Skupina Ant Group spravuje aplikaci pro digitální platby spadající pod značkou Alipay. Společnost založil Jack Ma, který rovněž vybudoval Alibabu. Platební aplikaci Alipay používá zhruba 1,3 miliardy uživatelů v rámci peněžních transakcí na internetových stránkách e-commerce a kdekoli, kde jsou akceptovány platby prostřednictvím mobilních telefonů. 

Aplikace navíc umožňuje uživatelům přístup k fondu peněžního trhu, ke službě typu “kup teď, zaplať později” a k internetovému bankovnictví. Alibaba vlastní 33 % podíl ve skupině Ant Group. V roce 2020 plánoval Ant vstoupit na burzu jako autonomní společnost, což by tuto rychle rostoucí firmu ocenilo na více než 300 miliard dolarů. V té době by Ant Group byla větší než americké banky Wells Fargo a Goldman Sachs. 


Kde je ten utajovaný investiční klenot?

  

Bohužel pro akcionáře společnosti Ant bylo IPO na poslední chvíli zamítnuto čínskou vládou, která začala vydávat přísná nařízení vůči čínským technologickým firmám, jako je právě Ant, které poskytují finanční služby, ale nejsou regulovány jako finanční instituce. 

V důsledku regulací se řada čínských akcií, včetně Alibaby, začala prudce propadat. V říjnu roku 2020 akcie Alibaby klesly z více než 300 dolarů za akcii na současnou cenu kolem 90 dolarů. Čínská lidová banka však nedávno schválila žádost od společnosti Ant o vytvoření nového finančního holdingu. 

Přijetí této žádosti by mohlo znamenat, že Ant je nyní v souladu s právními předpisy, a mohlo by tak připravit podmínky pro další pokus o IPO. V centru tohoto sporu je bývalý generální ředitel a zakladatel společnosti Jack Ma. Charismatický Ma vlastní 50,52 % podíl ve skupině Ant Group a majoritní podíl v mnoha dalších dceřiných podnicích Alibaby. 

Deník Wall Street Journal informoval, že se Ma hodlá vzdát kontroly nad skupinou Ant Group. Regulační orgány tak již nemusí považovat Alibabu a Ant za subjekty se vzájemnou vazbou a čínské regulační orgány mohou příznivě nahlížet na IPO ze strany Ant Group. 


Jsou akcie Alibaby nyní vhodné k nákupu?

 

Pokud má Ant Group valuaci přes 300 miliard dolarů, na kterou byla oceněna před svým neúspěšným vstupem na burzu, měl by třetinový podíl Alibaby hodnotu asi 100 miliard dolarů. Mezi hlavní oblasti podnikání Alibaby patří oblíbená platforma pro e-commerce a rychle se rozvíjející cloudové služby, které zaujímají 5 % celosvětového trhu s cloudovými technologiemi. 

Ve fiskálním roce ukončeném 31. března roku 2022 dosáhla společnost Alibaba čistého zisku ve výši 9,7 miliardy dolarů. Při výpočtu průměrného pětiletého poměru P/E ve výši 32násobku by tedy Alibaba měla mít hodnotu 310 miliard dolarů. Po připočtení podílu ve skupině Ant Group ve výši 100 miliard dolarů by celková hodnota Alibaby činila přibližně 410 miliard dolarů. 

Současná tržní kapitalizace Alibaby je pouhých 275 miliard dolarů, což může pro akcionáře představovat významnou příležitost ke zhodnocení svých investic. Čínská regulace v oblasti fintechu byla jednou z příčin poklesu ceny akcií, ale zdá se, že tyto problémy jsou už minulostí.  Nicméně se akcionáři nyní potýkají s potenciálním stažením akcií Alibaby z amerických burz.  

Problematika vyřazení akcií z burzy spočívá v tom, že spousta velkých institucionálních investičních fondů nemůže držet akcie společností, které nejsou kótovány na významných burzách. Na druhou stranu to představuje příležitost pro individuální investory, kteří mohou akcie držet, pokud se přesunou na mimoburzovní trhy nebo zahraniční burzy. 


BJ Cook  
The Motley Fool  

$BABA

Discussion
@czechinvestingbot 1M

Autor @skolaobchodovani má karmu 942 a je členem této komunity od 31/08/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@pavelbotek 1M

Jsou tam určité rizika, které musí investor brát v potaz, ale na těch 90$ vypadá BABA lákavě. A co teprve pro ty, kteří do ní investují od 200-300$ 😅

@dominikpetrnousek 1M

Cejtím tu nejakej osobní útok na mě... 🥵😅😅😅

@patrikdrozen 1M

to mi povídej 😂

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇