Proč není časování trhu ani trochu dobrým nápadem?

Není žádným tajemstvím, že se investoři během poklesu trhu přiklánějí k většímu objemu hotovosti. Strach ze ztráty je významným motivem a na volatilních trzích je někdy těžké odolat nutkání chránit svůj kapitál. Ale vystoupení z trhu nyní může ve skutečnosti v dlouhodobém horizontu zhoršit výnosy investorů.

  • Nedávný průzkum ukázal, že téměř dvě třetiny investorů v současné době drží mimo trh více hotovosti, než by měli, protože se obávají dalších ztrát. To má ve skutečnosti tendenci působit proti nim, protože významná část dlouhodobého výnosu pochází z několika málo dnů s vysokým výnosem na trhu.
  • Pokud z výnosu indexu S&P 500 za posledních 20 let odstraníme pouze 10 nejlepších dnů, klesne roční výnos indexu z 9,5 % na pouhých 5,3 %.
  • Mnoho z těchto dnů s vysokým výnosem se vyskytuje v těsné blízkosti dnů s vysokou ztrátou, takže snaha o načasování trhu znamená, že tyto velké dny promeškáte a poškodíte dlouhodobé výnosy.

Tak na to myslete a i když se trochu toho střelného prachu bokem může hodit, nesnažte se z trhu vystupovat ve velkém objemu, mohli byste tak přijít o tu nejlepší příležitost dlouhodobě zhodnotit svůj kapitál

Autor @milan má karmu 2366 a je členem této komunity od 20/04/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Osobně se nesnažím časovat, ale zase věřím tomu, že nejsme venku z nejhoršího. V takovém případě by mi i dávalo smysl držet o něco víc hotovosti. Samozřejmě pokud se pletu, tak je to jen má blbost, že jsem raději víc neproinvestoval když to šlo.

Taky se nesnažím časovat. Ale když vidím, že je to výrazně down, tak beru