S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Spojrzenie na Microsoft po publikacji wyników kwartalnych i prognoza cenowa

Microsoft $MSFT-0.2%, gigant technologiczny, którego chyba nie muszę przedstawiać inwestorom, opublikował swoje wyniki za ostatni kwartał i choć spadł o około 16% w ciągu ostatniego roku to osiąga godne uwagi rezultaty. Czy inwestorzy powinni skorzystać z tego załamania?

Wyniki kwartalne i spojrzenie na wycenę Microsoftu.

Krótka definicja $MSFT-0.2%

Microsoft Corporation tworzy, licencjonuje i wspiera oprogramowanie, usługi, urządzenia i rozwiązania na całym świecie. Działa w trzech segmentach: produktywność i procesy biznesowe, Intelligent Cloud oraz Personal Computing. Oferuje również wsparcie dla przedsiębiorstw, konsulting Microsoft i profesjonalne usługi pomagające klientom rozwijać, wdrażać i zarządzać rozwiązaniami serwerowymi i desktopowymi Microsoft, a także szkolenia i certyfikację produktów Microsoft. Oferuje również Surface, akcesoria PC, komputery PC, tablety, konsole do gier i rozrywki oraz inne urządzenia, gry, w tym sprzęt Xbox oraz treści i usługi, a także gry wideo i licencje na gry wideo innych firm oraz wyszukiwanie, w tym reklamy Bing lub Microsoft.

Źródło.

Wyniki finansowe

 • W ciągu ostatniego roku w dół o 16% w porównaniu do S&P 500, który jest w dół o około 14-15%.
 • Spółka rozminęła się z konsensusowymi szacunkami w ostatnim kwartale roku fiskalnego 2022.
 • Przychody wzrosły o 12% do prawie 52 miliardów dolarów.
 • Całkowity przychód firmy wzrósł do 198,3 mld dolarów w roku fiskalnym 2022.
 • Wzrost odnotowano we wszystkich trzech głównych segmentach: 13% wzrost w procesach biznesowych i produktywności, znaczący 20% wzrost w inteligentnej chmurze oraz słabszy 2% wzrost w segmencie komputerów osobistych.
 • Ogólnie firma odnotowała 2% wzrost dochodu netto do 16,7 mld USD. Uzasadnili to spadkiem marży operacyjnej, która z powodu wzrostu kosztów spadła nieznacznie z 41,4% do 39,6%.
 • W sumie wspomniany wzrost przełożył się na zysk netto w wysokości 72,7 mld USD.

Przy tak dużej firmie dominującej w swojej branży, tempo wzrostu prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych kwartałach.

Szacunki na 2023 r.

 • Konsensus szacunków przychodów na I kwartał 2023 roku wynosi 49,91 mld USD.
 • Jeśli chodzi o przychody, oczekuje się, że w roku fiskalnym 2023 osiągną one 220,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o około 22 mld dolarów w stosunku do roku 2022.
 • Marża zysku netto prawdopodobnie pozostanie na mniej więcej tym samym poziomie co w 2022 roku.
 • Dzięki temu zysk netto wyniesie prawdopodobnie 80,8 mld dolarów, a roczny zysk na akcję 10,87 dolarów, co również oznacza wzrost z 2022 roku o prawie 8 mld dolarów zysku netto.

Źródło.

Możemy zobaczyć prognozę, opartą na liczeniu 30 analityków z Wall Street, którzy wyraźnie zgadzają się co do średniej ceny za akcję na poziomie 330 dolarów, co jest miłym wzrostem z obecnej ceny około 289 dolarów i widzą możliwy High aż do 411 dolarów za akcję. 29 z nich dało Microsoftowi wyraźny status BUY, a jeden dał HOLD, co moim zdaniem mówi samo za siebie.

Możemy zobaczyć konsensus TipRanks i analityków z Money.CNN, którzy również widzą medianę w okolicach 330 dolarów, a High w 400 dolarów, w obu przypadkach oferując ładną aprecjację.

Źródło: Money.CNN

Oczywiście jesteśmy w okresie niepewności i możemy jeszcze zobaczyć krach, ale moim zdaniem Microsoft jest typem firmy, która może się odbudować i szybko rosnąć.

Źródło: Money.CNN

Z tabeli możemy zobaczyć, które fundusze posiadają akcje Microsoftu. Brzmiące nazwy takie jak The Vanguard, BlackRock, T.Rowe, Fidelity czy Captial Research prawdopodobnie nikogo nie zaskoczą, gdyż jest to gigant technologiczny, któremu ufa właściwie każdy inwestor. Pozytywne zmiany w pozycjach można zauważyć w The Vanguard, BlackRock czy Geoge Capital. Wręcz przeciwnie, SSgA Funds, T.Rowe, Fidelity i inni "zrzucali" akcje.

Dla mnie osobiście jest to na pewno ciekawa spółka, której nic nie spowolni i tym samym nie bałbym się w nią zainwestować, jak mogliśmy zauważyć wyniki finansowe cieszą, a szacunki na 2023 rok są również korzystne dla tej spółki. Na uwagę zasługuje również wysoki wzrost w segmencie Intelligence Cloud, który moim zdaniem Microsoft będzie nadal eksplorował i starał się wykrzesać z niego jeszcze więcej, być może rozszerzając portfolio w tym obszarze, gdzie widzę potencjał do dalszego wzrostu. Oczywiście z drugiej strony w pewnym stopniu może na nie wpływać spór chińsko-tajwański i dostawy mikroprocesorów, brałbym to pod uwagę. Myślę jednak, że przy tej cenie jest to atrakcyjne wejście i mogliśmy zobaczyć prognozy analityków oczekujących co najmniej 15% wzrostu. Oczywiście nie jest to doradztwo inwestycyjne, a jedynie analiza od inwestora indywidualnego.

Jeśli podobał Ci się tego typu post, możesz dać mi follow, żeby nie przegapić kolejnego wpisu :)

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet