Další rána pro Palantir: Po špatných výsledcích přichází klesající důvěra analytiků

Akcie Palantiru $PLTR-0.5% včera ztratily přes 14% v reakci na čtvrtletní výsledkovou zprávu, která nenaplnila očekávání analytiků. Bohužel dnes přišla další rána v podobě snižování ratingu analytiků, což se opět podepisuje na ceně akcií (prozatím -3,8%). V čem vidí analytici problém a proč jsou skeptičtí ohledně budoucnosti? 👇

Cena akcie $PLTR-0.5% se nyní pohybuje okolo 9,3$.

Pro akcionáře to byla docela horská dráha po přímém kótování $PLTR-0.5%v září 2020, přičemž akcie v současné době sedí 73% pod svými historickými maximy. Výsledky Palantiru se dají slovy popsat asi takto: Zpomalující růst a bezútěšný výhled. 

Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí 

  • Tržby vzrostly meziročně o 26 % na 473 milionů dolarů, čímž překonaly odhady analytiků ve výši 469 milionů dolarů a také překonaly odhad managementu ve výši 470 milionů dolarů. Bohužel, tímto taky dobré zprávy končí.
  • Odhad tržeb managementu pro Q3'22 ve výši 474 až 475 milionů USD představuje snížený meziroční růst a výrazně tak zaostává za 503 miliony USD očekávanými analytiky.

Celoroční odhad Palantiru pro rok 2022 byl v tomto čtvrtletí snížen. 

Management nyní stanovil celoroční tržby ve výši 1 900 až 1 902 milionů dolarů, což je výrazně méně při pohledu na odhady analytiků ve výši 1 980 milionů dolarů.

  • Společnost Palantir uvedla, že za období končící 30. června prodělala upravený 1 cent na akcii. Analytici očekávali, že společnost vydělá 3 centy na akcii.

Když se podíváme na komerční zákazníky, Palantir úspěšně vzrostl o 10% (QoQ) nebo také o 157% meziročně. I když to může vypadat jako působivá čísla, stojí za to zdůraznit, že 10% sekvenční růst je nejnižší míra růstu komerčních zákazníků od doby, kdy Palantir začal rozdělovat oba segmenty.

Bylo to určitě lepší čtvrtletí pro vládní segment $PLTR-0.5%, protože tržby vzrostly o 9% (QoQ) ve srovnání s pouhými 3% v komerčním segmentu. Přesto, když se podíváme na meziroční srovnání, je zřejmé, že je to stále komerční segment, kde je růst, přičemž tržby za Q2'22 vzrostly meziročně o 46%.

Silný růst v USA

Dynamika na americkém trhu sílí. Zde byl růst poměrně působivý.

Generální ředitel Alex Karp uvedl ve svém dopise akcionářům následující:

Síla a dynamika, kterou vidíme u našich zákazníků ve Spojených státech, je odrazem zdokonalení a zrání našich softwarových platforem, které, jak věříme, budou i nadále vést ke stále širšímu přijetí napříč odvětvími.

Zjistili jsme, že komerční podniky a vládní agentury ve Spojených státech byly prvními osvojiteli nových forem technologií.

Ochota amerických institucí experimentovat s novými softwarovými platformami a dlouhodobě investovat do úspěchu a trvanlivosti svých organizací zůstává bezkonkurenční.

Naše čtvrtletní tržby na americkém trhu podtrhují významný a neúprosný růst našeho podnikání v posledních letech.

Tím ředitel vlastně naznačuje to, že je americký trh otevřenější a přístupnější k přijetí nových technologií, které Palantir nabízí. Někdo se může domnívat, že výkony z USA jsou taková předehra pro budoucí úspěchy ve světě.

Jak to vidí analytici s budoucností Palantiru?

Akcie společnosti Palantir dnes klesly před uvedením na trh o dalších pár procent poté, co analytik Deutsche Bank snížil rating na Sell z Hold.

Analytik tvrdí, že výsledky Q2 změnily jeho pohled na Palantir a celkový poměr na riziko:výnos v akciích. Jeho nový cenový cíl 8 USD (pokles z 11 USD) naznačuje téměř 20% pokles ze včerejší ceny.

"Zatímco jsme byli vždy skeptičtější vůči komerční příležitosti palantiru, naše teze byla zakořeněna v tom, co jsme viděli jako jedinečně silnou pozici ve veřejném sektoru. Nyní, když vládní podnikání dále zpomaluje, zbývá nám jen velmi málo na podporu naší minulé teze, "řekl analytik.

Mezitím analytik Citi snížil cenový cíl na 6 dolarů ze 7 dolarů na akciích $PLTR-0.5% s hodnocením Sell po slabých výsledcích a pokynech.

"Myslíme si, že výsledky ukazují zmenšující se zadní vítr ze smluv souvisejících s COVID a investic SPAC v kombinaci se spoléháním se na velké paušální vládní dohody s nejistým načasováním obchodů, "napsal analytik.

Závěr

Neříkám, že predikce analytiků jsou nějakým způsobem směrodatné, ale nikdy to není dobrá zpráva, když vám nedůvěřují. Myslím si, že tyto negativa však nezlomí ani ty největší býky Palantiru, kteří budou rozhodně dále akumulovat akcie. Kdo Palantiru dlouhodobě věří, tak jsou pro něj tyto zprávy pouhou příležitostí pro nákup za nízkou cenu. Osobně si myslím, že množství dat, se kterými musí podniky denně pracovat, se bude exponenciálně zvyšovat a potřebují způsob, jak se s těmito daty vyrovnat a využít je - to je místo, kde Palantir přichází. Nemohu však ignorovat špatné zprávy a zvýšenou nejistotu okolo společnosti, která přichází se zpomalením podnikání a škrty v pokynech. Palantir rozhodně nezatracuju - Stále věřím, že Palantir je nastaven na dlouhodobý úspěch, ale tato zvýšená nejistota znamená, že investoři by měli postupovat velice opatrně.

Zdroj: Investing.com / SA

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @pb2205 má karmu 1371 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

do Palantiru by som šiel už keby stal pod 5USD iba inak nie

Pod 5$ by asi neváhala řada investorů (pokud by se nic moc výrazného nezměnilo v jádru společnosti).

tak možno sa dočkame :D

Já furt nevím co si o tom myslet. Na jednu stranu to proste nedává smysl. Ta cena neodpovídá tomu, co ta společnost předvádí. Na druhou stranu do toho sla spousta opravdu velkých jmen. Proto mi není jasný, jestli něco přehlíží "odpůrci" nezainteresovaní, nebo ti, kteří do toho šli

Já s davem nejdu, takže PLTR prozatím nemám v portfoliu. A to podotýkám, že jsem jednu dobu vážně přemýšlel, když to bylo okolo 6$. Čas ukáže 🤷‍♂️

Dlouhodobě se nic nemění. Jakmile svět docení jejich služby a naberou více zákazníků i mimo USA, tak to půjde nahoru.

no jsem zvědav kdy :D

To je pravda, že sa nič nemení. Za skoro 20 ročnej existencie stále nie sú v zisku :)

🤣🤣🤣

A to se vyplatí! 😂😂

Ty služby jsou super. Jenomže to vypadá, že svět je oceňuje na výrazně nižší cenu než by akcionáři chtěli

Přišel jsem se podívat jen na názory druhých 😄 Vím že tu bylo ještě nedávno dost fanoušků PLTR, takže mě zajímá jejich pohled. O PLTR přemýšlím, při těch dnešních cenách už vypadá dobře.

přesně tak, pár měsíců zpátky bych o tom ani neuvažoval, teď už bych si možná dal říct

Netreba sa pozerať na cenu ale na hodnotu. Stále je to vyše 20 miliardová spoločnosť, ktorá nedosahuje zisk, doslova si kupuje svojich zákazníkov, a zo svojich akcionárov si robí dojnú kravu.

Tak co na ni všichni vidí, když je to vlastně business k ho... 🤨 Ondra Kobersky a Radovan Vavra jakožto dva hlavní vyzdvihovatelé v tom vidí příležitost, protože topí peníze? To asi ne 😀