DISKUZE: Co obsahuje váš checklist kritérií, která musí akcie splňovat před nákupem?

Čau,

trochu jsem přemýšlel, jaká jsou vlastně moje kritéria před nákupem akcie. Samozřejmě, že akcie musí splňovat nějaké naprosto základní hodnoty, které od každé investice očekávám. Zbytek rozhodovacího procesu je ale už potom tak nějak "aby to hrálo spolu". Nemám žádný konkrétní seznam bodů, které musí být 100% splněny, abych nákup uskutečnil. Záleží na situaci a okolnostech.

Máte vy nějaký takový checklist? Co musí akcie splňovat? Jde po konkrétních hodnotách, ukazatelích a finančních výsledcích, nebo se spíš zamýšlíte nad takovým tím širším pohledem - jak společnost zapadá do dnešního světa a do budoucnosti? 

Máte nějaký svůj checklist/filtr, kterým musí každá investice projít? 

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Je to hodně individuální, pokud je to společnost typu $GOOG-0.7%, $AAPL-0.6% nebo $AMZN-1.6%, tak mi přijde hrábání se ve výkazech trochu zbytečné, všichni je známe, peníze vydělávat umí, není moc o čem diskutovat. V těchto případech spíš sleduju novinky o nich, říkám si, jak můžou vypadat v budoucnosti, jakým způsobem odměňují své akcionáře, atd. Druhým případem jsou méně známé firmy. Tam si řeknu, jestli mě vůbec jejich podnikání baví a zajímá. Potom jakou mají konkurenční výhodu. Pak jdu do tvrdých čísel.

Jojo, a pak u těch měnších je taky docela problém pochopit, jestli to co dělají má vůbec nějaký smysl :D Občas je to tak obskurní, že to může vypadat docela logicky a ve skutečnosti je to past jako prase a nebo naopak 99 % lidí vůbec nechápe co dělají ale jednou to bude dojná kráva :D

Jo, na to bacha 😅 proto se radši držím u těch největších

Mimo základní zásady analýzy a výpočtu vnitřní hodnoty se pak zaměřuju na konkrétní produkt a diverzifikované portfolio příjmů společnosti. Snažím se také vyhledávat společnosti ve smyslu udržitelnosti a potřeby jejich produktu. Někdy se dívám i na konkrétní kroky a postupy managementu v těžkých situacích a obdobích, abych měl komplexní obrázek o budoucnosti a možnosti nějakého odhadu jejich zachování v budoucí těžké situaci, která by mohla nějakým způsobem nastat. Nedá se však říct, že bych měl nějak pevně dané metriky, je to vždy individuální dle společnosti.

Vida, to je mi docela zajímavé. Třeba hledat konkrétní kroky managementu v krizi mě nikdy nenapadlo. Máš nejaky tip kde hledat, nebo se prostě podíváš na nějaké krize, které společnost postihly a pak třeba podle článků na internetu, které vyšly později hodnotis jak se s tím vypořádali? 🤔 To je něco, co mi vlastně možná v mých osobních DD chybí

Jak říkám - každá analýza a investice je individuální, ale třeba u některých společností, které jsou na trhu už vážně dlouho, mě zajímá jejich chování v těžkých obdobích, což mi dá i obrázek třeba pro aktuální tržní prostředí. Víceméně si jen prolouskám starší zprávy a finanční výkazy + třeba dopisy akcionářům z té doby. Nemám žádný konkrétní web, ale ocenil bych nějaký takový 😄 Na internetu člověk ale nalezne prakticky vše potřebné (z toho co je nám poodkryto).

Ještě jeden dodatek - V tomto se mi naprosto líbí přístup Buffetta při koupi $OXY-1.4%. V době kdy nakupoval, tak říkal, že naprosto souhlasí s kroky ředitelky společnosti a udělal by to samé v její situaci, což ho dovedlo k investici (mimo analýzu atd). Něco v tomto smyslu se snažím hledat i já, tedy management, který je mi sympatický z pohledu kroků, jenž provádí.

Tesla DCA a lets goo

Dobře 😅

taky cesta 😀

No tak mám nějaká svoje kritéria a pak se řídím klasickým výpočtem vnitřní hodnoty. Pokud dojdu k závěru, že akcie je podhodnocená a sedí mi do mojí investiční strategie a je správně zasazená do nějaké mojí vize budoucnosti, tak beru

Takze tvrdě podle čísel? Nezaplatíš premium za společnost, která se tváří, že má nějaký lepší potenciál do budoucna?

Ne, prohlášení prophetů a přikrášlené pohádky managementu mě nepřesvědčí. Pokud nevychází čísla, tak bych hrál sam proti sobě. Ale neříkám, že vždy 100 % dodržuji