Amazon, Tesla i inne firmy mają zostać uderzone przez ustawę o obniżeniu inflacji

Senat USA przyjął wczoraj, po długiej i trudnej debacie, ustawę, która wyda, a raczej wykorzysta, setki miliardów dolarów na programy klimatyczne i zdrowotne, podnosząc jednocześnie podatki dla wielkich korporacji. W tym artykule przełamiemy szczegóły ''Inflation Reduction Act'' i przyjrzymy się wpływowi na niektóre z największych firm. Jeśli lubisz firmy takie jak Tesla, Amazon, Nike, FedEx, Eli Lilly i wiele innych, ten artykuł jest dla Ciebie, ponieważ mogą one zostać znacząco dotknięte przez tę ustawę.

W niedzielę uchwalono bardzo istotne przepisy.

Interesujące jest to, że ten akt prawny został przyjęty w absolutnie wyrównanym głosowaniu. Środek, który ma na celu zmniejszenie deficytów rządowych i rachunków za opiekę zdrowotną konsumentów przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na klimat, przeszedł stosunkiem głosów 51-50, przy czym wiceprzewodnicząca Kamala Harris oddała decydujący głos w równo podzielonym Senacie. Projekt ustawy trafia teraz do Izby Reprezentantów na głosowanie, które prawdopodobnie odbędzie się w najbliższy piątek.

O co w tym wszystkim chodzi?

Cytując wypowiedź:

"Demokraci w Senacie stanęli dziś w obronie amerykańskich rodzin ponad specjalnymi interesami, głosując za obniżeniem kosztów leków na receptę, ubezpieczeń zdrowotnych i codziennych kosztów energii oraz za zmniejszeniem deficytu, podczas gdy najbogatsze korporacje wreszcie zapłacą swój sprawiedliwy udział" - ogłosił prezydent Biden po uchwaleniu ustawy. "Startowałem na prezydenta obiecując, że rząd znów będzie pracował dla rodzin pracujących i to właśnie robi ta ustawa - kropka".

  • To dość duże osiągnięcie dla Bidena, ponieważ wiele firm było niemal zwolnionych z tak wysokich podatków za czasów prezydenta Trumpa.
  • Jednocześnie jest to kolejny kosztowny ''pakiet'' administracji Bidena, gdyż propozycja wsparcia firm półprzewodnikowych została już uchwalona w tym roku.

Inflation Reduction Act w pewnym sensie ucieleśnia wcześniejsze wcielenia planu Build Back Better, choć z ceną około 430 mld dolarów (zamiast 3,5 mld dolarów i zrewidowanej wersji 2,2 mld dolarów). Daje to również Bidenowi duże osiągnięcie legislacyjne przed wyborami do Kongresu i kolejne zwycięstwo dla jego programu gospodarczego.

Ustawa o ograniczeniu inflacji

Demokraci argumentują, że Inflation Reduction Act pomoże poskromić inflację poprzez ograniczenie kosztów opieki zdrowotnej i energii. Według wstępnych szacunków, środek ten przyniósłby łącznie 739 mld dolarów wpływów i wydałby łącznie 433 mld dolarów, zmniejszając deficyt budżetowy o około 300 mld dolarów w ciągu dziesięciu lat. Również bezpartyjne Congressional Budget Office stwierdziło, że pakiet zmniejszyłby deficyt o około 102 mld dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Wpływ na opiekę zdrowotną

$LLY-0.2%

Środek ten ograniczy koszty leków na receptę dla beneficjentów Medicare do 2 tys. dolarów rocznie, a subsydia dla tzw. Obamacare obniżą roczne składki na ubezpieczenia zdrowotne 13 mln Amerykanów o 800 dolarów. Środek zapewnia również Medicare po raz pierwszy zdolność do negocjowania niektórych masowych rabatów z firmami farmaceutycznymi na leki - coś, co wiele prywatnych firm obecnie robi. W międzyczasie, 35 $ cap insuliny dla beneficjentów Medicare pozostaje w mocy, ale ustawodawcy GOP odnieśli sukces w usunięciu przepisu z rynku prywatnego, co może wpłynąć na czołowych producentów insuliny Eli Lilly $LLY-0.2%, Novo Nordisk $NVO-0.5% i Sanofi $SNY+0.3%.

Podatki

$AMZN-0.1%

Projektustawy nakładałby 15% minimalny podatek korporacyjny na duże korporacje - niektóre z nich odnotowują znaczne zyski, ale płacą niewiele lub nic w podatkach dochodowych ze względu na kredyty i odliczenia - Należą+1.2% do nich Amazon $AMZN-0.1%, Nike $NKE+1.2% i FedEx $FDX+1.9%.

  • Nałożyłby również nowy 1% podatek na wykup akcji przez korporacje.

Inwestowanie w klimat

$TSLA-0.3%

Ustawa zawiera również inwestycje klimatyczne - Ulga podatkowa w wysokości $4,000 na zakup używanych pojazdów elektrycznych i $7,500 na nowe zwiększy zainteresowanie firmami takimi jak Tesla $TSLA-0.3% i Ford $F+1.6%, które produkują pojazdy w USA. Nowe kredyty miałyby również zastosowanie do ciężarówek, vanów i SUV-ów wycenianych poniżej 80 000 dolarów i samochodów poniżej 55 000 dolarów (tylko rodziny o skorygowanym dochodzie brutto poniżej 300 000 dolarów byłyby uprawnione). Istnieją również kredyty energetyczne dla pomp ciepła, paneli słonecznych na dachu, elektrycznych systemów HVAC i podgrzewaczy wody, ponieważ USA dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o około 40% do 2030 roku.

Wniosek

Wiele osób obawiało się, że ustawa ta będzie raczej sprzyjać inflacji niż z nią walczyć. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to plan długoterminowy, który jest dodatkowo wspierany przez nowo zwiększony podatek od dużych korporacji + sprawi, że opieka medyczna i EV będą bardziej przystępne dla wielu ludzi, co w połączeniu może doprowadzić do zwiększenia popytu na wspomniane produkty. Ostatecznie, środki mają faktycznie przynieść 739 mld dolarów przychodu i wydać łącznie 433 mld dolarów.

  1. Co o tym sądzisz?
  2. Czy oceniasz to nowe prawo pozytywnie x negatywnie?
  3. Czy ten ruch może pomóc w walce z inflacją?

Źródło.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet