NASDAQ
-278.72 (-1.74%)
S&P 500
-38.67 (-0.84%)
DOW
-59.71 (-0.17%)
FTSE
-7.29 (-0.10%)
DAX
-96.97 (-0.64%)
HANG SENG
-66.71 (-0.28%)
NIKKEI
225.50 (0.81%)
BTC/USD Bitcoin / US Dollar
49,086.92 -78.12 (-0.16%)
NIO NIO Inc
32.15 -4.05 (-11.19%)
NVAX Novavax Inc
160.48 -1.49 (-0.92%)
PFE Pfizer Inc
54.27 1.23 (2.32%)

Držíte-li některou z těchto 7 akcií, vážně zvažte do konce roku prodej, všechny totiž míří na akciový hřbitov

Když se dneska nadšeně hovoří o akciových trzích s astronomickými valuacemi na historických maximech, zpravidla se to vztahuje spíš na akciové indexy. Protože najít mezi akciemi absolutní propadáky, které klesají a mají všechny důvody pro to klesat dále, není až takový problém. Řada z nich navíc patří mezi populární tituly, u nichž se může stát, že je zoufalí investoři i dnes stále drží doufají v obrat. Nedoufejte, jděte ty pozice co nejdříve zlikvidovat.

 

 

Ano, dneska jsou trhy pořád relativně odolné. Ale na obzoru jsou pravděpodobné náročnější časy. Zároveň tady máme nemalé množství akcií, okolo kterých se od začátku pandemie vytvořil líbivý příběh o astronomickém růstu. Mimořádně se jim dařilo v roce 2020 i v první polovině letošního roku, kdy je s sebou vzala vlna euforie okolo "meme akcií", ale nyní se začínají vracet nohama na zem, což znamená směrem na jih a pro mnoho akcionářů do nemalých ztrát.

 

Ačkoli trend meme akcií je stále aktuální, investoři na Redditu se buď zaměřují na konkrétní, specifické spekulace, nebo se raději poohlížejí po nových příležitostech jinde. Řada meme akcií, které se na začátku tohoto roku dostaly "na Měsíc", se pomalu a pozvolna vrací na zem.

 

Kromě meme akcií nyní létají v mnohem nižší výšce i další bývalí "obyvatelé stratosféry". Například akcie společností, které zažily pořádný boom během lockdownů vyvolaných pandemií, ale dnes zaostávají za očekáváním kvůli tomu, že se americká a další velké ekonomiky vracejí k "normálu" a jejich zásadní tržní výhody jsou rázem ty tam.

 

Ať už se jedná o meme akcie, nebo ne, níže zmíněné bohatě oceněné tituly jsou aktuálně vystaveny vysokému riziku dalšího velkého pádu, pokud akcie celkově zažijí korekci, krach nebo výprodej. U většiny z nich uděláte nejlépe, pokud v nejbližší době svou pozici zlikvidujete. Tu a tam ještě najdete pár fanoušků, kteří se snaží retailový dav burcovat k dalšímu růstu, ale já bych to viděl spíš na to vzít peníze a utíkat - dokud je ještě co vzít:

 

 

Beyond Meat $BYND

 

Vegetariáni a vegani jsou možná nadšeni, ale investoři ani trochu...

 

Investoři byli dříve ochotni přiřadit společnosti Beyond Meat nebývale vysokou cenu akcií i valuaci. Vycházeli totiž z předpokladu, že se tomuto dodavateli rostlinného "masa" bude obrovsky dařit. Z velké části díky rostoucímu počtu veganů, kteří se z ekologických a zdravotních důvodů k masu otáčeli zády.

 

Avšak poté, co se $BYND v roce 2020 v éře "Robinhood akcií" a v prvním záblesku fenoménu "meme stocks" v roce 2021 dařilo, se od něj investoři odvrátili. Mají totiž oprávněné obavy z jeho ocenění i ze zpomalení růstu tržeb. Od srpna, kdy společnost oznámila neuspokojivý výhled, je na ni vyvíjen ještě větší tlak.

 

Akcie $BYND, která se na začátku letošního roku obchodovala až za 221 dolarů za akcii, dnes mění majitele za cenu kolem 75 dolarů za akcii.

 

Analytik Credit Suisse Robert Moskow ve svém nedávném snížení ratingu akcií $BYND udělil titulu rating "SELL" a cílovou cenu právě 75 USD za akcii. Moskow tvrdí, že společnosti může hrozit nasycení trhu mnohem dříve, než se očekávalo.

 

Také partnerská dohoda Beyond Meat s McDonald's $MCD nemusí být nakonec tak velkým hitem, jak investoři očekávali. S cenou akcií zpět na dvouciferných hodnotách a "masem" na rostlinné bázi, jež se zdá být spíše módním výstřelkem / specifickou nikou než opravdovým disruptorem masného byznysu, je za mě lepší držet se od téhle společnosti raději stranou a do roku 2022 s ní vůbec nepočítat.

 

DraftKings $DKNG

 

Když se rizikovost akcii rovná hazardu sportovního sázení, je nejvyšší čas "sbalit prachy a vypadnout".

 

Akcie $DKNG, jejichž cena po velmi sledované SPAC fúzi a vstupu na burzu v první polovině roku 2020 prudce vzrostla, sehrály jisto jistě roli v tom, že drobné investory nakonec nadchly i další SPAC akcie, od kterých očekávali podobný průběh a rychlé, tučné zisky.

 

Dříve se jednalo o malý segment akciového trhu. Nebyla to však jen bublina SPAC, která akcie $DKNG pomohla vynést z nabídkové ceny 10 USD za akcii původního SPAC Diamond Eagle Acquisition Corp až na maximum 74,38 USD za akcii.

 

Jako první hráč na rychle rostoucím trhu (legalizované sportovní sázení) bylo DraftKings v jednu chvíli logicky považováno za samozřejmý nákup za jakoukoli cenu, protože se očekával růst "to the moon". Ale nyní, když se konkurence v této oblasti rozjíždí na plné obrátky, vypadá nákup této akcie stejně hazardně jako hazard, který sama lidem nabízí. Dokonce i po poklesu zpět na úroveň kolem 35 USD za akcii má $DKNG stále vysoký poměr ceny k prodejům (P/S) ve výši téměř 26!

 

DraftKings může stále rychle zvyšovat své tržby. V roce 2022 analytici očekávají, že její celkové příjmy vzrostou o 45,8 %. Vzhledem k tomu, že však ve své poslední zprávě o příjmech nenaplnila očekávání trhu, mohou ji čekat další neuspokojivé výsledky a s tím spojený odliv investorů.

 

Kromě toho je tu další oblast, která vzbuzuje obavy: ziskovost. $DKNG potřebuje nabízet bonusy a pobídky, aby přilákala sázkaře, protože konkurenční nabídky společností Caesars Entertainment $CZR, MGM Resorts International $MGM, Penn National Gaming $PENN a další dělají totéž, a bude chvíli trvat, než se konečně dostane z červených čísel.

 

S tím, jak se sportovní sázky rozšiřují ve více státech USA, bude tato společnost pravděpodobně i nadále zaznamenávat růst tržeb. Pokud však začne přicházet zpomalení tempa růstu, nebo pokud se dále zvýší obavy o její případnou cestu k ziskovosti, může dojít k dalšímu výraznějšímu poklesu ceny jejích akcií, který je již dnes nemalý. I tady bych to viděl pro rok 2022 radši na ruce pryč.

 

Robinhood Markets $HOOD

 

Z miláčka retailových investorů k veřejnému nepříteli číslo jedna.

 

Když letos v srpnu debutovala na veřejných trzích, objevily se v titulcích novin výrazy "meta meme stock", které popisovaly společnost Robinhood Markets.

 

Pouhé tři měsíce po svém debutu akcie dříve Redditem milovaného makléřského domu nejenže klesly z 85 dolarů za akcii, které dosáhly v první den obchodování, ale s dnešní cenou kolem 28 dolarů za akcii jsou akcie $HOOD rovněž hluboko pod svou IPO cenou 50 dolarů za kus.

 

Vzhledem k tomuto masivnímu poklesu ceny mohou někteří považovat současnou situaci za příležitost k nákupu, protože titul se obchoduje poblíž svého 52týdenního minima.

 

Akcie $HOOD se však vcelku garantovaně neodrazí ode dna, pokud se v tomto čtvrtletí neodrazí její příjmy z obchodování s kryptoměnami. Pokles objemu obchodování s kryptoměnami byl totiž hlavním viníkem jejího masivního výpadku tržeb v posledním čtvrtletí. Což však nebylo žádným překvapením, jelikož už v letošním Q2 Robinhood prokázal, že jeho růst už dneska nedrží v rukou akciové obchodování, nýbrž krypto.

 

Připouštím, že vzhledem k tomu, že ceny kryptoměn v poslední době napříč celým světem rostou, mohla by se tahle fintechová společnost, jež svého času způsobila disrupci v segmentu brokerských služeb, dočkat oživení příjmů za čtvrtletí končící 31. prosince 2021.

 

To však nemusí stačit k tomu, aby si akcie $HOOD udržely stabilní úroveň. Natož aby se vydaly prudce vzhůru k minulým maximům. Akcie jsou stále velmi drahé na 14,1násobku odhadovaných tržeb v roce 2021 a s vyhlídkou, že růst jejích tržeb bude buď záporný, nebo se zastaví, mají ještě spoustu prostoru k poklesu, než dosáhnou rozumnějšího ocenění.

 

Za mě si Robinhood nevratně poškodil pověst u své klíčové cílové skupiny - mladých retailových investorů - když letos opakovaně zastavil obchodování se zrovna horkými meme akciemi. A dodnes si z něj kvůli tomu mileniálové dělají srandu a zcela tenhle brand přestali brát seriózně. Proč taky, když jim ukázal prostředníček. Letošní IPO přišlo příliš pozdě, loňský hype je ten tam, kloudné důvody pro investici do $HOOD v tuhle chvíli podle mě zcela chybí.

 

Meta Materials $MMAT

 

 

Od léta se retailoví spekulanti z mnoha různých důvodů horečně zajímají o akcie $MMAT. Trošku to připomíná ságu okolo Palantiru $PLTR, kde jsou v posledním roce rozhodně dobrodružnější texty a předpovědi analýz, než reálný vývoj ceny akcií.

 

Zaprvé, před reverzní fúzí, která změnila bývalou společnost Torchlight Energy v tuto metamateriálovou firmu, se jednalo o populární short-squeeze spekulaci Redditu.

 

Jakmile byla uzavřena transakce, investoři začali snít a básnit o vyhlídkách produktu pro monitorování cukrovky, na jehož vývoji společnost pracuje. Zatímco tyto dva důvody mají zdánlivou platnost, totéž se nedá říci o zatím posledním důvodu, který akcie $MMAT dostal na vyšší cenu.

 

Mluvím o tom, co se odehrálo krátce poté, co společnost Facebook $FB oznámila plány na změnu svého firemního názvu na Meta Platforms. Investoři v reakci na to začali hromadně skupovat akcie $MMAT, protože z nějakého důvodu zřejmě pojali podezření, že Facebook založil novou firmu, nebo mají jeho akcie najednou totálně odlišnou valuaci. Není to ostatně od začátku pandemie poprvé, co se něco podobného stalo. Viz příběhy okolo tickerů ZOOM nebo TLSA.

 

Citelný nárůst ceny (z přibližně 4,50 USD za akcii na přibližně 5,50 USD za akcii) nebyl tak epický jako pohyby, které akcie $MMAT učinily letos v červnu, kdy na nich proběhl short-squeeze. Stále je to však něco, co drží akcie na ceně výrazně nad jejich současnou reálnou hodnotou.

 

Postupem času podle mě akcie $MMAT zamíří níže, protože firma pravděpodobně bude muset získat další peníze prostřednictvím nabídky akcií a tedy jejich dalším zředěním. Navíc hrozí, že navrhované produkty využívající její metamateriály (materiály s elektromagnetickými vlastnostmi) nesplní očekávání. Zbytečně vysoké riziko, absurdní P/S 834,7 při ceně 4,1 $ za akcii. Ne díky.

 

MicroVision $MVIS

 

 

Jakmile se koncem loňského roku na veřejnosti objevily plány společnosti $MVIS na vstup do byznysu automobilové technologie lidar, její akcie se rychle změnily z dříve obskurní penny stock na titul, o kterém se rázem mluvilo pomalu na každém rohu.

 

Lidar neboli laserový radar je technologie, která se široce používá k zajištění schopností autonomního řízení u vozidel. Vzhledem k potenciální velikosti tohoto trhu nebylo překvapením, že obchodníci ocenili potenciál akcií MicroVision vskutku na pořádný balík.

 

Akcie $MVIS do nového roku vstupovaly přibližně za 5,60 dolaru, přičemž na vrcholu růstové horečky v závěru května jejich cena vyšplhala až na 28 dolarů!

 

Ale v posledních měsících, podobně jako u mnoha jiných meme akcií, se tento humbuk postupně zcela vytratil. Mnoho spekulantů se jako již tradičně dříve či později přesunulo jinam, kde viděli další příležitostí k rychlému vydělávání peněz.

 

Popularita vůči ostatním meme akciím se u $MVIS lehce vytratila a dnes jde spíš o riskantní sázku na to, že firma své ambice někdy v neznámé budoucnosti dokáže proměnit aspoň v nějaké hmatatelné výsledky. Pokud se ale brzy neobjeví zpráva o uzavření dohody o partnerství s nějakou velkou automobilkou, budou investoři nadále tenhle titul ze svých portfolií spíš vyškrtávat a sázet na mnohem nadějnější jména v segmentu.

 

Například společnost Luminar Technologies $LAZR, která sice stále vykazuje ztráty, ale je rozhodně mnohem dále v proměně své technologie v prosperující a ziskový podnik. Má už na stole mimo jiné dohodu o dodávkách svých lidarových senzorů pro Nvidii $NVDA.

 

Růstový katalyzátor v podobě technologie lidar může být pro MicroVision být stále dostatečně silný na to, aby akcie $MVIS postupně neodevzdaly úplně všechny své nedávné zisky. Přesto si ji za mě raději dejte na seznam titulů, které by nejpozději na konci roku měly z portfolia zmizet, protože cena je již dnes opět jednociferných cca 7,5 dolaru a důvody k růstu nikde na obzoru nevidím.

 

Další pokles se zdá být pravděpodobnější, než prudký nárůst zpět k ATH.

 

Ocugen $OCGN

 

 

Jak si možná vzpomínáte, společnost Ocugen, která se snaží dostat kandidáta na vakcínu Covaxin (vyvinutou v Indii společností Bharat Biotech) na trh do USA a Kanady, nedávno prudce vzrostla.

 

Proč? Výrazný růst ceny $OCGN vyvolala očekávání, že Covaxin získá od Světové zdravotnické organizace (WHO) povolení k mimořádnému použití (Emergency Use Listing, EUL). I když toto označení mělo jen malý vliv na jeho americké/kanadské šance na schválení. Nicméně, jakmile se EUL ze strany WHO stal oficiálním, akcie $OCGN se opět propadlo, což ukázalo, že většina spekulantů se zde držela strategie "buy the rumor, sell the news" a pumpovali cenu skrz optimistické fámy, ale ve chvíli, kdy k tomu očekávanému skutečně došlo, vše vyprodali.

 

Na začátku tohoto měsíce se akcie Ocugenu obchodovaly za více než 15 dolarů, nyní mění majitele za přibližně 7,10 dolaru. To by však nemělo být vnímáno jako příležitost pro "buy the dip". Pohled do rozvahy totiž přináší čísla, jež pro tuto spekulativní biotechnologickou akcii jednoduše nesedí. A o aktuálním P/S ve výši 31 205 se raději ani nebudeme bavit...

 

Navíc ještě zdaleka nezískala plné schválení ani od FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v v USA, a ani zelenou od zdravotnických úřadů v Kanadě. A v době, kdy (možná) získá schválení, už na tom nemusí záležet. Mezi potenciální negativní faktory patří míra proočkovanosti v obou zemích, která je již nyní vysoká, a mandát prezidenta Bidena k očkování (navzdory soudem nařízené pauze), který pravděpodobně bude míru proočkovanosti dále zvyšovat.

 

Navíc vyhlídky na to, že $OCGN prodá dostatek dávek, aby ospravedlnil svou současnou tržní kapitalizaci (1,91 miliardy dolarů), jsou přinejmenším pochybné. I kdyby se vakcínu podařilo dostat na oba trhy, Ocugen si dle smlouvy o spolupráci Bharatem z tržeb odnese jen 45 %. S aktuálně relativně malou podporou navíc existuje slušná šance, že její hlavní růstový katalyzátor Covaxin spíš vyprchá do ztracena a akcie budou pokračovat dále dolů k nižším jednociferným cenám.

 

Peloton Interactive $PTON

 

Když se řekne Peloton, vždycky se mi vybaví tenhle snímek... prostě nemá chybu! 🙈

 

Akcie společnosti $PTON klesly za poslední měsíc téměř o 50 % a může se zdát, že se již na akciovém hřbitově tak trochu nacházejí. Přestože si již vykopaly poměrně hluboký hrob kvůli slušně řečeno velmi bídné zprávě o Q3 výsledcích, může být Peloton Interactive stále ohrožen propadem ještě hlouběji.

 

Vzhledem k tomu, že růst společnosti zabývající se prémiovými stroji pro domácím fitness rychle klesá v důsledku post-lockdownového tržního prostředí, což potvrzuje obavy investorů z potenciálu $PTON, čekávejte další přehodnocení valuace této zkrachovalé růstové akcie. Její prémiový poměr P/S ve výši 3,3x by mohl zaznamenat další stlačení násobku.

 

To však neznamená, že by Peloton byl odsouzen k poklesu směrem k násobku P/S, který by se rovnal násobku jeho méně okouzlujících vrstevníků. Například společnost Nautilus $NLS, která se obchoduje s poměrem ceny k tržbám 0,31. Ale zatímco se bohatí zákazníci, kteří se rozhodli pro domácí alternativu od $PTON, postupně vracejí k osobním fitness programům, jako je SoulCycle, a jak se "nový normál" lidí uzavřených doma stále více vytrácí, má Peloton jen velmi malou šanci zvrátit tržní trendy, které nyní působí proti němu.

 

Je možné, že akcie $PTON dosáhnou bodu, kdy budou přeprodané. Pokud se tak stane, možná by stálo za to se na ni podívat jako na kontrariánskou spekulaci. Nyní však taková doba ještě zdaleka nenastala. Následujte trh a této akcie se fofrem zbavte.

 

*Toto není investiční doporučení.

Máš svůj účet? Tak se přihlas. A nebo vytvoř nový
Next post
Zprávy úterý 22.06.2021 a jak na ně teoreticky zareagovat na akciovém trhu
Autoload is on
Discussion
10d

$BYND nechci uzavírat ztrátovou pozici 😅

9d

@almighty Pak teda ještě záleží, jak je ta ztráta velká, respektive jestli máte aspoň nějaký "soft stop-loss" tzn. až cena klesne tady, beru zbytek kapitálu a utíkám, nebo je to rizikový kapitál na yolo, takže klidně až na nulu. :D

10d

$OCGN 🙌💎😎

10d

@yolostonks Proč mě to vůbec nepřekvapuje. 😅

10d

V podstate súhlasím s článkom, dnes ale nie je problém nájsť ešte ďalších x takýchto spoločnosti. Pozrite sa na ceny v marci keď boli tie spoločnosti na vrcholoch. To ocenenie bolo neskutočné. Sentiment to vyhnal to úplnej bubliny a preto stratili niektoré spoločnosti aj 50 - 80% z hodnoty a ešte stále nie sú ich ceny dosť atraktívne. A to sú trhy (USA) na maximách!

10d

@majky Určitě by se našla ještě hromada shit akcií, ale tohle je moje "trestná lavička" akcií, o kterých od začátku roku pořád čtu, jak tohle a támhle to, všude raketky a měsíce, ale realita je taková, že se hodí tak maximálně za stálého míchání vylít do 🚽.

10d

Zase až do takých extrémov by som nešiel. Je ich tam ďalších x, ktoré sú napríklad dobré spoločnosti a padli o 70%. Pozri sa na $ZM , spoločnosť nie je zlá, ale ľudia musia pochopiť akú má spoločnosť hodnotu a potenciál. $ZM má jednu hlavnú službu, ktorá je ľahko škálovateľná a tým pádom ťa môže konkurencia ľahko zožrať ako sa to deje aj tu. Také tie výmysly typu "to the moon" neriešim, to nemá s investovaním nič spoločné. Treba si spraviť svoje vlastné DD, aj keď je to niekedy extrémne ťažké. Ja keby sa mám držať niektorých analytikov tak by som pravdepodobne nekúpil moje najlepšie akcie kde mám zhodnotenie stovky percent. Ale je to veľmi individuálne.

10d

$BYND $HOOD $OCGN $PTON bych dneska taky prodával jako divý. Respektive už dřív, všechno pro mě nezajímavé/nesympatické byznysy, které moc nemají co zajímavého nabídnout.

10d

Více méně všechny tyhle společnosti jsou fajn jenom na povídání si o jejich skvělém potenciálu. Ale realita je taková ,že skutek utek.

10d

$DKNG letos velké zklamání... zrovna jsem přemýšlel, co s tím, jestli se toho zbavit, nebo ještě počkat, jestli se to kolem 30 $ nezastaví.

10d

DraftKings je pro mě docela překvapení, čekal jsem od nich v tuhle chvíli už víc. Stabilita tam ale očividně stále chybí. Nemluvě o scénáři, kdy z trhy ještě něco trochu zatřese, to pak tyhle rádoby růstové akcie pofrčí šupem ještě níž.

10d

Taky jsem od nich čekal něco trochu jiného. 👎

10d

Jestli vyprodávat nevím, ale rozhodně jsem v tomhle seznamu nenašel žádnou akcii, kterou bych si teď měl chuť koupit.

10d

@biglebowski Je tam pár solidně vyprodaných kousků, ale nákup u nich rozhodně nehrozí (aspoň za mě)... v chytání padajících nožů se dvakrát nevyžívám. 😄

10d

To já taky ne. Hlavně když to teď pořád padá a padá, tak nemá smysl naskakovat. Uvidíme příští rok, jestli se některá z nich nezvetí. $MVIS $MMAT ... kdo ví.

10d

No trhy umí být dost iracionální, takže bych si tím tak jistý nebyl.

10d

@filipino22 To umí, ale investoři by se i tak měli snažit zůstat racionálními a držet firmy primárně na základě kvality, ne aktuálního hype. Kvalita přežije dlouhodobě leccos a nakonec se může prosadit, hype většinou během týdne až dvou opadne a vypumpovaná cena se sesype tam, kde začala... letos máme takových příkladů až až.

10d

O tom Ocugenu se ještě nedávno psalo všude, full hype. Dneska už je to zase bída. A paradoxní je, že se stalo přesně to, co všichni ti pumpovači tvrdili, že se stane a pak už to bude jenom "to the moon" ... a ono "to the grave". 🙈

10d

@loveckarmy $OCGN byl pár týdnů zpět yolo hit, dneska je zpětně vidět, že tam byl akorát další pokus o short squeeze, nic víc (a stále mají short interest skoro 30 %).

10d

k 30.10 to bylo 28%, k 15.11. pokles na 24% .. tedy shortari vydelali, nakoupili a uzavreli pozice..