S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Kto będzie następcą Warrena Buffetta? Dlaczego inwestorzy tak się o niego martwią?

Wszyscy wiemy, że Warren Buffett to gwarancja jakości. Jego osiągnięcia są po prostu niesamowite. Co jednak ważniejsze, są one stabilne. Każdy może mieć dobry rok lub dwa. Ale dostarczanie niesamowitego uznania przez dekady to zupełnie inna liga. Logiczne jest więc, że inwestorzy z Berkshire obawiają się, czy następca Buffetta dorówna mu kroku i czy ich pieniądze będą w dobrych rękach.

Buffett jest niewątpliwie absolutną ikoną

Greg Abel, który nadzoruje nieubezpieczeniową działalność Berkshire, ma zostać dyrektorem generalnym po odejściu Buffetta. W przeciwieństwie do wieloletniego szefa posiada jednak niewiele akcji spółki matki.

https://www.youtube.com/watch?v=6gyqElEG6Uo

Zgodnie z najnowszym zgłoszeniem Berkshire, Abel posiada pięć ACH $BRK-A+0.6% w funduszu powierniczym i 2,363 BCH $BRK-B+0.4%. Nie posiada nawet bezpośrednio żadnej z tych akcji. Tymczasem udział Buffetta w firmie po czerwcowym prezencie składał się z 229 016 akcji A, czyli nieco ponad 38% akcji pozostających w obrocie na koniec tego miesiąca, oraz 276 akcji B. Logicznie rzecz biorąc, istnieją więc obawy, że Abel nie nadstawia karku, a tym samym nie ma motywacji, by utrzymać Berkshire w tempie, jakie nadał mu Buffett.

I czy planuje ustawić szyję?

"Czy Greg Abel, jako przyszły lider Berkshire Hathaway, będzie kupował akcje?" Cole Smead zapytał w wywiadzie. Jeden z uczestników poruszył tę kwestię podczas dorocznego spotkania firmy w kwietniu, pytając, czy istnieje jakikolwiek plan zamiany udziałów Abla w spółce energetycznej na akcje Berkshire i czy inwestorzy powinni się martwić o motywacje prawej ręki Buffetta.

"Po prostu nie uważam, że to jakaś wielka sprawa" - odpowiedział na pytanie Charlie Munger, partner biznesowy Buffetta. "Nigdy nie widziałem, żeby Greg zrobił coś, co nie było w najlepszym interesie firmy".

Ponadto Greg Abel kupił teraz za ogromną sumę udziały w spółce zależnej z branży energetycznej. Zakup pakietu akcji firmy energetycznej przez Abla rodzi pytania, czy wpływy z transakcji przeznaczy on na akcje spółki matki.

Kto jeszcze wejdzie do gry, jeśli Greg Abel z jakiegoś powodu nie będzie mógł objąć funkcji CEO Berkshire? W teorii może to być Ajit Jain.

https://www.youtube.com/watch?v=XmUMcRVN5O8

Pytanie, kto przejmie stery po Buffettcie, jest źródłem spekulacji od ponad 15 lat. Przez lata zakładano, że następcą Buffetta będzie David Sokol, który prowadził dla Berkshire MidAmerican Energy, Berkshire Hathaway Energy i NetJets. Ale Sokol opuścił Berkshire w 2011 roku po tym, jak ujawniono, że nabył udziały o wartości 10 milionów dolarów w firmie chemicznej Lubrizol na krótko przed rekomendowaniem Berkshire zakupu tej firmy.

https://www.youtube.com/watch?v=72t7oapvbas

Z perspektywy Buffetta, Munger jedynie potwierdził to, co było powszechną praktyką zarządu. "W Berkshire zawsze mieliśmy w zasadzie jednomyślną zgodę co do tego, kto powinien przejąć firmę następnego dnia" - powiedział Buffett.

Greg Abel będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami, gdy podejmie się swojej wielkiej roli. Coraz bardziej aktywistyczna grupa akcjonariuszy Berkshire domaga się, aby firma wydała więcej ze swoich znacznych rezerw gotówkowych, zmniejszyła swój ślad węglowy i promowała różnorodność. Wszystko to, wraz z tym, że nie jest Warrenem Buffettem.

Nie odziedziczy jednak dokładnie roli Buffetta. Praca, którą wykonał Buffett, zostanie prawdopodobnie podzielona między różne osoby. Abel będzie dyrektorem generalnym Berkshire, ale syn Buffetta, Howard, zostanie prawdopodobnie mianowany prezesem zarządu Berkshire.

Ajit Jain prawdopodobnie będzie nadal pełnił funkcję wiceprezesa ds. operacji ubezpieczeniowych, a zakres jego obowiązków może się jeszcze bardziej rozszerzyć. Jest też wymieniony jako następny w kolejce do objęcia stanowiska prezesa, gdyby coś się stało Abelowi.

Wreszcie możliwe, że większą rolę odegrają Todd Combs i Ted Weschler. Obaj ci panowie są menedżerami inwestycyjnymi Buffetta i wezmą na siebie większą odpowiedzialność za zarządzanie mniejszymi spółkami w portfelu Berkshire. Niewykluczone, że obaj otrzymają większą odpowiedzialność po odejściu Buffetta.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet