@spicipes

V dnešních novinách je článek o akciích, ve kterém je několik tipů na levně oceněné podniky z hlediska ukazatele cena akcie k zisku na akcii. Jsou tyto firmy vhodné k nákupu nebo tento zjednodušený pohled na tyto společnosti přehlíží další důležité aspekty? Pojďme se na článku zmíněné společnosti podívat.

První uvedenou společností je United States Steel Corporation  $X  s poměrem P/E kolem 1. Společnost se vyrábí výrobky z oceli. Již samotný obor představuje solidní nejistotu z hlediska hrozící recese. Za loňský rok společnost vykázala zisk na akcii téměř 15 USD, ale v předchozích letech byla společnost častěji ve ztrátě než v zisku. Zisk na akcii bude v dalších letech klesat, v roce 2022: 10 USD, 2023: 2,96 USD a 2024 1,8 USD. A to analytici bývají spíše přehnaně optimističtí. Jak říká Peter Lynch, cena akcií následuji zisky. Tzn. pokud klesá zisk na akcii, bude klesat i cena akcií. To nevypadá jako skvělá investice.

Další společností je NRG Energy $NRG, která má poměr P/E 2,3. Společnost dodává energii, vlastní různé elektrárny. Společnost je silně zadlužená, poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu je 3,56.  Pro příští rok je odhadovaný poměr zisk na akcii a cena akcie 10,4, což osobně nepovažuji za levné ocenění. Jedná se o obor s vysokými kapitálovými nároky. Při současném ocenění možná dobrá investice, nikoliv skvělá.

Kterou z těchto společností byste si koupili? Já žádnou. Co tedy dělat? Máte dvě možnosti. Jedna je bezpracná a to investice do indexových fondů. Druhá je časově náročnější, ale také zábavnější. Učit se a zlepšovat se v analýze společností. Prvotní posouzení společnosti, zda stojí za pozornost či nikoliv, zabere jen pár minut. 

Nakupovat podle novinových článků není evidentně dobrý nápad. Pokud narazíte na nějaké doporučení, vždy proveďte vlastní analýzu. Hledejte slabá místa společností, buďte kritičtí.

Toto je zkrácený článek. Původní článek obsahuje ještě společnosti Cleveland-Cliffs Inc. $CLF  Azenta, Inc. $AZTA a  eBay Inc. $EBAY . Celý článek najdete zde.

Toto není investiční doporučení.

Discussion
@czechinvestingbot 1M

Autor @spicipes má karmu 18 a je členem této komunity od 31/05/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@pavelbotek 1M

Nikdy to není dobrý nápad. I kdyby mi někdo řekl, že je tahle a tamta akcie podhodnocená o 90% a nemůžu na ní ztratit a další podobné řeči, tak si stejně první sednu a udělám si svou analýzu. Je to základ, pokud bych se řídil tím, že někdo něco řekl, tak můžu jít ''investovat'' do stíracích losů, kde je to riziko a možnost výnosu stejně vysoká 😅 Neplatí to jen o novinách, ale i o různých doporučeních apod.

@sooskristian 1M

uplne suhlasim

@johny99 1M

Nejlepším pomocníkem jsou novinové články, když píšou o nějaké společnosti o které jsem nikdy neslyšel. Rozšíří mi to obzory a třeba mne ta akcie zaujme. Jinak samozřejmě si musí člověk udělat nejdřív vlastní průzkum a analýzu

@spicipes 1M

Mám pocit, že takto jsem našel asi jednu společnost. Zbytek jsem našel pomocí screeneru.

@johny99 1M

je pravda, že většinou se píše o těch nejvíce provařenějších

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇