S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Firma medyczna, która może zrobić więcej niż 100% dzięki globalnemu wirusowi Monkeypox

Jestem pewien, że prawie każdy słyszał o pandemii Małpiej Ospy, która wybuchła po "niedawnej" pandemii Coronavirusa. Każdy może patrzeć na to z innej perspektywy, ale my, jako inwestorzy, mogliśmy dostrzec szansę. Taką możliwość dają akcje firm, które obecnie skupiają się na opracowaniu szczepionki na małpią ospę. I to właśnie na niektórych z tych firm skupię się w tym artykule.

Monkeypox

Taka okazja już się pojawiła i to całkiem niedawno. Wszyscy pamiętają, jak wybuchł Covid i wszystko zaczęło się ograniczać... Otóż właśnie tutaj ci, którzy byli świadomi sytuacji i zastanawiali się nad nią, zaczęli przyglądać się firmom, które zajmowały się produkcją szczepionki. Chyba najbardziej znanymi z nich w naszym kraju były i są Pfeizer $PFE-0.4% i Moderna $MRNA+6.1%.

Dla ciekawości dodam tu wykresy jak kształtowały się ceny akcji tych firm po wypuszczeniu szczepionki (w ostatnich 2-3 latach).

Pfeizer - dodał ponad 50% w ciągu ostatnich 5 lat
MRNA - dodała ponad 800% w ciągu ostatnich 5 lat (szczególnie w czasie szczytu Covid)

Czy ospa małpia to takie samo zagrożenie i warto się nią przejmować?

 • Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy stopień alarmu w związku z ospą małpią
 • Biały Dom ogłosił ospę małp jako stan zagrożenia zdrowia publicznego. W ciągu ostatnich kilku tygodni taką samą deklarację złożyły już Kalifornia, Nowy Jork i Illinois oraz wiele innych stanów.
 • Dzięki wydaniu tych przepisów przez administrację Joe Bidena, urzędnicy zdrowia publicznego mają większą możliwość działania.
 • Według " Washington Post" rozważana jest proklamacja, która umożliwiłaby "przyspieszenie medycznych środków zaradczych, takich jak potencjalne terapie i szczepionki, bez przechodzenia przez pełne przeglądy federalne."
 • Wszystko to logicznie oznacza napływ popytu dla firm produkujących szczepionki.

Bavarian Nordic (BVNRY)

Ten duński producent leków wysunął się na pierwszy plan i zwiększył swoją wartość po tym, jak USA i inne kraje zaczęły składać duże zamówienia na szczepionki.

 • FirmaBavarian Nordic produkuje szczepionkę JYNNEOS i jest ona jedną z zaledwie dwóch szczepionek przeciwko małpiej ospie licencjonowanych w USA.
 • O ile inne szczepionki nie uzyskają wkrótce tego typu federalnego zatwierdzenia, Bavarian Nordic dostrzeże znaczny popyt ze strony jednego z największych rynków świata. Jednak już teraz korzysta z popytu i zaczyna zawierać ciekawe kontrakty.
 • Na początku czerwca firma zdobyła lukratywny kontrakt na szczepionki z Kanadą. Niedawno podpisała umowę na dostawę 350 000 dawek szczepionki JYNNEOS do kraju APAC.

https://twitter.com/BavarianNordic/status/1554802239759319042

Firma zdobyła już pozycję lidera rynku i w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowała wzrost o ponad 90%, a nadal ma mnóstwo miejsca na wzrost. Fakt, że produkuje jeden z niewielu terapeutyków z zatwierdzeniem regulacyjnym przez władze amerykańskie sprawia, że jest to oczywista akcja do kupienia podczas boomu na szczepionki przeciwko małpiej ospie. Największą przeszkodą dla Bavarian Nordic może być teraz zaspokojenie popytu.

https://www.youtube.com/watch?v=A_qUfdhBTrE

GeoVax $GOVX-4.1%

Ta amerykańska firma biotechnologiczna znalazła się pod radarem inwestorów po tym, jak jej prezes zauważył, że szczepionki GeoVax zostały zwalidowane i zarejestrowane w celu zapobiegania zakażeniom wirusem małpiej ospy.

 • Akcje firmy podskoczyły w czerwcu tego roku na skutek rosnących obaw o małpią ospę.
 • Jednak w ostatnim czasie zanotowały one spadek po raporcie o wynikach za II kwartał, który nie spełnił oczekiwań.
 • Mimo spadku, akcje zyskały jednak ponad 340% za miesiąc.
 • Jeśli popyt na szczepionki utrzyma się na wysokim poziomie, istnieje duża szansa dla szczepionek GeoVax na rozwój na ogromnym rynku.

https://twitter.com/Geovax_News/status/1547240302456573959

Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się przypadków, popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie raczej nigdzie nie zniknie.

Mimo, że liderem na tym rynku jest Bavarian Nordic, GeoVax ma niesamowitą przewagę w postaci siedziby w USA i będzie korzystał z polityki mającej na celu pomoc krajowym producentom szczepionek w rozszerzeniu produkcji.

 1. Ponieważ administracja Bidena uważa małpią ospę za nadzwyczajne zagrożenie, ma istotną motywację, by pomóc (amerykańskim) firmom w produkcji większej ilości szczepionek.
 2. W obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych, kolejny kryzys zdrowia publicznego to ostatnia rzecz, jakiej potrzebują Demokraci.

Uwagi końcowe

Jednocześnie byłbym ciekaw, jakie jest Wasze zdanie na ten temat i na temat tych firm. Naprawdę szczerze myślę, że to szansa i z tego co wiemy myślę, że Monkey Pox to ostatnia rzecz jakiej chcą teraz nie tylko USA ale i inne kraje, bo po tym co się działo gdy był Covid i teraz gdy sytuacja na świecie jest bardzo napięta (nie mam na myśli tylko tej politycznej ale przede wszystkim ekonomicznej -> Chociaż wszystko jest teraz powiązane) po prostu nie mogą sobie na coś takiego pozwolić. Dlatego uważam, że kraje będą pchać fundusze do tych firm i będą próbowały zrobić wszystko, aby to powstrzymać.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet